Start

Latest

The latest news from the Joomla! Team

ZAPROSZENIE.

katyn_opaska.jpg

OBCHODY
74. ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ
ORAZ 4. ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

 

 

11 kwietnia 2014 r. (piątek)
godz. 18.00

Program:

Msza św. za Ojczyznę oraz w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej – kościół św. Zygmunta w Łosicach.

Wystąpienia okolicznościowe.

Przemarsz delegacji i złożenie kwiatów pod tablicą na Skwerze Katyńskim.

Organizatorzy:

 

 

 

 

 

Dziekan Łosicki

 

 

 

 

emblem-gmina-losice-25596.svg.pngBurmistz

Miasta i Gminy Łosice

Zapraszamy

 

ZAPROSZENIE.

ZAPROSZENIE

   Zgodnie z postanowieniami Statutu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej Zarząd naszego Stowarzyszenia uchwałą  nr 2/2/2014 r z dnia 25 lutego 2014 roku

z w o ł u j e

WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW TPZŁ

Które odbędzie się w dniu 10 kwietnia 2014 r. / czwartek/ o godz. 16.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy   w Łosicach – I termin. W przypadku niespełnienia warunków statutowych umożliwiających odbycie Zgromadzenia w I terminie – przewiduje się zwołanie go w II terminie w Sali Konferencyjnej UMiG Łosice w tym samym dniu  o godz. 16.30

  Przewidywany porządek Walnego Zgromadzenia Członków TPZŁ:

1.         Otwarcie – Prezes Zarządu Stefan Szańkowski;

2.         Sprawy organizacyjne:

a)         Stwierdzenie quorum,

b)         Wybór Przewodniczącego Zgromadzenia i Sekretarza,

c)         Wybór  Komisji Uchwał i Wniosków i Komisji Skrutacyjnej,

d)         Przyjęcie porządku obrad,

3.         Wystąpienia gości.

4.         Sprawozdanie Prezesa Zarządu TPZŁ z działalności w roku 2013;

5.         Sprawozdanie finansowe – Skarbnik Zarządu TPZŁ;

6.         Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej – Przewodnicząca Komisji ;

7.         Dyskusja nad przedłożonymi sprawozdaniami;

8.         Udzielenie absolutorium Zarządowi za rok 2013;

9.         Plan pracy Towarzystwa na rok 2013; / w tym obchodów 750 lecia ŁOSIC/

10.       Dyskusja nad programem  i projektami zgłoszonych uchwał;

11.       Głosowania i przyjęcie uchwał ( w tym dotycząca obchodów  750 lecia Łosic w  2015 r.) ;

12.       Sprawy różne i wolne wnioski;

13.       Podsumowanie – wystąpienie w imieniu Zarządu Towarzystwa;

14.       Zamknięcie obrad.

SERDECZNIE  ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W OBRADACH WALNEGO ZGROMADZENIA!!!

Uwaga! Składki członkowskie przyjmuje Skarbnik TPZŁ – pani Marii Demianiuk – codziennie – Biuro przy  ul 1. Maja 2 –08 – 200 Łosice; tel. 699 25 40 51 lub 83 357 25 55. Prosimy o kontakt z nami przez naszą stronę internetową http/// www. tpzl. onet.pl

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE.

    Dnia 23 stycznia o godz 1600 , tym razem w restauracji "Zielona Azja" odbyło się opłatkowe spotkanie członków i sympatyków TPZŁ, oraz zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nasze spotkanie: wicestarosta p. Mariusz Kucewicz, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Łosice p. Zbigniew Jaszczuk, wiceprzewodnicząca RMiG p. Marianna Celińska, oraz ksiądz wikary z parafii św. Zygmunta Dariusz Czajka . Spotkanie rozpoczął prezes TPZŁ Stefan Szańkowski, witając wszystkich zebranych. Po powitaniu przekazał głos księdzu Dariuszowi, który odczytał fragment Ewangelii związany z Bożym Narodzeniem. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem życząc sobie nawzajem wszystkiego dobrego w 2014 roku. Kolejny krok to konsumpcja dań przygotowanych przez kucharzy "Zielonej Azji". Na początek podano typowe wigilijne dania polskie, by potem przejść do dań kuchni hinduskiej, które stanowiły nowość dla większości zebranych. Podczas konsumpcji odbywały się dyskusje w podgrupach.
    Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.


          Spotkanie otworzył prezes Stefan Szańkowski.                                            Ksiądz Dariusz czyta fragment Ewangelii.



                       Dzielenie się opłatkiem.                                                                         Uczestnicy spotkania.



             Panie podają barszczyk z uszkami.                                                   Życzenia wszystkim złożył p. v-ce starosta Mariusz Kucewicz.


 Głos zabrał również p. przewodniczący Zbigniew Jaszczuk.                     W imieniu sympatyków TPZŁ głos zabrał komendant Konnej Straży Andrzej                                                                                                                      Nowak.


                          Uczestnicy spotkania.                                                      Kol. Marian Czmoch poinformował o planowanej wycieczce.



 

XII Spotkania Historyczne.

XII PODLASKIE SPOTKANIA HISTORYCZNE W ŁOSICACH.


Podlaskie Spotkania Historyczne weszły już w drugą dekadę. Po raz dwunasty odbyła się sesja popularnonaukowa Ziemi Łosickiej. W tym roku temat nie był przypadkowy. Obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego w całym kraju zainspirowały również Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej do podjęcia tego tematu w perspektywie naszego Regionu.           

7 grudnia w gmachu Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach odbyła się konferencja pod hasłem „150 lat Powstania Styczniowego na Ziemi Łosickiej”, zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej oraz dyrekcję i młodzież Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach. Chociaż pogoda była bardzo niesprzyjająca, to nie wystraszyła wiernych regionalistów i jak powiedział jeden z gości „patriotów”.

Program i realizacja, jak zwykle ciekawe i atrakcyjne nie tylko ze względu na tematykę referatów, ale w dużej mierze dzięki aktywnej postawie młodzieży Zespołu Szkół nr 1, która zaprezentowała się pod względem organizacyjnym i programowym profesjonalnie. Program konferencji: 

1.  Inauguracja - Wystąpienie Prezesa TPZŁ Stefana Szańkowskiego.

2.  Wystąpienia okolicznościowe.

3.  Referaty tematyczne  „XII Spotkań Historycznych”:

- prof. dr Franciszek Gryciuk - Kresy Rzeczypospolitej w Powstaniu Styczniowym;

- Janusz Gmitruk  - Chłopi w Powstaniu Styczniowym;

- Stanisław Brzeziński - Powstanie Styczniowe na Podlasiu i okolicach,   jego przebieg i skutki polityczne i gospodarcze;

- Bogdan Niemirka - Władysław Czarkowski  bohaterski doktor z Łosic;

- Tomasz Dobrowolski - Postawy i rola w Powstaniu Styczniowym braci Frankowskich;

- Sławomir Kordaczuk  - Powstanie Styczniowe - tradycja i współczesność - prezentacja multimedialna.

4.  Wręczenie odznaczeń „ Zasłużony dla Ziemi Łosickiej”.

5.  Występ Zespołu „Pasieka” z Platerowa.

6. Wystawy okolicznościowe „150 lat Powstania Styczniowego” oraz „50 lat działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej” , „ Ze zbiorów Waldemara Kosieradzkiego”.

7.  Prezentacje okolicznościowe  w wykonaniu młodzieży.

8.  Kiermasz wydawnictw regionalnych.

9.  Łosickie kulinaria.

10. Rozstrzygnięcie konkursu „Powstanie Styczniowe”, wręczenie nagród.

11. Dyskusja, podsumowanie i zamknięcie obrad.

   W części oficjalnej odbyło się otwarcie konferencji i powitanie gości przez Stefana Szańkowskiego prezesa TPZŁ i wystąpienia okolicznościowe Czesława Gizińskiego - starosty Powiatu Łosickiego, Zbigniewa Jaszczuka - przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Łosice oraz  Małgorzaty Węgrzyniak – dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach.

Po wystąpieniach okolicznościowych, prowadzenie konferencji przejęli: Anita Skolimowska i Jakub Bodnar – uczniowie kl. I LO w Łosicach, współorganizatorzy i gospodarze sesji. Barbara Wachowicz i Jan Berger, którzy z różnych powodów nie mogli przybyć osobiście na sesję, przysłali listy z pozdrowieniami, które zostały odczytane. Następnie para konferansjerów zapowiedziała bardzo ważną część programu – uhonorowanie odznaką „Zasłużony dla Ziemi Łosickiej”. W tym roku Kapituła tym tytułem wyróżniła trzy osoby: Marię Grochowską – regionalną poetkę, Grzegorza Szymanka – założyciela, kierownika artystycznego, choreografa i dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Pasieka” z Platerowa oraz pośmiertnie Stanisława Kucharczuka. Prezentację tych postaci i laudację uzasadniającą decyzję szanownej Kapituły odpowiednio wygłosili: Marian Czmoch, Dariusz Kazun i Stefan Szańkowski.

Jedną z form angażowania się młodzieży i utrwalania narodowych tradycji są konkursy. Konkurs szkolny pt. „Powstanie Styczniowe na Ziemi Łosickiej” był skierowany do uczniów szkół wszystkich stopni na terenie powiatu łosickiego. Laureatami konkursu zostali: Alicja Olizaruk – kl. IIIa Szkoła Podstawowa nr 1 w Łosicach, Kacper Wyrzykowski – kl. IVa Szkoła Podstawowa nr 1 w Łosicach, Aleksandra Jóźwiuk – kl. IIIa Gimnazjum nr 1 w Łosicach, Ewa Szymanek - kl. IIIa Gimnazjum nr 1 w Łosicach, Maria Maciejuk - kl. IIIa I LO w Łosicach.

Na sali plenarnej można było obejrzeć cenne i interesujące wystawy:

§              Historia działalności TPZŁ;

§              Powstanie Styczniowe w zbiorach Prywatnego Muzeum Waldemara Kosieradzkiego;

§           „150 lat Powstania Styczniowego” – wystawa przygotowana przez pracownice Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej   w Łosicach;

§              Barbara Wachowicz – miłośniczka historii i krajobrazu Podlasia;

§               Prace laureatów szkolnego konkursu;

§               Biżuteria z okresu Powstania Styczniowego.

Wśród wygłoszonych referatów ciekawych w treści i formie na szczególną uwagę zasługuje prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów kl. I LO w Łosicach: Katarzynę Adamowicz, Katarzynę Molicką i Adama Karbowiaka pod kierunkiem nauczyciela historii -  Marka Jerzmana.

Szanowne audytorium na sali plenarnej miało możność obejrzeć montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczennic z Gimnazjum nr 1 w Łosicach pod kierownictwem Jolanty Barańskiej i Elżbiety Sokołowskiej. Z ogromnym aplauzem i gromkimi brawami zostały przyjęte występy Zespołu Pieśni i Tańca „Pasieka” z Platerowa pod kierownictwem Grzegorza Szymanka oraz Zespołu Wokalnego „Aura” w towarzystwie Kwartetu Mandolinistek z Gminnego Ośrodka Kultury w Sarnakach, pod kierownictwem Tadeusza Gosia. O słodycz na podniebieniu do kawy i herbaty zadbały panie z koła Gospodyń Wiejskich z Rudnika.

Słowa podziękowania organizatorzy kierują w stronę łosickich włodarzy – to od lat zaprzyjaźnieni patroni naszych spotkań i uroczystości. Słowa uznania za ciekawe i sprawne przygotowanie sali konferencyjnej, świetne zorganizowanie zespołu uczniowskiego należą się  Katarzynie Chryć – nauczycielowi historii oraz dyrekcji Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach za przychylność, otwartość, życzliwość i pomoc w organizacji naszych wspólnych regionalnych spotkań. Jak zawsze mogliśmy liczyć na profesjonalizm i osobiste zaangażowanie pracowników Łosickiego Domu kultury i Łosickiego Centrum Informacja. Serdeczne ukłony i podziękowania wszystkim uczestnikom XII Podlaskich Spotkań Historycznych.




   Otwarcie spotkania - prezes TPZŁ St. Szańkowski.                       Przemówienia okolicznościowe-starosta Cz. Giziński i przew. RMiG Z. Jaszczuk



     Prowadzący konferencję - Barbara Wachowicz i Jan Berger.                              Zgromadzona publiczność.



                  Laudację wygłasza Marian Czmoch.                                                        Wręczenie odznaczenia p. Marii Grochowskiej.



                Laudację wygłasza Dariusz Kazun.                                                         Tańce i śpiewy odznaczonego zespołu "Pasieka" z Platerowa.



       Wyniki konkursu szkolnego ogłasza p. Jadwiga Michaluk.                               Wręczanie nagród uczestnikom konkursu szkolnego.


              Prezentacja twórczości p. Barbary Wachowicz.                                                     Prace konkursu szkolnego.



                   Referat tematyczny - p. Franciszek Gryciuk.                                                    Rozmowy przy kawie w czasie przerwy.



        Wystawa dokumentów z Powstania Styczniowego.                                       Referat tematyczny - p. Sławomir Kordaczuk.



     Referat tematyczny - p.                                                                     Referat tematyczny - p.



 Montaż słowno-muzyczny ucz. z Gimnazjum nr 1 w Łosicach.                              Wzór biżuterii z okresu Powstania Styczniowego.



                Występy zespołu wokalnego "Aura" z Sarnak.                                           Występu Kwartetu Mandolinistek z Sarnak.



 

ZAPROSZENIE.

        Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej zaprasza członków i sympatyków  Towarzystwa na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się 23 stycznia 2014 r. o godz 16oo w sali restauracji "Zielona Azja" w Łosicach, ul. Kolejowa 10.

                                Program spotkania:

                    1)  Wystąpienie Prezesa TPZŁ.
                    2)  Dzielenie się opłatkiem i Życzenia Noworoczne.
                    3)  Wystąpienia Gości.
                    4)  Uroczysta kolacja.

            Informację o chęci wzięcia udziału w/w uroczystości należy zgłosić telefonicznie pod numer 83 3572555 lub 668128654 do dnia 18.01.2014r. Przewidywany koszt - 30 zł na osobę.

                                                                                                                           Serdecznie zapraszamy
                                                                                                                               Zarząd TPZŁ.

     

 
Więcej artykułów…