Start

Latest

The latest news from the Joomla! Team

XX SPOTKANIA REGINALNE


    09.10.2023r.  w Zespole Oświatowym w Niemojkach odbyła się XX Jubileuszowa Sesja Popularnonaukowa pt. "Koleją Przez Ziemię Łosicką". Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego. Patronat honorowy objął starosta powiatu łosickiego oraz burmistrz miasta i gminy Łosice.

   Prezes TPZŁ pani Wanda Frączek powitała licznie zgromadzonych uczestników konferencji. Po powitaniu kolejno głos zabrali: pan Dariusz Stopa – Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Starosta Powiatu Łosickiego pan Jan Kobyliński oraz Burmistrz Miasta i gminy Łosice pan Mariusz Kucewicz. Miejsce konferencji było adekwatne do jej tematu. Stacja kolejowa Niemojkipierwsza stacja w powiecie, przez którą przebiega Kolejowa nr 31. Koleżanka Anna Jurzyk przedstawiła w formie prelekcji historie XIX dotychczasowych konferencji popularnonaukowych w ramach Podlaskich Spotkań Regionalnych. Większość dotychczasowych konferencji odbywała się w gmachu Zespołu Szkół nr 1 przy wydatnej pomocy i życzliwości dyrekcji, nauczycieli i uczniów . Następnie zgodnie z programem odbyło się wręczenie odznaczeń Zasłużony Dla Ziemi Łosickiej“. Wyróżnienie to otrzymali :
  1. Agnieszka Jakoniuk

  1. Dorota Kozłowska

  1. Małgorzata Szymańska

  1. Dariusz Kazun

  1. Janusz Kobyliński

  1. Mariusz Kucewicz

  1. Zenobiusz Parafiańczuk

    Był to wzruszający moment i radość odznaczonych. Kolejnym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego o tematyce kolejnictwa. Nagrody otrzymałi nie tylko zwycięzcy pierwszych trzech miejsc w poszczególnych kategoriach,  ale wszyscy uczestnicy konkursu.

    Program artystyczny w wykonaniu przedszkolaków i uczniów Zespołu Oświatowego w Niemojkach był piękną klamrą rozpoczynającą i kończącą tę część konferencji. Widownia nagrodziła przedszkolaków i uczniów gromkimi brawami .

   Po przerwie kawowej rozpoczęła się cześć merytoryczna czyli referaty tematyczne, które wygłosili:

  • Rafał Dmowski : “Historia Kolejnictwa na Ziemi Łosickiej”

  • Rafał Zubkowicz : ”Kolejki wąskotorowe na Ziemi Łosickiej”

  • Łukarz Wawryniuk: ”Pochodzenie nazw miejscowych na terenie linii kolejowej nr 31 Niemojki - Fronołów”

  • Marian Czmoch : ”Stacja Kolejowa  Niemojki”

  • Piotr Pawłowski: ”Historia kolei we wspomnieniach mieszkańców Niemojek i Patkowa”

   Cieszy nas fakt, iż w konferencji uczestniczyli wieloletni pracownicy kolei, a także najstarsi mieszkańcy mieszkańcy Niemojek i Patkowa, między innymi pan Eugeniusz Miłkowski lat 93. Ważnym akcentem były wystawy przygotowane przez: TPZŁ, Bibliotekę Pedagogiczną w Łosicach, Zespół Oświatowy w Niemojekach. Materiały zamieszczone na wystawach pochodziły z prywatnych zbiorów oraz ze Szkolnej Izby Pamięci Narodowej. Szczególne podziękowania przesyłamy panu Tomaszowi Nasiłowskiemu za udostępnienie unikatowych starych zdjęć związanych z linią kolejową nr 31. Dużym zainteresowaniem cieszył  się także kiermasz wydawnictw regionalnych. W tym miejscu serdecznie podziękowania ze strony TPZŁ kierujemy do : Samorządu Województwa Mazowieckiego, który był partnerem naszej konferencji, do Starostwa powiatowego w Łosicach , Urzędu Miasta i Gminy Łosice , Zespołu Oświatowego w Niemojkach , Łosickiego Domu Kultury , Biblioteki Pedagogicznej , naszych sponsorów oraz pań z KGW Niemojki wieś i stacja Niemojki.

                                                                    Z wyrazami uznania i szacunku Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej.




 

PLAKAT XX TPZŁ



 

ZAPROSZENIE XX TPZŁ



 

NOWA ODSŁONA MUZEUM ZIEMIAŃSTWA W DĄBROWIE

   W dniu 23.08.23 r. członkowie zarządu i działacze TPZŁ wzięli udział w uroczystości, której nazwa brzmi "Nowa odsłona Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie". W spotkaniu wzięło udział wiele osób ze świata polityki, miejscowe władze, działacze na rzecz rozwoju terenu Mazowsza - między innymi p. Adam Struzik - marszałek województwa mazowieckiego, dwie marszałkinie, p. poseł Marek Sawicki, p. posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz lokalne media. Gości powitał dyr. Muzeum Regionalnego w Siedlcach p. Sławomir Kordaczuk oraz przedstawił wszystkie dokonania w latach 2019 -2022 w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie. Pan Dyrektor po przyjęciu honorowego odznaczenia oprowadził zebranych po odnowionym parku, żeby następnie wejść do wiaty, w której odbył się sowity poczęstunek. Goście wyjechali wyjątkowo zadowoleni z powodu iście ziemiańskiej gościnności i przyjemnej atmosfery.



 

83 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

  

   13 kwietnia w Łosicach obchodzono 83 rocznicę  Zbrodni Katyńskiej i 13 rocznicę  Katastrofy Smoleńskiej. O godz. 10.00 w Łosickim Domu Kultury odbyła się promocja książki "Katyniacy Ziemi Łosickiej". Było to bardzo ciekawe spotkanie podczas którego współautorzy Agata Wasilewska i Dariusz Kazun (członkowie TPZŁ) zapoznali zebranych z ciekawymi momentami pracy nad tą książką. Niestety dwaj pozostali współautorzy byli nieobecni, ponieważ jeden z nich Hieronim Bolesta - zmarł, a drugi Tomasz Dobrowolski - zachorował.
    Po tym spotkaniu o godz. 12.00 odbyła się druga część uroczystości na skwerze poświęconym Katyniakom, w której wzięła udział delegacja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej wraz z pocztem sztandarowym. W przemówieniu okolicznościowym burmistrz Łosic pan Mariusz Kucewicz wspomniał o roli TPZŁ w zachowaniu pamięci historycznej tych tragicznych wydarzeń. 24 października 2009 delegacja TPZŁ przywiozła z Katynia urnę z ziemią pobraną z grobów Żołnierzy Polskich pomordowanych w kwietniu 1940 roku .
   Obchody  miały uroczysty charakter. Przejmująco zabrzmiał Apel Poległych z udziałem harcerzy z Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Płomienie" ze Szkoły Podstawowej nr1 w Łosicach. Również  uczniowie tej szkoły wykonali wzruszający program artystyczny .
   "Człowiek nie może pozwolić.żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności ,nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu prawdy,która go przerasta , ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie" .
                                                                                                                                                                               Jan Paweł II


                                                                                                Promocja książki.


                                                                                          Oczekiwanie na uroczystość.


                                                                                                    Poczty sztandarowe.


           Warta przed pomnikiem poświęconym Katyniakom.                                             Wciągnięcie flagi na maszt.


                              Przemówienie burmistrza.                                                                        Apel poległych.


                                                                                                 Złożenie kwiatów.


                         Prowadząca uroczystość.                                                                    Przemówienie starosty.


                              Część artystyczna.                                                                             Zakończenie uroczystości.


 
Więcej artykułów…