Start Aktualności III Nauczycielski Rajd Nadbużański.

III Nauczycielski Rajd Nadbużański.

III Nauczycielski Rajd Nadbużański 08 -09.06.2013r.

        Organizatorami rajdu byli Oddziałowa Sekcja Emerytów i Rencistów ZNP w Łosicach oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej.

        Pierwotnie rajd miał się odbyć trasą, którą w 1863r. przemieszczał się oddział powstańczy Romana Rogińskiego. Niestety, zbyt wysoki poziom wody w Bugu unieruchomił promy w Gnojnie i Mielniku. Z tego względu rajd został poprowadzony trasami zastępczymi.

        W sobotę rano wszyscy uczestnicy rajdu wyruszyli z dworca autobusowego autokarem do Izby Pamięci Narodowej w Zespole Placówek Oświatowych im. Stefana Żeromskiego w Niemojkach. W szkole powitała nas p. dyrektor Barbara Laszuk oraz wieloletnia opiekunka IPN p. Hanna Gochnio, która  w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała o procesie tworzenia Izby oraz omówiła zgromadzone zbiory /archeologia, kultura dworska, rękodzieło, pamiątki po Stefanie Żeromskim, II wojna światowa, działalność oddziału mjr. „Zenona”/. Szkoła  w 2011r. obchodziła 100-lecie powstania. Z tej okazji otrzymała sztandar oraz przyjęła za patrona Stefana Żeromskiego. Następnie udaliśmy się do Sarnak pod pomnik upamiętniający akcje wydobycia pocisku V2 z bagien nadbużańskich. Krótką informację na ten temat przekazał M. Czmoch. Napis na pomniku „Oni ocalili Londyn” w pełni odzwierciedla wagę i znaczenie tamtego przedsięwzięcia. Znaczny udział w nim miał oddział AK mjr. „Zenona”.

         Po przyjeździe do Serpelic zostawiliśmy bagaże i ruszyliśmy na piesze trasy rajdu. Seniorzy rozpoczęli wędrówkę w Hołowczycach. Trasa wiodła przez nadbużańskie lasy. Wszechobecna wilgoć, spowodowana opadami deszczu, zmuszała nas do ciągłego marszu. Krótkie odpoczynki na posiłek, były okazją dla zwiększonej aktywności komarów i meszek. W takich warunkach w miarę szybko pokonaliśmy trasę. Po przyjściu do ośrodka był czas na rozmowy i realizację zadań rajdowych.

       Grupa osób czynnych zawodowo miała trasę zdecydowanie dłuższą. Start zaczynał się też w Hołowczycach ale prowadził drogą okrężną. Po drodze można było podziwiać rezerwaty przyrody „Zabuże” oraz „Trojan”. Okazało się, że w środku lasu /Kozi Rynek / zadomowiły się bobry. Ich konstrukcje spowodowały spiętrzenie wody na malutkim strumyku. Skutkiem tego został podtopiony spory obszar lasu. Aby uniknąć marszu asfaltem, grupa postanowiła wydłużyć trasę idąc polnymi drogami przez Zabuże i Klepaczew. Tuż przed obiadem pojawili się w ośrodku. Zakwaterowani byliśmy w ośrodku „Partner”.  Pięcioosobowe domki z ciepłą wodą zapewniały należyty wypoczynek po trudach wędrówki. Po obiedzie wszyscy udaliśmy się na spotkanie z prelegentem. Kol. Stanisław Brzeziński przedstawił w bardzo ciekawy sposób przebieg Powstania Styczniowego na Ziemi Łosickiej, ze szczególnym uwzględnieniem działalności oddziałów w rejonie Gnojna, Niemirowa, Mielnika, Siemiatycz, Zabuża, Serpelic. Pojawiały się postaci dowódców: Rogiński, Czarkowski, Lewandowski.  W dalszej części spotkania swoje utwory przedstawił laureat Okręgowego Konkursu Literackiego „W cieniu mazowieckich wierzb” kol. Franciszek Krasuski. Za opis pór roku nad Bugiem otrzymał III nagrodę. Po spotkaniu, osoby chętne do zwiedzania, wyruszyły na Kalwarię Podlaską.  Zakończeniem rajdu było wspólne ognisko. W rajdzie uczestniczyli nauczyciele z Siedlec i powiatu łosickiego, członkowie SEiR ZNP O/Łosice, członkowie TPZŁ a także osoby niezrzeszone. Na podsumowujące ognisko przybyła grupa emerytów z SEiR ZNP w Siemiatyczach. Uczestniczyli w nim również zaproszeni goście: burmistrz Miasta i Gminy w Łosicach – Janusz Kobyliński, przewodnicząca Mazowieckiej Okręgowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP –Elżbieta Masiak, zastępca przewodniczącej Mazowieckiej Okręgowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP – Jadwiga Tomaszewska, prezes Powiatowego Oddziału ZNP w Siedlcach – Maria Szmeja, przewodnicząca Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Siemiatyczach – Wiesława Niewiarowska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej – Stefan Szańkowski. Kol. Marian Czmoch dokonał podsumowania rajdu. Przy pieczonych kiełbaskach, szybko mijał czas. Długo słychać było nasz śpiew, z akompaniamentem akordeonisty Jerzego Kosteckiego, piosenek harcerskich i biesiadnych. Znaczną część uczestników stanowili dawni instruktorzy ZHP. Na zakończenie miłą niespodziankę przygotowali nam  właściciele ośrodka hipoterapeutycznego. W nocnej scenerii odbyły się pokazy z płonącymi maczugami i połykaniem ognia.  Pozostały miłe wspomnienia i deklaracje udziału w roku przyszłym. 

       Organizatorzy dziękują sponsorom: burmistrzowi MiG w Łosicach oraz Janowi Kobylińskiemu za wsparcie  finansowe naszego przedsięwzięcia. Wielkie podziękowanie kierujemy pod adresem właścicieli ośrodka „Partner”  w Serpelicach za bardzo miłe przyjęcie i wszelaką pomoc w organizacji rajdu.



                        Izba Pamięci w Niemojkach.                                                                                        Pod pomnikiem V2 w Sarnakach.



                                   Spacer krótszą trasą.                                                                                   Czy na pewno idziemy właściwą drogą?



                   Kto lubi chodzić wybrał dłuższą trasę.                                                                         Zastanówmy się: idziemy asfaltem czy po piachu?



                        Czasem trzeba trochę odpocząć.                                                                                   Tak wygląda działalność bobrów.



                          Po piasku można na bosaka.                                                                                              Rozlewisko Bugu.



                               Rozlewisko Bugu.                                                                                                          Nareszcie Serpelice.



 
                  Nareszcie dotarli piechurzy z dłuższej trasy.                                                                  Odpoczynek po trudach wędrówki.


 
              Zastanawianie się nad wykonaniem zadań rajdowych.                                 Powitanie przez prezesa TPZŁ kol. Stefana Szańkowskiego.



       Kol. Stanisław Brzeziński mówi o Powstaniu Styczniowym.                                      Kol. Franciszek Krasuski prezentuje swoje utwory.            

         


                        Bardzo smakuje kiełbaska z grilla.                                                           Czas na śpiewy przy akompaniamencie akordeonu.