Start

Latest

The latest news from the Joomla! Team

WYCIECZKA DO TORUNIA

    W dniach od 30 czerwca do 02 lipca Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej zorganizowało trzy dniową wycieczkę na Kujawy. Trasa wiodła przez Płock, Ciechocinek, Toruń, Gniezno, Biskupin, Kruszwicę, Golub-Dobrzyń, Ciechanów, Pułtusk. Pogoda dopisała, było słonecznie ale nie za gorąco. Długa podróż nie była dokuczliwa – podróżowaliśmy klimatyzowanym autokarem z PKS Łosice.

   W Płocku zwiedzaliśmy katedrę (drzwi gnieźnieńskie, sarkofagi Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego), dom Władysława Broniewskiego, najstarszą polską szkołę „Małachowiankę”. Dalsza podróż wiodła do Ciechocinka. Spacer po słynnym deptaku oraz w pobliżu tężni wzmocnił nasze siły, a oczy cieszył wspaniałymi kolorami kobierców kwiatowych. Na zakończenie dnia spacer z przewodnikiem po starówce toruńskiej. Historia miasta opowiadana w bardzo ciekawy sposób, poparta konkretami w postaci staromiejskiej zabudowy. Atrakcją były próby utrzymania równowagi pod „Krzywą wieżą”.

   Drugiego dnia zwiedzaliśmy Gniezno.  Miejsce koronacji pierwszych pięciu królów Polski. Podziwialiśmy dwa najcenniejsze elementy katedry: grób św. Wojciecha oraz Drzwi Gnieźnieńskie. Następnym etapem była prehistoryczna osada w Biskupinie. Elementy oryginalne wystające z bagna, eksponaty oraz zrekonstruowana osada dają wyobrażenie o życiu ludzi na tym terenie przed 2700 laty. W drodze powrotnej na chwilę zatrzymujemy się w Marcinkowicach – miejscu śmierci Leszka Białego. Na pamiątkę tego wydarzenia (zbrodnia Gąsawska) postawiono biały pomnik władcy. Zderzenie legendy z rzeczywistością czekało na nas w Kruszwicy. „Mysia Wieża”, Jezioro Gopło, Popiel i współczesność: statki, masa turystów, sklepy z pamiątkami. Zakończenie dnia ponownie w Toruniu. Każdy wędrował swoimi ścieżkami. Wszyscy chętnie skorzystali z bezpłatnego wejścia do „Domu Kopernika”. Spacer bulwarami wzdłuż murów obronnych, wnętrza kościoła św. Janów, ratusz i obowiązkowe zakupy – słynne toruńskie pierniki.

   Trzeciego dnia wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Odbywają się w nim turnieje rycerskie i ogólnopolskie konkursy krasomówcze. Z historią Mazowsza zapoznaliśmy się na zamku w Ciechanowie. Relacje między Krzyżakami i Mazowszem decydowały o życiu ludzi na pograniczu. Pytanie: „Czy słusznym było sprowadzenie przez Konrada Mazowieckiego Krzyżaków do Polski?” pozostaje nadal otwarte, a odpowiedzi na nie są różne. Dodatkowym elementem podróży była niespodziewana wizyta w Opinogórze, miejscu gdzie mieszkał Zygmunt Krasiński, jeden z trójki wielkich romantyków. Spacer po parku, zdjęcia przy pomniku poety i na „ławeczce” oraz ciekawostki z życia poety wypełniły miło kilka chwil. Zwiedzanie najdłuższego rynku w Europie (w Pułtusku) zakończyło poznawczą część wycieczki. Teraz już tylko dojazd do Łosic.

   Noclegi bardzo tanie i o dobrym standardzie mieliśmy nad jeziorem – ośrodek „Polanka” w Kamionkach Małych (20 km. od Torunia). Obsługa bardzo dobra, wspaniała gościnność. Przejechaliśmy 1200 km., a koszt wycieczki wyniósł tylko 350 zł. Podsumowanie wycieczki odbyło się w Korczewie – zwiedzanie pałacu, parku i ognisko z kiełbaskami. Zapraszamy na następną wycieczkę za rok.


                Tu urodził się Władysław Broniewski.                                                 Płock - pamiątkowe zdjęcie z widokiem na Wisłę.


                Przed Pałacem Biskupim w Płocku.                                                  Sarkofag Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego.


      Ciechocinek - pamiątkowe zdjęcie pod "Grzybkiem".                                         Ciechocinek -zdjęcie na tle tężni.


                                                                                  Ciechocinek - piękne kwietniki.


                    Krzywa wieża w Toruniu.                                                                        W tym domu urodził się Kopernik.


         Toruń - pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.                                                   Zabytkowe kamienice Torunia.


    Kamionki - obiadokolacja smakuje wszystkim.                                                         Kamionki - widok na jezioro.


                        Katedra gnieźnieńska.                                                                    Gniezno - katedra - grób św. Wojciecha.


                             Drzwi Gnieźnieńskie.                                                            Pamiątkowe zdjęcie przed katedrą gnieźnieńską.


                Osada w Biskupinie.                                                                                      Biskupin - zwiedzanie osady.


                   Biskupin - pokaz narzędzi kamiennych.                                                 Biskupin - pokaz naczyń glinianych.


             Biskupin - grubość i wysokość wałów obronnych.                                     Pamiątkowe zdjęcie na tle wieży w Kruszwicy.


                Zamek w Golubiu-Dobrzyniu.                                                                       Golub-Dobrzyń - zwiedzanie zamku.


              Zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie.                                               Ciechanów - zwiedzanie zamku.


     Opinogóra - pałacyk - muzeum Zygmunta Krasińskiego.                                 Opinogóra - dwór - rekonstrukcja z 2008 r.


                 Pułtusk - najdłuższy rynek w Europie.                                                                  Pułtusk - ratusz.


                     Zwiedzanie pałacu w Korczewie.                                             Korczew - rozliczenie wycieczki przy grillu.



 

71 ROCZNICA BITWY POD JEZIORAMI

    W tym roku mija 71 rocznica bitwy oddziału AK pod dowództwem  mjr Stefana Wyrzykowskiego „Zenona” z oddziałem Wehrmachtu pod Jeziorami.

    29 czerwca 1944 r. w lesie pod Jeziorami odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru Oddziałowi Partyzanckiemu 34 pp.9 Podlaskiej Dywizji Piechoty AK dowodzonemu przez mjr „Zenona”. Sztandar ufundowało społeczeństwo Podlasia. Wręczenie odbyło się podczas mszy polowej celebrowanej przez księdza kapelana Jana Karnickiego ps. „Miś”. Przekazania sztandaru dokonał dr Witold Wróblewski .

    Następnego dnia oddział został otoczony przez kilka tysięcy Niemców. Po brawurowym przeciwuderzeniu partyzanci przerwali okrążenie i  wycofali się w kierunku Mszanny. Straty własne to dwóch zabitych i 12 rannych. Straty Niemców około 150 żołnierzy.

     1 lipca Niemcy w odwecie rozstrzelali w Chotyczach  24 mężczyzn.

    Mieszkańcy Ziemi Łosickiej pamiętają o tamtych wydarzeniach. W ostatni weekend czerwca odbywają się w Jeziorach patriotyczne uroczystości. W tym roku (2015) w sobotę przy ognisku śpiewane były pieśni patriotyczne, partyzanckie, wojskowe. Na zakończenie spotkania zostały puszczone na jeziorko ogniki pamięci. Całość zakończyła się Apelem Jasnogórskim (o godz. 21).

    W niedzielę w Jeziorach odprawiona została msza polowa, złożone zostały na  pomniku kwiaty, a na zakończenie rozdawana była bardzo smaczna grochówka.

     W uroczystościach uczestniczył ostatni żyjący partyzant oddziału „Zenona” mjr Tadeusz Sobieszczak ps. „Dudek”.

     Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta i Gminy Łosice, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej oraz Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji.





 

RAJD NADBUŻAŃSKI

    Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej wspólnie z Powiatowym Uczniowskim Klubem Sportowym „JEDYNKA” – Sekcja Nordic Walking zorganizowali 20 czerwca  Rajd Nadbużański.

   Przed wyruszeniem na trasę odbyło się szkolenie z zakresu Nordic Walking, poprowadzone wzorowo przez p. Iwonę Muder. Po szkoleniu uczestnicy udali się na trasę rajdu. Trasa wiodła ścieżkami wśród lasów nadbużańskich. Początek i zakończenie trasy miało miejsce w Mierzwicach – leśniczówka.

    „Urodzeni wcześniej” wędrowali ścieżką przyrodniczą. Po drodze przewodnik przekazywał informacje dotyczące walk w 1863, 1920 i 1944 r. na tym terenie. Okazją był punkt przy pomniku w Mierzwicach. Ścieżka przyrodnicza wiodła uczestników przez rezerwat przyrody „Zabuże” . Pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, wspaniały starodrzew, naturalne źródełka śródleśne, wąwozy morenowe, a przede wszystkim wspaniałe powietrze, śpiew ptaków i zapach różnych ziół uprzyjemniał wędrówkę. Droga powrotna prowadziła brzegiem Bugu szlakiem turystycznym. Rezerwat przyrody „Trojan”, zakole Bugu (kolano), pomnik przyrody „Trzy dęby”, kwieciste łąki określały piękno nadbużańskiego krajobrazu.

   Grupa młodszych uczestników wybrała trasę znacznie dłuższą. Wędrowali ponad 12 km. lasami nadbużańskimi. Oprócz ścieżki przyrodniczej zawędrowali do szkółki leśnej i bagien śródleśnych. Podziwiali „działalność” bobrów oraz właściwą gospodarkę leśną człowieka.

    Pogoda dopisała. Wszyscy we wspaniałych humorach dotarli na miejsce, a tam czekały już gotowe, grillowane kiełbaski. Szkoda tylko, że trzeba było szybko odjeżdżać. W tym samym dniu w Łosicach odbywał się festyn, wiele osób planowało w nim uczestniczyć.

    Uczestnicy rajdu składają piękne podziękowania Nadleśnictwu Sarnaki i p. leśniczemu z Mierzwic za pomoc w organizacji rajdu.



 

ZAPROSZENIE

     71 ROCZNICA BITWY POD JEZIORAMI
           
                   Program:

 27.06. 2015r. (sobota) - godz 1800

 - wieczór patriotyczny w lesie łosickim nad jeziorem (Jeziory)
 - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, konkursy
 - ognisko z kiełbaskami
       zakończenie ok. godz 2200 Apelem jasnogórskim

  28.6. 2015r. (niedziela) 
 - godz 1030 - złożenie wieńców pod pomnikiem pomordowanych w Chotyczach
 - godz 1100 - polowa Msza Święta za Ojczyznę - oprawa muzyczna uroczystości - chór Wiarus z Międzyrzeca Podl.
 - przemówienia okolicznościowe Organizatorów i Gości
 - parada Kawalerii Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji pod dowództwem Andrzeja Nowaka
 - wspólna harcersko-żołnierska grochówka - dla wszystkich uczestników (nad jeziorkiem)
 - występ zespołu ludowego Marysieńki
 - zawody w przeciąganiu liny oraz inne atrakcje

         zakończenie ok. godz 1400

 

RAJD

Rajd Nadbużański

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej wspólnie z Powiatowym Uczniowskim Klubem Sportowym „JEDYNKA” – Sekcja Nordic Walking organizują Rajd Nadbużański.

Termin – 20.06.2015r. – wyjazd z dworca PKS o godz. 830

Trasa – Leśniczówka w Mierzwicach – ścieżka przyrodnicza – Mierzwice

Czas przemarszu 900 - 1200

Ognisko 1230 - 1330

Powrót do Łosic 1400

Koszt – 15 zł.

 

Zapisy oraz wpłata gotówki do 16.06. /wtorek/

Kontakt – Marian Czmoch tel. 510 666 933

 


--
Pozdrawiam,

Marian Czmoch

 
Więcej artykułów…