Start

Latest

The latest news from the Joomla! Team

SZLAK BOJOWY KS. STANISŁAWA BRZÓSKI

   Dnia 22.01.2016 r. z inicjatywy p. Waldemara Kosieradzkiego, przy zaangażowaniu p. burmistrza Mariusza Kucewicza oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej w budynku Transgranicznego Centrum Dialogu Kultur nastąpiło otwarcie wystawy związanej z działalnością ks. Stanisława Brzóski oraz jego adiutanta Wilczyńskiego.
    W godzinach południowych wystawę odwiedziła liczna grupa młodzieży z naszych szkół. Została ona zapoznana z historią Powstania Styczniowego, którą przedstawił emerytowany nauczyciel p. Stanisław Brzeziński. Następnie p. Marian Czmoch zapoznał zebranych z działalnością ks. Stanisława Brzóski, który walczył z wojskami carskimi w czasie Powstania Styczniowego, aż do momentu schwytania i stracenia na rynku w pobliskim Sokołowie Podlaskim. Pod koniec zebrani zostali zapoznani z najnowszymi badaniami dotyczącymi adiutanta ks. Brzóski, Franciszka Wilczyńskiego.
    Wszystkie te informacje zostały powtórnie przedstawione na drugim spotkaniu dla dorosłych, które  odbyło się o godz 1700. Podczas tego spotkania, które trwało do godz 2030 zebrani poznali historię Powstania Styczniowego ze szczególnym uwzględnieniem naszego terenu. Tym razem o ks. Brzósce opowiadał p. Bogusław Niemirka, a o adiutancie Franciszku Wilczyńskim, ojciec p. Małgorzaty Szczygielskiej.
    Po spotkaniu, na które przybyło około 100 osób odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe TPZŁ, poszerzone o radnych Rady Miasta i Gminy Łosice oraz gości zaproszonych przez p. Waldemara Kosieradzkiego. Jak zwykle atmosfera była bardzo miła i zadowoleni goście opuścili to miejsce w późnych godzinach wieczornych.


  Otwarcie wystawy przez p. Waldemara Kosieradzkiego.                                               Młodzież z gimnazjum i liceum w Łosicach.



 Z przebiegiem Powstania Styczniowego zapoznał młodzież p. Brzeziński.          O ks. Stanisławie Brzósce opowiada p. Marian Czmoch.



 Z dziejami Franciszka Wilczyńskiego zapoznaje nas p. Barbara Wawryniuk.         O doktorze Czarkowskim opowiada p. Stefan Szańkowski.



      Spotkanie popołudniowe otwiera również p. W. Kosieradzki.                                        Uczestnicy spotkania popołudniowego.



                    Jeszcze raz p. S. Brzezińsi.                                                                  O ks. Brzósce opowiada teraz p. Bogusław Niemirka.



 Autorką artykułu o F. Wilczyńskim jest p. M. Szczygielska a czyta jej ojciec.           P. Tomasz Dobrowolski uzupełnia dane historyczne.


 
                       Podziękowania organizatorom spotkania składają v-ce starosta p. Iwona Muder i burmistrz p. Mariusz Kucewicz.



                                                                                      Uczestnicy spotkania opłatkowego.



                                                                                  Uczestnicy spotkania opłatkowego.



 

ZAPROSZENIE

Uniwersytet Trzeciego Wieku im. „Tajnej Organizacji Nauczycielskiej” w Łosicach serdecznie zaprasza słuchaczy I semestru UTW na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 02.02.2015 r. (wtorek) o godz. 1400 w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur ul. Berka Joselewicza 13 w Łosicach.

                                                                                                                                                               Organizatorzy

                                                                                                                                                        Zarząd Stowarzyszenia UTW

 

ZAPROSZENIE

    Burmistrz Miasta i Gminy Łosice, Muzeum Historii i Tradycji - Waldemar Kosieradzki oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej zapraszają  na wystawę i konferencję historyczną pt. "Szlak ks. Stanisława Brzóski w Powstaniu Styczniowym", które odbędą się 22.01. 2016 r. (piątek) o godz 1700 w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur ul. Berka Joselewicza 13 w Łosicach.

    Po konferencji historycznej odbędzie się spotkanie opłatkowe. Informację o chęci wzięcia udziału w/w uroczystości należy zgłosić telefonicznie pod nr 668128654 do dnia 18.01.2016 r. Przewidywany koszt 40 zł na osobę. Serdecznie zapraszamy.

                                                                                                                                                                                 Zarząd TPZŁ

 

SPOTANIE W ZBUCZYNIE


    W dniu 10.12.2015 r. delegacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łosicach uczestniczyła w warsztatach UTW w Zbuczynie. Celem wyjazdu było nawiązanie współpracy i poznanie zasad działania stowarzyszenia. Dyrektor GOK, jednocześnie pomysłodawca powołania w Zbuczynie UTM - Adam Tarkowski, zapoznał członków delegacji z działalnością Uniwersytetu w Zbuczynie.

    Różnorodność form /wykłady, szkolenia, zajęcia w grupach tematycznych, wspólne wyjazdy, spotkania integracyjne, spotkania towarzyskie/ uaktywniły tamtejszą społeczność.

    Na zakończenie delegację z Łosic zaproszono na warsztaty serowarskie. Zdobyte informacje będą wykorzystane w działalności UTM w Łosicach. Nawiązany został również kontakt bezpośredni oraz chęć wzajemnych spotkań


                                                                  Pan serowar tłumaczy na czym polega robienie sera ze świeżego mleka krowiego.



                                                                              A teraz proszę bardzo - każdy miesza i podgrzewa swoje mleko.


                                                                                          Teraz wyciskamy z sera serwatkę i wkładamy go do foremki.



       Ser już nabrał odpowiedniego kształtu. Teraz będzie musiał trochę poleżeć w solance a następnie dość długo w lodówce.


 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

                                         Uroczystości Święta Niepodległości w Łosicach


   Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, w której uczestniczyli przedstawiciele samorządowych władz powiatowych ze starostą – Czesławem Gizińskim, miejsko-gminnych z burmistrzem Mariuszem Kucewiczem oraz poczty sztandarowe i społeczeństwo miasta i gminy Łosice. Celebransami byli ks. kanonik Sławomir Kapitan, ks. Henryk Rzeszotek i ks. Edward Boruc.

   Po mszy nastąpił przemarsz uczestników pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po odśpiewaniu Hymnu Polski delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty; wśród nich była również delegacja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej.

   Dalsza część uroczystości odbyła się w sali Łosickiego Domu Kultury. Okolicznościowe przemówienie wygłosili starosta łosicki – Czesław Giziński, burmistrz – Mariusz Kucewicz. Okolicznościowe przesłanie przekazali marszałek województwa i  parlamentarzyści PiS z naszego terenu.

   Część artystyczna zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Łosicach. Na zakończenie wystąpili laureaci „III Powiatowego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej”.


   W ramach obchodów Święta Niepodległości Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej zorganizowało w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur wieczór śpiewu pieśni patriotycznych. W spotkaniu udział wzięli członkowie Towarzystwa oraz mieszkańcy Łosic. Wzmocnieniem śpiewających byli członkowie chóru parafialnego św. Zygmunta oraz akordeonista Piotr Stachowicz. Wyposażeni w śpiewniki, „wyprodukowane” na tę okazję przez Infocentrum, wszyscy z ochotą przystąpili do śpiewania. Mimo rozlicznych obowiązków przyszedł na chwilę i wspierał swoim głosem burmistrz Mariusz Kucewicz. Wspólne odśpiewanie „Roty” zakończyło bardzo przyjemne spotkanie. Rodząca się inicjatywa odbyła się już po raz czwarty. Miejmy nadzieję, że stopniowo przekształci się w trwały element rocznicowych uroczystości.


         P. v-ce starosta przedstawia poczty sztandarowe.                                                              Msza św. za Ojczyznę


                                                Delegacje w oczekiwaniu na złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.


      Złożenie kwiatów przez burmistrza Mariusz Kucewicza.                                  Złożenie kwiatów przez Tow. Przyjaciół Ziemi Łosickiej.


                Kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.                                     Powitanie uczestników uroczystości przez starostę Cz. Gizińskiego.


      Okolicznościowe przemówienie burmistrza M. Kucewicza.                                                  Uczestnicy uroczystości.


                Część artystyczna uroczystości w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Nr 2 (dawna nazwa Zespół Szkół Zawodowych).


               Występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szpakach.                                         Wieczór Pieśni Patriotycznej w TCDK.


                                                                                     Śpiewanie pieśni patriotycznych.



 
Więcej artykułów…