Start Aktualności WYCIECZKA DO TORUNIA

WYCIECZKA DO TORUNIA

    W dniach od 30 czerwca do 02 lipca Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej zorganizowało trzy dniową wycieczkę na Kujawy. Trasa wiodła przez Płock, Ciechocinek, Toruń, Gniezno, Biskupin, Kruszwicę, Golub-Dobrzyń, Ciechanów, Pułtusk. Pogoda dopisała, było słonecznie ale nie za gorąco. Długa podróż nie była dokuczliwa – podróżowaliśmy klimatyzowanym autokarem z PKS Łosice.

   W Płocku zwiedzaliśmy katedrę (drzwi gnieźnieńskie, sarkofagi Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego), dom Władysława Broniewskiego, najstarszą polską szkołę „Małachowiankę”. Dalsza podróż wiodła do Ciechocinka. Spacer po słynnym deptaku oraz w pobliżu tężni wzmocnił nasze siły, a oczy cieszył wspaniałymi kolorami kobierców kwiatowych. Na zakończenie dnia spacer z przewodnikiem po starówce toruńskiej. Historia miasta opowiadana w bardzo ciekawy sposób, poparta konkretami w postaci staromiejskiej zabudowy. Atrakcją były próby utrzymania równowagi pod „Krzywą wieżą”.

   Drugiego dnia zwiedzaliśmy Gniezno.  Miejsce koronacji pierwszych pięciu królów Polski. Podziwialiśmy dwa najcenniejsze elementy katedry: grób św. Wojciecha oraz Drzwi Gnieźnieńskie. Następnym etapem była prehistoryczna osada w Biskupinie. Elementy oryginalne wystające z bagna, eksponaty oraz zrekonstruowana osada dają wyobrażenie o życiu ludzi na tym terenie przed 2700 laty. W drodze powrotnej na chwilę zatrzymujemy się w Marcinkowicach – miejscu śmierci Leszka Białego. Na pamiątkę tego wydarzenia (zbrodnia Gąsawska) postawiono biały pomnik władcy. Zderzenie legendy z rzeczywistością czekało na nas w Kruszwicy. „Mysia Wieża”, Jezioro Gopło, Popiel i współczesność: statki, masa turystów, sklepy z pamiątkami. Zakończenie dnia ponownie w Toruniu. Każdy wędrował swoimi ścieżkami. Wszyscy chętnie skorzystali z bezpłatnego wejścia do „Domu Kopernika”. Spacer bulwarami wzdłuż murów obronnych, wnętrza kościoła św. Janów, ratusz i obowiązkowe zakupy – słynne toruńskie pierniki.

   Trzeciego dnia wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Odbywają się w nim turnieje rycerskie i ogólnopolskie konkursy krasomówcze. Z historią Mazowsza zapoznaliśmy się na zamku w Ciechanowie. Relacje między Krzyżakami i Mazowszem decydowały o życiu ludzi na pograniczu. Pytanie: „Czy słusznym było sprowadzenie przez Konrada Mazowieckiego Krzyżaków do Polski?” pozostaje nadal otwarte, a odpowiedzi na nie są różne. Dodatkowym elementem podróży była niespodziewana wizyta w Opinogórze, miejscu gdzie mieszkał Zygmunt Krasiński, jeden z trójki wielkich romantyków. Spacer po parku, zdjęcia przy pomniku poety i na „ławeczce” oraz ciekawostki z życia poety wypełniły miło kilka chwil. Zwiedzanie najdłuższego rynku w Europie (w Pułtusku) zakończyło poznawczą część wycieczki. Teraz już tylko dojazd do Łosic.

   Noclegi bardzo tanie i o dobrym standardzie mieliśmy nad jeziorem – ośrodek „Polanka” w Kamionkach Małych (20 km. od Torunia). Obsługa bardzo dobra, wspaniała gościnność. Przejechaliśmy 1200 km., a koszt wycieczki wyniósł tylko 350 zł. Podsumowanie wycieczki odbyło się w Korczewie – zwiedzanie pałacu, parku i ognisko z kiełbaskami. Zapraszamy na następną wycieczkę za rok.


                Tu urodził się Władysław Broniewski.                                                 Płock - pamiątkowe zdjęcie z widokiem na Wisłę.


                Przed Pałacem Biskupim w Płocku.                                                  Sarkofag Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego.


      Ciechocinek - pamiątkowe zdjęcie pod "Grzybkiem".                                         Ciechocinek -zdjęcie na tle tężni.


                                                                                  Ciechocinek - piękne kwietniki.


                    Krzywa wieża w Toruniu.                                                                        W tym domu urodził się Kopernik.


         Toruń - pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.                                                   Zabytkowe kamienice Torunia.


    Kamionki - obiadokolacja smakuje wszystkim.                                                         Kamionki - widok na jezioro.


                        Katedra gnieźnieńska.                                                                    Gniezno - katedra - grób św. Wojciecha.


                             Drzwi Gnieźnieńskie.                                                            Pamiątkowe zdjęcie przed katedrą gnieźnieńską.


                Osada w Biskupinie.                                                                                      Biskupin - zwiedzanie osady.


                   Biskupin - pokaz narzędzi kamiennych.                                                 Biskupin - pokaz naczyń glinianych.


             Biskupin - grubość i wysokość wałów obronnych.                                     Pamiątkowe zdjęcie na tle wieży w Kruszwicy.


                Zamek w Golubiu-Dobrzyniu.                                                                       Golub-Dobrzyń - zwiedzanie zamku.


              Zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie.                                               Ciechanów - zwiedzanie zamku.


     Opinogóra - pałacyk - muzeum Zygmunta Krasińskiego.                                 Opinogóra - dwór - rekonstrukcja z 2008 r.


                 Pułtusk - najdłuższy rynek w Europie.                                                                  Pułtusk - ratusz.


                     Zwiedzanie pałacu w Korczewie.                                             Korczew - rozliczenie wycieczki przy grillu.