Start

Latest

The latest news from the Joomla! Team

XI SPOTKANIA HISTORYCZNE.

      17 listopada 2012r. już po raz jedenasty odbyły się Podlaskie Spotkania Historyczne, tym razem pod hasłem "Odchodzący świat rzemiosła i sztuki ludowej".  W spotkaniu wzięły udział miejscowe władze, mieszkańcy oraz goście, nawet Poznania, którzy z zainteresowaniem przysłuchiwali się ciekawym referatom na temat ginących zawodów i kultury z nimi związanej.  Oprócz referatów były również wystawy, występy młodzieży i poczęstunek przygotowany przez koło gospodyń w Rudniku oraz uczniów Zespołu Szkół nr 3 RCKU  w Łosicach.  Potrawy były bardzo smaczne i cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Był też kiermasz książek, na którym można było nabyć książki o naszym regionie.
      Rzemieślnicy i twórcy ludowi mieli okazję zaprezentować swoje dzieła, byli to: bednarz, garncarz, tkaczka i hafciarki. Spotkanie zakończyło się występami zespołów pieśni tańca "Pasieka" z Platerowa oraz "Marysieńki" ze Szpaków.

         A oto co utrwaliły nasze kamery:

 

             Spotkanie otworzył prezes TPZŁ  Stefan Szańkowski.                             Spotkanie prowadzili ucz. LO Sylwia Żych i Jakub Borysiak.


 

          Następnie głos zabrał burmistrz p. Janusz Kobyliński.                   Jako gospodarz obiektu powitała zebranych p. dyr. Iwona Muder.


 
                Zaproszeni goście, a w tle wystawy.                                                                 To również zaproszeni goście.


 
   O Podlaskich Tatarach opowiadał p. Łukasz Węda ze Studzianki.               O swojej pasji hafciarskiej opowiadała p. Anna Jurzyk.


 
    Występy młodzieży ze szkoły w Niemojkach.                                              W czasie przerwy dyskusja przy kawie i ciastkach.


 
     Swoje potrawy prezentowało Koło Gospodyń z Rudnika  -  -  -  -  -  -  -  oraz uczniowie z ZS Nr 3 RCKU w Łosicach.  


 
    Wystawa twórczości uczniów ze szk. podst. nr 2 w Łosicach.                   Zbiory muzealne p. Waldemara Kosieradzkiego.


 
                      Kiermasz wydawnictw regionalnych.                                       Pracę na warsztacie tkackim demonstrowała p. Janina Krasa.


 
     Jak się robi beczki pokazywał p. Krzysztof Kwiatek.                          Pracę na kole garncarskim przybliżył nam p. Kazimierz Siemienowicz. 
         Zespół taneczno-wokalny "Pasieka" z Platerowa.                                         Zespół wokalny "Marysieńki" ze Szpaków.
 

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA.


 

ZAPROSZENIE.


 

ZAPROSZENIE.

   Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej serdecznie zaprasza wszystkich miłośników Naszego Regionu do udziału w XI Podlaskich Spotkaniach Historycznych.
    W tym roku otwieramy nowy cykl spotkań regionalnych p.t. "Między Dawnymi a Nowymi Laty". Temat sesji, która odbędzie się 17 listopada 2012 r. o godz 900  brzmi:  "ODCHODZĄCY ŚWIAT RZEMIOSŁA I SZTUKI LUDOWEJ".
    Miejsce spotkania: I Liceum Ogólnokształcące w Łosicach ul. Szkolna 5.

           Przewidywany program konferencji:

             1.   Referaty tematyczne.
             2.   Prezentacje.
             3.   Pokazy multimedialne.
             4.   Wystawy rękodzieła.
             5.   Pokazy kulinarne.
             6.   Występy zespołów ludowych.
             7.   Kiermasz książek.
             8.   Niespodzianki.

      Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w konferencji.

                                                                                                       Do zobaczenia.

 

SIEDLCE - PROMOCJA KSIĄŻKI pt. "17 DNI W TREBLINCE".

      Dnia 05.09.2012 r. w Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbyła się promocja II wydania książki pt. "17 Dni w Treblince" Eddiego Weinsteina zorganizowana przez: Muzeum Regionalne w Siedlcach, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej muzeum z udziałem licznych gości. Otwarcia spotkania dokonał dyr. muzeum w Siedlcach p. Andrzej Matuszewicz. Kilka słów wstępu dotyczących II drugiego wydania książki wygłosił p. Stefan Szańkowski prezes TPZŁ.  Następnie głos zabrał p. Edward Kopówka dyr. muzeum w Treblince który jest redaktorem wydania i autorem przypisów. Jako kolejny wystąpił p. Marek Jerzman, który jest również jednym z autorów przypisów. Jako kolejny wystąpił p. Tomasz Dobrowolski, którego artykuł o Żydach łosickich kończy to wydanie. Po zakończeniu promocji zebrani goście i organizatorzy spotkania udali się do miejsc pamięci narodowej, gdzie zapalili znicze i złożyli kwiaty.


              Stoisko z książkami wydanymi przez TPZŁ.                                  Otwarcia spotkania dokonał dyr. muzeum p. Andrzej Matuszkiewicz.    Od lewej: p. E. Kopówka,  p. M. Jerzman,  p. S. Szańkowski.                          p. T. Dobrowolski opowiada o Żydach łosickich.                          Uczestnicy spotkania.                                                                        Zapalenie zniczy i złożenie kwiatów.


 
Więcej artykułów…