Start Aktualności 150 ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO.

150 ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO.

    W dniach 29 - 30.06.2013 r. w Łosicach z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej, Zarządu Powiatu Łosickiego; Burmistrza Miasta i Gminy Łosice oraz Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji odbyły się dwudniowe obchody 150 Rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Łosickiej i 69 Rocznicy Bitwy OOP "Zenona" pod Jeziorami.
    Uroczystość 29.06.2013 r. poświęcona była bohaterskiemu lekarzowi Władysławowi Czarkowskiemu (ps."Czajka") - naczelnikowi organizacji powstańczej w Łosicach oraz dowódcy partii powstańczych z Łosic i okolic, który 150 lat temu złożył swoje życie w ofierze ojczyzny.
       O godzinie 1900 w kościele  parafialnym pw. św. Zygmunta została odprawiona koncelebrowana Msza święta za Ojczyznę. Po zakończeniu uroczystej mszy św. na cmentarzu przy kościele odbyło się poświęcenie przez ks. Stanisława Grabowieckiego symbolicznego nagrobka poległego powstańca Ludwika Pleszczyńskiego ( rannego w bitwie pod Mszanną 1863r.).
    W asyście pocztów sztandarowych i Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji pod komendą Waldemara Kosieradzkiego nastąpił przemarsz uczestników mszy św. i przyłączających się mieszkańców Łosic do miejsca, gdzie znajduje się się obelisk ufundowany przez p. Waldemara Kosieradzkiego miłośnika i pasjonata historii Regionu.
    Tu u zbiegu ulic Powstania Styczniowego, Józefa Piłsudskiego i Kolejowej nastąpiło uroczyste poświęcenie przez ks. Edwarda Boruca obelisku i tablicy upamiętniającej działalność Sztabu Powstańczego i lekarza Władysława Czarkowskiego, w miejscu, gdzie było zlokalizowane dawne Starostwo. Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali potomkowie powstańców z oddziału Wł. Czarkowskiego: Wanda Dąbrowska, Irena Duch,  Stanisław Fijałkowski i Anna Nowak. Ponieważ obelisk znajduje się w okolicach Ronda dalsza część uroczystości odbyła się na placu Dworca PKS w Łosicach. Tu na bardzo pomysłowo przygotowanej scenie miały miejsce wystąpienia okolicznościowe organizatorów i gości. Z ogromnym zainteresowaniem widownia obejrzała i gromkimi brawami nagrodziła:
- spektakl pt. "Zawiniątko" wg scenariusza Jaceka Daniluka i reżyserii Agnieszki Kapeli (oparty na prawdziwych wydarzeniach) w wykonaniu grupy teatralnej "Odskocznia" z Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim.
- występ zespołu "Aura" z  Sarnak pod kier. Tadeusza Gosia
- świadectwa praprawnuków Powstańców Styczniowych wygłoszone przez; Annę Nowak i Stanisława Fijałkowskiego
      Uroczystość prowadził pan Waldemar Jakubiak pracownik Łosickiego Domu Kultury jak zawsze profesjonalnie i sympatycznie, co również odnosi się do całego zespołu ŁDK, z którym współpraca jest wspaniała. Na zakończenie przy akompaniamencie akordeonisty pana Henryka Mułenki zebrani mieli okazję wypróbować swoje zdolności wokalne śpiewając pieśni patriotyczne.
    Była to uroczystość o charakterze religijno-patriotycznym, w której tło doskonale wkomponowało się spotkanie przy grochówce strażackiej i kiermasz książek w znacznej części wydanych przez TPZŁ. Dużą popularnością cieszyła się okolicznościowa publikacja "W rocznicę śmierci Władysław Czarkowskiego bohaterskiego doktora z Łosic" pod redakcją Bogusława Niemirki.
     Należy również odnotować, iż chętnie były wrzucane do puszki nie tylko monety na rzecz pokrycia kosztów planowanych nowych wydawnictw  TPZŁ tzn:
- materiały z poprzednich konferencji popularnonaukowych "Spotkania historyczne"
- zasłużeni dla Ziemi Łosickiej
- dalszych wydań dotyczących naszego Regionu.
    Pogoda tym razem dopisała, czego nie można powiedzieć o frekwencji uczestników.



                 PROSIMY O PRZYJĘCIE UKŁONÓW I PODZIĘKOWAŃ ZA POMOC PRZY ORGANIZACJI UROCZYSTOŚCI:

        Panu Waldemarowi Kosieradzkiemu pomysłodawcy i koordynatorowi uroczystości.
        Księżom za oprawę liturgiczną.
        Zarządowi Powiatu Łosickiego.
        Burmistrzowi MiG Łosice.
        Zespołowi wspaniałych pracowników ŁDK.
        Panu Krzysztofowi Nowosielskiemu.
        Policji i Straży Miejskiej - czuwającym nad porządkiem i bezpieczeństwem.

Natomiast 30 czerwca 2013r. z  inicjatywy Stowarzyszenia ŚZŻAK  OOP "Zenona" i w/w organizacji w 69 rocznicę Bitwy pod Jeziorami przy pomniku w miejscowości Jeziory odbyła się uroczystość wg następującego porządku:
 - uroczysta Msza Święta za Ojczyznę
 - parada jeźdźców KSOPiT
 - wystąpienia okolicznościowe organizatorów i gości
- spotkanie i śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku nad "Jeziorkiem".



        Zdjęcia z uroczystości z okazji 69 rocznicy Bitwy pod Jeziorami.