Start UTW Wydarzenia WYKŁAD

WYKŁAD

   W dniu 5.10.2018 r. w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur odbył się kolejny wykład w ramach projektu „Ten cenny czas”, realizowanego przez Fundację DONUM ze środków Ministerstwa  Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wykład audytoryjny wygłosiła p. Iwona Więckowska psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łosicach.

   Z wykładu, którego tematem były: „Psychologiczne aspekty normatywnego starzenia się” uzyskaliśmy wiele nowych i ciekawych informacji, ale też potwierdziło się wiele rzeczy znanych nam z autopsji.

   Jesteśmy całością i starzejemy się w zakresie biologicznym (fizycznym), psychicznym i społecznym. Słabną na zmysły, pamięć, orientacja, zmniejsza się zdolność koncentracji i skupienia, wolniej wykonujemy czynności manualne. Pocieszające jest to, że sprawność intelektualna do 75 roku życia obniża się w małym stopniu. Poza tym wzrasta mądrość życiowa, wiedza ekspercka, umiejętność rozwiązywania problemów. Starzenie się jest sztuką. A tę sztukę, wg pani I. Więckowskiej, słuchacze UTW posiedli, gdyż są otwarci na zmiany, chętni na nowe doznania, wiedzę i  doświadczenia, aktywni fizycznie i społecznie. Towarzyskie spotkania, aktywny udział w grupach zainteresowań, wzajemne wsparcie wyzwalają energię i opóźniają procesy starzenia. Jednak najbardziej słuchaczom wykładu przypadł do gustu podział wg amerykańskich naukowców na: młodszych starszych – ludzi w wieku 60-70 lat, i starszych starszych – wiek 70-85 lat. Seniorzy to ci, którzy ukończyli 85 rok życia.

   Ale skoro starość to nie wiek a stan umysłu, stwierdzam autorytatywnie, że wśród słuchaczy UTW są tylko młodsi starsi. No chyba, że jeszcze juniorzy starsi. I tego się trzymajmy.


        Kol. Jadwiga Świderska Dudziuk przedstawia p. psycholog.                                                   Słuchacze UTW.                                                                                 Wykład wygłosiła p. Iwona Więckowska.    W czasie przerwy w wykładzie dyskusja na temat starzenia się.                              Podziękowanie za bardzo ciekawy wykład.