Start Aktualności XI SPOTKANIA HISTORYCZNE.

XI SPOTKANIA HISTORYCZNE.

      17 listopada 2012r. już po raz jedenasty odbyły się Podlaskie Spotkania Historyczne, tym razem pod hasłem "Odchodzący świat rzemiosła i sztuki ludowej".  W spotkaniu wzięły udział miejscowe władze, mieszkańcy oraz goście, nawet Poznania, którzy z zainteresowaniem przysłuchiwali się ciekawym referatom na temat ginących zawodów i kultury z nimi związanej.  Oprócz referatów były również wystawy, występy młodzieży i poczęstunek przygotowany przez koło gospodyń w Rudniku oraz uczniów Zespołu Szkół nr 3 RCKU  w Łosicach.  Potrawy były bardzo smaczne i cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Był też kiermasz książek, na którym można było nabyć książki o naszym regionie.
      Rzemieślnicy i twórcy ludowi mieli okazję zaprezentować swoje dzieła, byli to: bednarz, garncarz, tkaczka i hafciarki. Spotkanie zakończyło się występami zespołów pieśni tańca "Pasieka" z Platerowa oraz "Marysieńki" ze Szpaków.

         A oto co utrwaliły nasze kamery:

 

             Spotkanie otworzył prezes TPZŁ  Stefan Szańkowski.                             Spotkanie prowadzili ucz. LO Sylwia Żych i Jakub Borysiak.


 

          Następnie głos zabrał burmistrz p. Janusz Kobyliński.                   Jako gospodarz obiektu powitała zebranych p. dyr. Iwona Muder.


 
                Zaproszeni goście, a w tle wystawy.                                                                 To również zaproszeni goście.


 
   O Podlaskich Tatarach opowiadał p. Łukasz Węda ze Studzianki.               O swojej pasji hafciarskiej opowiadała p. Anna Jurzyk.


 
    Występy młodzieży ze szkoły w Niemojkach.                                              W czasie przerwy dyskusja przy kawie i ciastkach.


 
     Swoje potrawy prezentowało Koło Gospodyń z Rudnika  -  -  -  -  -  -  -  oraz uczniowie z ZS Nr 3 RCKU w Łosicach.  


 
    Wystawa twórczości uczniów ze szk. podst. nr 2 w Łosicach.                   Zbiory muzealne p. Waldemara Kosieradzkiego.


 
                      Kiermasz wydawnictw regionalnych.                                       Pracę na warsztacie tkackim demonstrowała p. Janina Krasa.


 
     Jak się robi beczki pokazywał p. Krzysztof Kwiatek.                          Pracę na kole garncarskim przybliżył nam p. Kazimierz Siemienowicz. 
         Zespół taneczno-wokalny "Pasieka" z Platerowa.                                         Zespół wokalny "Marysieńki" ze Szpaków.