Start

Latest

The latest news from the Joomla! Team

ZAPROSZENIE !

Zarząd Towarzystwa przyjaciół Ziemi Łosickiej  ZAPRASZA Członków i Sympatyków naszego Stowarzyszenia (szczególnie mile widziani są młodzi miłośnicy Regionu) na  WALNE  ZEBRANIE, które odbędzie się  14 kwietnia (czwartek) 20011r.

Rozpoczęcie obrad nastąpi o godz  1600 (drugi termin godz  1630)  w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Łosice ul. Piłsudskiego 6.

PORZĄDEK  OBRAD:

1.  Otwarcie zebrania.

2.  Wybór przewodniczącego.

3.  Przyjęcie porządku obrad.

4.  Sprawozdanie Prezesa Zarządu TPZŁ z działalności w roku 2010.

5.   Sprawozdania finansowe skarbnika TPZŁ za rok 2010.

6.  Przyjęcie protokołu Komisji Rewizyjnej.

7. Dyskusja nad sprawozdaniami.

8.  Udzielenie absolutorium Zarządowi TPZŁ za rok 2010.

9.  Plan pracy na 2011 rok.

10.  Dyskusja nad programem i wolne wnioski.

11.  Zamknięcie obrad.

WALNE  ZGROMADZENIE  TPZŁ  MA CHARAKTER OTWARTY !

 

 

Spotkanie okolicznościowe.

 

Dnia 31 stycznia 2011r. w łosickim lokalu gastronomicznym odbyło się okolicznościowe spotkanie w ramach współpracy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej, Łosickiego Stowarzyszenia Informacji Społecznej oraz władz Miasta i Gminy Łosice i Starostwa Łosickiego. Spotkanie miało charakter towarzysko – szkoleniowy. Po ceremonii podzielenia się opłatkiem (zważywszy na trwający jeszcze okres świąteczny) i krótkich wystąpieniach z życzeniami przedstawicieli obu Stowarzyszeń i władz miasta i powiatu odbyły się kuluarowe rozmowy przy biesiadnym stole, podczas których dominowały tematy najbliższej działalności i współpracy.

W bardzo miłej i serdecznej atmosferze przy kawie i smacznym cieście minęła pierwsza część spotkania po czym nastąpiła druga, tzn. szkolenie przygotowujące do wypełnienia wniosków aplikacyjnych dotyczących działań PROW 2007-2013, połączone z promocyjną inauguracją Projektu.

A oto co uchwyciła kamera (aparat fotograficzny)

 

Uroki Ziemi Najbliższej.

GEOGRAFICZNO – HISTORYCZNA WYCIECZKA CZŁONKÓW I SYMPATYKÓW TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ ZIEMI ŁOSICKIEJ

 

Niedzielny poranek 19 września 2010r. wyruszamy w trasę, która prowadzi przez miejscowości, chociaż na co dzień znane każdemu mieszkańcowi powiatu łosickiego – to jest co podziwiać i czym się zachwycić – i tu chce się przywołać znane powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Trasa wycieczki to miejscowości Nadbużańskiego Podlasia: Łosice – Toporów – Czuchleby – Hruszniew – Hołowczyce – Mierzwice – Fronołów – Sarnaki – Łosice.

Zaopatrzeni w prowiant i akcesoria na ognisko, wyjeżdżamy z Łosic autobusem o godzinie 9.00 w kierunku wschodnim. Zostawiając po prawej stronie Chotycze, skręcamy w lewo drogą do Meszek i dojeżdżamy do Kapliczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanego Poczęcia w Toporowie, pamiątki Misji Bazyliańskich z 1790r. Staraniem TPZŁ 15 września 2010r. miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie odrestaurowanej figury NMP. W parku krajobrazowym, na skraju którego stoi figurka, znajdują się ruiny dworu z I połowy XIX w. i pomnik przyrody – jesion „Napoleoński”. Jak powiadają mieszkańcy, pod tym drzewem odpoczywał i spożywał obiad Napoleon Bonaparte, który ciągnął z wojskami na Moskwę. Dalej trasa wycieczki prowadzi przez Czuchleby w kierunku Hruszniewa. Tu znajdują się pozostałości niegdyś pięknego zespołu pałacowego – wybudowanego w XVIII w. przez Szydłowskich, a rozbudowanego w XIX w. przez Platerów. Wjeżdżamy na dziedziniec, widok nieciekawy, wszystko chyli się ku ruinie, chociaż wyobraźnia może podpowiedzieć, że było tu niegdyś uroczo a bystre oko jeszcze dziś dostrzeże akcenty Dalekiego Wschodu w architekturze pałacu. Wyjeżdżamy z Hruszniewa, na horyzoncie mamy kościół w Górkach, do którego prowadzi zabytkowa aleja lipowa, my skręcamy w prawo kierując się na wschód i szykując się na spotkanie z największą rzeką Nadbuża, jaką jest Bug. Jedziemy przez Chłopków, Litewniki, Hołowczyce do Mierzwic – każda z tych miejscowości ma swoją ciekawą historię oraz legendy wpisane w wieść gminną. Mijamy bardzo urokliwe miejsce zwane „Trojan” (łąka, jeziorko, strome zbocze i wąski kręty Bug). W lesie przy drodze prowadzącej do Mierzwic zatrzymujemy się przed Mogiłą żołnierzy AK z oddziału „Zenona”, którzy tu zginęli podczas akcji V-2 w 1944r. W Mierzwicach zatrzymujemy się nad samą rzeką, na wysokim jej brzegu aby napawać się malowniczym widokiem w zakolu Bugu. To w tym miejscu, jak głoszą podania, niegdyś Tatarzy przeprawiali się przez Bug na białostocką stronę.

W odległości około 4 km za Mierzwicami zatrzymujemy się nieco dłużej, podjeżdżamy bardzo blisko mostu kolejowego na Bugu we Fronołowie. Miejsce to robi wrażenie; spacerujemy wzdłuż mostu, pod mostem (oj! zejście jest bardzo strome w dół) i pięknym skrajem lasu – spotykamy grzybiarzy i sami rówinież oddajemy się tej uciesze.

Zgodnie z programem wycieczkę kończymy ogniskiem i śpiewami. Zatrzymujemy się na polanie w lesie mierzwickim. Co bardziej zapaleni grzybiarze z naszej wycieczki udają się jeszcze raz na zbieranie grzybów a pozostali przygotowują ognisko i biesiadę. Ognisko rozpalone, kiełbaski się pieką, śpiewamy harcerskie i biesiadne piosenki, a wśród nich nie zabrakło i tej, której refren brzmi:

„Oh! Podlasie jakie cudne

Gdzie jest taki drugi kraj

Tu przeżyjesz chwile cudne

Tu przeżyjesz życia maj”

Pełni doznań estetycznych, zdrowotnych, z koszami grzybów, radośni i zadowoleni wracamy przez Sarnaki do Łosic. Pogoda była wspaniała, humory dopisywały – kto nie był niech żałuje.

A oto co utrwaliło oko aparatu fotograficznego:

Pałac w Hruszniewie.                                                                      Mogiła żołnierzy AK.

Malownicze zakole Bugu.                                                            Most kolejowy na Bugu.

Na moście kolejowym na Bugu.                                                 Kto chce to na grzyby.

Efekty grzybobrania.                                                                 Płonie ognisko w lesie ...

 

KOMUNIKAT ZARZĄDU TPZŁ.

Apel do wszystkich Firm, osób i ich rodzin odznaczonych honorową plakietą "Zasłużony dla Ziemi Łosickiej" w latach 2000 - 2010.  Bardzo prosimy o nadsyłanie swoich zdjęć i krótkich tekstów biograficznych, które będą zamieszczone w publikacji "Zostawiłem swój ślad na Ziemi Łosickiej". Adres do korespondencji pocztowej:    
Jadwiga Michaluk - sekretarz Towarzystwa
ul. Rynek 10
08-200 Łosice

adres e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

IX SPOTKANIA HISTORYCZNE.

 

Już po raz dziewiąty regionaliści z Podlasia mogli spotkać się na organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej – Podlaskich Spotkaniach Historycznych. W tegorocznej konferencji popularnonaukowej, która trwała dwa dni, 5 – 6 listopad 2010r. pod hasłem „Ku Wolności Demokracji, Suwerenności – Dzieje Ziemi Łosickiej 1939 – 1989”, wzięło udział ponad 100 osób, które wysłuchały 19 referatów wygłoszonych przez pracowników naukowych z Lublina, Siedlec, Warszawy i Łosic członków TPZŁ oraz przedstawicieli Młodzieżowego Koła Historycznego z LO w Łosicach prowadzonego przez panie: Katarzynę Hryć i Joannę Tarasiuk nauczycielki historii. Referaty wygłosili:

 

1. S. Hordejuk: Sierżant pilot Stanisław Karabin 1915 – 41. As lotnictwa myśliwskiego w

w bitwie o Anglię.

2. T. Demidowicz: Porucznik inżynier Władysław Aleksander Kozłowski 1907 – 44.

Zapomniany pilot i konstruktor Ziemi Łosickiej.

3. I. Tyczyno ucz. kl. IIIb LO: Syberyjskie wspomnienia – praca wyróżniona w konkursie.

4. Małgorzata Piałucha ucz. kl. IId LO: Bohater mojej rodziny zasłużonym Polakiem.

5. Martyna Lipińska ucz. kl. IId LO: Z opowieści rodzinnych przy kominku.

6. S. Szańkowski: Pomocna dłoń duchowieństwa Ziemi Łosickiej w drodze do niepodległości.

7. T. Dobrowolski: „Katyniach” Ziemi Łosickiej.

8. B. Kozaczyńska: Pomoc mieszkańców Ziemi Łosickiej wysiedleńcom z Zamojszczyzny, Pomorza i Śląska w latach okupacji hitlerowskiej 1939 – 44.

9. G. Kornać: Tajna oświata na Ziemi Łosickiej 1939 – 44.

10. H. Piskunowicz: Organizacje podziemne w okresie okupacji hitlerowskiej 1939 – 44 na Ziemi Łosickiej.

11. K. Krajewski: Konspiracja antykomunistyczna na Ziemi Łosickiej 1944 – 56.

12. S. Kryński: Stefan Wyrzykowski „Zenon”.

13. F. Gryciuk: Reforma rolna PKWN, jej realizacja w Powiecie Siedleckim.

14. J. Gmitruk: Ludowcy Ziemi Łosickiej w Strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

15. A. Indraszczyk: Mikołajczykowski PSL w Powiecie Siedleckim.

16. J. Nasiadko: Powiat Łosicki 1956 – 74. Tworzenie miejsca i szansy na rozwój w określonej sytuacji.

17. G. Janowski: Historia NSZZ RI „Solidarność”.

18. R. Dydycz: Kapucyni w Serpelicach 1945 – 89.

19. F. Krasuski: Wolność, demokracja w twórczości artystycznej na Ziemi Łosickiej.

Sławomir Hordejuk.

 

Tomasz Demidowicz.

 

Martyna Lipińska ucz. kl. IId LO Łosice.

 

Małgorzata Piałucha uc. kl. II d LO Łosice.

 

Tomasz Dobrowolski.

 

Stefan Szańkowski.

 

Franciszek Krasuski.

 

H. Piskunowicz.

 

K. Krajewski.

 

S. Kryński.

 

R. Dydycz.

 

Stało się już tradycją, iż ważnym punktem programu naszej sesji są imprezy towarzyszące, tzn.:

- wystawy fotograficzne

- kiermasz książek regionalnych

- projekcje filmów

- prezentacje multimedialne.

Historia dywizjonu 303 - wystawa.

Dyskusja przy kawie.

Kiermasz wydań dotyczących Ziemi Łosickiej.

Dyskusja przy kawie.

Mieczysław Czarnecki podpisuje swoje książki.

 

W tym miejscu należy przyznać, iż społeczeństwo Ziemi Łosickiej jest w dużym stopniu zainteresowane naszą konferencją, która stała się na tyle popularna, iż wpisała się na stałe w rytm życia naszego Regionu. Większość wpisów w naszej Kronice zaczyna się od słowa: gratuluję ….. gratulujemy ….. .

Uczestnicy konferencji.

 

Uczestnicy konferencji.

 

Wystąpienie Starosty Powiatu Łosickiego Czesława Gizińskiego.

 

Wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Łosice  Janusza Kobylińskiego.

 

Odznaczeni tytułem "Zasłużony dla Ziemi Łosickiej"  stoją od lewej:

Wojciech Bolesta, Roman Kasprowicz, Ryszard Dziedzic.

 

Zarząd TPZŁ składa serdeczne podziękowania współorganizatorom Konferencji naukowej.

Dziękujemy: Staroście Powiatu Łosickiego, Burmistrzowi MiG Łosice, Dyrekcji MHRL w Warszawie, Dyrekcji, Nauczycielom i Młodzieży I LO w Łosicach.

Bardzo dziękujemy za współpracę, Życzliwość i pomoc panu Mariuszowi Kucewiczowi, pani Małgorzacie Wojcieszuk, pracownikom ŁCI; pani Dorocie Kozłowskiej, pani Annie Jóźwiuk, panu Radosławowi Gosiowi pracownikom LDKiS; Redakcji Gazety Łosickiej oraz państwu Ewie i Andrzejowi Kowalskim za kwiaty.

Serdeczne podziękowania kierujemy ku mieszkańcom miasta i powiatu Łosickiego i Siedleckiego za zainteresowanie naszą działalnością i wsparcie duchowe i materialne, bowiem jak powiedział nasz myśliciel Tadeusz Kotarbiński:

„ Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”.

 

 
Więcej artykułów…