Start Aktualności Refleksje pokonferencyjne.

Refleksje pokonferencyjne.

     X  edycja Podlaskich Spotkań Historycznych za nami. Wielomiesięczne przygotowania do konferencji naukowej pod hasłem „500 lat dziejów parafii pw. św. Zygmunta i chrześcijaństwa na Ziemi Łosickiej” zakończone, a efekty należy uznać za zadowalające.

Konferencję 17.IX..2011 o godz.10.00 otworzył prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej p. Stefan  Szańkowski i przekazał głos ks. proboszczowi Michałowi Śliwowskiemu, który po powitaniu wszystkich oficjalnych gości odmówił modlitwę o szczęśliwy przebieg obchodów.

    W części oficjalnej wyróżniło się wystąpienie ks.  Sawczuka Kanclerza kurii biskupiej w Siedlcach. Nawiązał do idei  działania Towarzystwa i naszych corocznych spotkań historycznych przypominając cytat „O wieści gminna! ty arko przymierza między dawnymi a młodszymi laty” („Konrad Wallenrod” A.Mickiewicz).Ks. Sawczuk  zastąpił, nieobecnego w sobotę, a przebywającego we Włoszech, biskupa siedleckiego Z. Kiernikowskiego.


     Swoją obecnością konferencję uświetnili:

  - Ewa Orzełowska - wicemarszałek sejmiku mazowieckiego, która oprócz miłych i ciepłych słów pod adresem organizatorów, przekazała na ręce proboszcza  okolicznościowy dyplom i upominek;

  - Franciszek Gryciuk - były v-ce prezes IPN, który mówił o wpływie różnych religii na mieszańców Podlasia ze szczególnym uwzględnieniem religii katolickiej.

  - Jan Berger – dyr. Archiwum Głównego Urzędu Statystycznego – z  mini wykładem o ziemi łosickiej z punktu widzenia statystyki. Przekazał on na ręce prezesa TPZŁ książkę pt. „Warszawa u schyłku XIX i na progu XXI w. w dokumentacji statystycznej”.

  - Antoni Raczyński - prezes Towarzystwa Wiedzy Powszechnej wspierający tego rodzaju inicjatywy. Wręczył prezesowi TPZŁ upominek w postaci aparatu fotograficznego i książki pt. „Historia i teraźniejszość”.

  - Czesław Giziński - starosta łosicki.

  - Janusz Kobyliński - burmistrz Miasta i Gminy Łosice.


              Ks. proboszcz Michał Śliwowski.                                                   Marszałek województwa mazowieckiego - Ewa Orzełowska.       

 
           Prezes TWP - Antoni Raczyński.                                                                    Dyr. Zesp. Szk. Nr 1 - Małgorzata Węgrzyniak.             
                     

Część oficjalną zakończyło ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród jego uczestnikom. Konkurs pod hasłem:”500 lat parafii św. Zygmunta”, ogłoszony został w kwietniu i jego plon przeszedł oczekiwania pomysłodawców. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wykazali się pomysłowością i pracowitością. Jury miało ogromny problem z oceną prac. W efekcie przydzielono nagrody w kategorii: plastyka, fotografia, plakat, multimedia i literatura – poezja. Prace były wystawione w sali konferencyjnej. Dla szerszej publiczności planowana jest wystawa prac konkursowych w Łosickim Domu Kultury – prawdopodobnie w październiku.


               Laureaci konkursu 500-lecia.                                                               Laureaci konkursu 500-lecia.

     Zebrani oglądają wystawy fotograficzne i prace konkursowe.                             Licznie zgromadzona publiczność.

    Prof. Z. Gałecki w kilku zdaniach przedstawił książkę p. Tomasza Dobrowolskiego pt. „500 lat łosickiego kościoła. Dzieje parafii i dekanatu”. Książka powstała po kilku latach pracy i poszukiwań materiałów historycznych w archiwach i bibliotekach. Jest pierwszą i jedyną tego typu pozycją, szczególnie cenną dla mieszkańców Łosic i okolic. Okazała się hitem i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem  wśród uczestników konferencji. O trudnościach w zdobywaniu do niej materiału dokumentalnego mówił autor p. T. Dobrowolski.

             Zygmunt Gałecki - prof. KUL.                                                                Tomasz Dobrowolski - autor książki pt. "500 lat łosickiego ...

      Pani Jadwiga Michaluk, sekretarz TPZŁ odczytała komunikat następującej treści:

"Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu - Doktorat honorowy dla prof. Andrzeja Gospodarowicza. Senat Uniwersytetu Wileńskiego przyznał prof. Gospodarowiczowi ten zaszczytny tytuł w uznaniu Jego międzynarodowej aktywności naukowej z Wydziałem Ekonomicznym Wileńskiego Uniwersytetu. Uroczystość odbędzie się 20 września w kościele uniwersyteckim św. Jana w Wilnie.
    Prof. Andrzej Gospodarowicz jest kierownikiem Katedry Bankowości, pełni również funkcję Prorektora ds. Nauki oraz jest Przewodniczącym Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk."
    Pan Andrzej Gospodarowicz pochodzi z rodziny od pokoleń mieszkającej w Łosicach. Jest absolwentem łosickiego LO - dlatego szczególnie miła i budująca jest ta informacja, zważywszy, iż wiele osób obecnych na tej sali zna osobiście "Jędrka", pana prof. Andrzeja Gospodarowicza.
                                                                                            SERDECZNE GRATULACJE. 

     Z zaplanowanych referatów kilka nie zostało wygłoszonych z przyczyn niezależnych od organizatorów. Prelegenci z powodów osobistych i służbowych nie dojechali na konferencję. Pozostałe referaty wzbudziły zainteresowanie a ich pełną wersję będzie można poznać w publikacji, która ukaże się w ciągu roku tak, jak zawsze miało to miejsce po wcześniejszych konferencjach.

Interesująco przedstawił temat prof. Zygmunt Gałecki-Patrocinia,  który mówił o tym jakie i co oznaczają wezwania. pod którymi występują kościoły w dekanacie łosickim.

Ks. Bernard Błoński uświadomił, że nie wszystko jest jednoznaczne, nawet w archiwach diecezjalnych, gdyż istnieją dwie daty: rok 1511 i 1513 jako początek parafii łosickiej p.w. św. Zygmunta.

O akcji neounickiej na Podlasiu i trudach bycia chrześcijaninem w trudnych czasach zaborów dowiedzieliśmy się z referatu p. Rafała Dydycza.

Wykład p. Piotra Woźniaka o dziejach organów w kościele w Łosicach i w Hadynowie był gratką dla koneserów i pasjonatów.

P. Dariusz Kazun opowiedział ze swadą o niezwykłych losach ojca Stanisława Ludwika Boruty pochodzącego z Tokar. Szkoda, że swada, lekkość i anegdoty przytaczane przez wykładowcę najlepiej wypadają na żywo a tego mogła wysłuchać ograniczona ilość osób.

Niezwykłymi szczegółami i ich ogromem zaskoczył wykład o. Dariusza Cichora, który na konferencję przyjechał aż z Częstochowy. Przedstawił on wkład paulinów w życie religijne Południowego Podlasia na przykładzie klasztoru we Włodawie i  Leśnej Podlaskiej.

Konferencję naukową zakończył fascynujący i pełen swady wykład ks Wojciecha Hackiewicza, który był współprowadzącym tę jedyną w swoim rodzaju konferencję. Tematem referatu były Katolickie Stowarzyszenia Młodzieżowe w dekanacie łosickim. Ks. W. Hackiewicz przybliżył działalność i charakter stowarzyszeń świeckich nazywanych tez bractwami współpracującymi z Kościołem od XVIII w. Dowiedzieliśmy się o istnieniu i działalności w Łosicach takich bractw jak: Bractwo św. Anny, Bractwo Szkaplerzne, Bractwo Tercjarskie czy Bractwo Straży Honorowej Serca Jezusowego, które działa do dziś. Więcej wiadomości w zapowiedzianej już książce z referatami pokonferencyjnymi.


           Dariusz Kazun - nauczyciel ZS w Platerowie.                                             O. Dariusz Cichor - paulin z Częstochowy.


                 Ks. Wojciech Hackiewicz.                                                                    Stoisko z publikacjami regionalnymi.                                      


             Dyskusja w czasie przerwy na kawę.                                                      Zaproszonych gości poczęstowano obiadem.

Cieszymy się, że kolejne, już X  Podlaskie Spotkania Historyczne zostały zrealizowane, ku radości organizatorów i licznie zgromadzonej publiczności też (mamy nadzieję). Dziękując wszystkim uczestnikom za to spotkanie zapraszamy za rok na kolejną sesję naukową.