Start

Latest

The latest news from the Joomla! Team

XII Spotkania Historyczne.

XII PODLASKIE SPOTKANIA HISTORYCZNE W ŁOSICACH.


Podlaskie Spotkania Historyczne weszły już w drugą dekadę. Po raz dwunasty odbyła się sesja popularnonaukowa Ziemi Łosickiej. W tym roku temat nie był przypadkowy. Obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego w całym kraju zainspirowały również Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej do podjęcia tego tematu w perspektywie naszego Regionu.           

7 grudnia w gmachu Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach odbyła się konferencja pod hasłem „150 lat Powstania Styczniowego na Ziemi Łosickiej”, zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej oraz dyrekcję i młodzież Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach. Chociaż pogoda była bardzo niesprzyjająca, to nie wystraszyła wiernych regionalistów i jak powiedział jeden z gości „patriotów”.

Program i realizacja, jak zwykle ciekawe i atrakcyjne nie tylko ze względu na tematykę referatów, ale w dużej mierze dzięki aktywnej postawie młodzieży Zespołu Szkół nr 1, która zaprezentowała się pod względem organizacyjnym i programowym profesjonalnie. Program konferencji: 

1.  Inauguracja - Wystąpienie Prezesa TPZŁ Stefana Szańkowskiego.

2.  Wystąpienia okolicznościowe.

3.  Referaty tematyczne  „XII Spotkań Historycznych”:

- prof. dr Franciszek Gryciuk - Kresy Rzeczypospolitej w Powstaniu Styczniowym;

- Janusz Gmitruk  - Chłopi w Powstaniu Styczniowym;

- Stanisław Brzeziński - Powstanie Styczniowe na Podlasiu i okolicach,   jego przebieg i skutki polityczne i gospodarcze;

- Bogdan Niemirka - Władysław Czarkowski  bohaterski doktor z Łosic;

- Tomasz Dobrowolski - Postawy i rola w Powstaniu Styczniowym braci Frankowskich;

- Sławomir Kordaczuk  - Powstanie Styczniowe - tradycja i współczesność - prezentacja multimedialna.

4.  Wręczenie odznaczeń „ Zasłużony dla Ziemi Łosickiej”.

5.  Występ Zespołu „Pasieka” z Platerowa.

6. Wystawy okolicznościowe „150 lat Powstania Styczniowego” oraz „50 lat działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej” , „ Ze zbiorów Waldemara Kosieradzkiego”.

7.  Prezentacje okolicznościowe  w wykonaniu młodzieży.

8.  Kiermasz wydawnictw regionalnych.

9.  Łosickie kulinaria.

10. Rozstrzygnięcie konkursu „Powstanie Styczniowe”, wręczenie nagród.

11. Dyskusja, podsumowanie i zamknięcie obrad.

   W części oficjalnej odbyło się otwarcie konferencji i powitanie gości przez Stefana Szańkowskiego prezesa TPZŁ i wystąpienia okolicznościowe Czesława Gizińskiego - starosty Powiatu Łosickiego, Zbigniewa Jaszczuka - przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Łosice oraz  Małgorzaty Węgrzyniak – dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach.

Po wystąpieniach okolicznościowych, prowadzenie konferencji przejęli: Anita Skolimowska i Jakub Bodnar – uczniowie kl. I LO w Łosicach, współorganizatorzy i gospodarze sesji. Barbara Wachowicz i Jan Berger, którzy z różnych powodów nie mogli przybyć osobiście na sesję, przysłali listy z pozdrowieniami, które zostały odczytane. Następnie para konferansjerów zapowiedziała bardzo ważną część programu – uhonorowanie odznaką „Zasłużony dla Ziemi Łosickiej”. W tym roku Kapituła tym tytułem wyróżniła trzy osoby: Marię Grochowską – regionalną poetkę, Grzegorza Szymanka – założyciela, kierownika artystycznego, choreografa i dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Pasieka” z Platerowa oraz pośmiertnie Stanisława Kucharczuka. Prezentację tych postaci i laudację uzasadniającą decyzję szanownej Kapituły odpowiednio wygłosili: Marian Czmoch, Dariusz Kazun i Stefan Szańkowski.

Jedną z form angażowania się młodzieży i utrwalania narodowych tradycji są konkursy. Konkurs szkolny pt. „Powstanie Styczniowe na Ziemi Łosickiej” był skierowany do uczniów szkół wszystkich stopni na terenie powiatu łosickiego. Laureatami konkursu zostali: Alicja Olizaruk – kl. IIIa Szkoła Podstawowa nr 1 w Łosicach, Kacper Wyrzykowski – kl. IVa Szkoła Podstawowa nr 1 w Łosicach, Aleksandra Jóźwiuk – kl. IIIa Gimnazjum nr 1 w Łosicach, Ewa Szymanek - kl. IIIa Gimnazjum nr 1 w Łosicach, Maria Maciejuk - kl. IIIa I LO w Łosicach.

Na sali plenarnej można było obejrzeć cenne i interesujące wystawy:

§              Historia działalności TPZŁ;

§              Powstanie Styczniowe w zbiorach Prywatnego Muzeum Waldemara Kosieradzkiego;

§           „150 lat Powstania Styczniowego” – wystawa przygotowana przez pracownice Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej   w Łosicach;

§              Barbara Wachowicz – miłośniczka historii i krajobrazu Podlasia;

§               Prace laureatów szkolnego konkursu;

§               Biżuteria z okresu Powstania Styczniowego.

Wśród wygłoszonych referatów ciekawych w treści i formie na szczególną uwagę zasługuje prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów kl. I LO w Łosicach: Katarzynę Adamowicz, Katarzynę Molicką i Adama Karbowiaka pod kierunkiem nauczyciela historii -  Marka Jerzmana.

Szanowne audytorium na sali plenarnej miało możność obejrzeć montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczennic z Gimnazjum nr 1 w Łosicach pod kierownictwem Jolanty Barańskiej i Elżbiety Sokołowskiej. Z ogromnym aplauzem i gromkimi brawami zostały przyjęte występy Zespołu Pieśni i Tańca „Pasieka” z Platerowa pod kierownictwem Grzegorza Szymanka oraz Zespołu Wokalnego „Aura” w towarzystwie Kwartetu Mandolinistek z Gminnego Ośrodka Kultury w Sarnakach, pod kierownictwem Tadeusza Gosia. O słodycz na podniebieniu do kawy i herbaty zadbały panie z koła Gospodyń Wiejskich z Rudnika.

Słowa podziękowania organizatorzy kierują w stronę łosickich włodarzy – to od lat zaprzyjaźnieni patroni naszych spotkań i uroczystości. Słowa uznania za ciekawe i sprawne przygotowanie sali konferencyjnej, świetne zorganizowanie zespołu uczniowskiego należą się  Katarzynie Chryć – nauczycielowi historii oraz dyrekcji Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach za przychylność, otwartość, życzliwość i pomoc w organizacji naszych wspólnych regionalnych spotkań. Jak zawsze mogliśmy liczyć na profesjonalizm i osobiste zaangażowanie pracowników Łosickiego Domu kultury i Łosickiego Centrum Informacja. Serdeczne ukłony i podziękowania wszystkim uczestnikom XII Podlaskich Spotkań Historycznych.




   Otwarcie spotkania - prezes TPZŁ St. Szańkowski.                       Przemówienia okolicznościowe-starosta Cz. Giziński i przew. RMiG Z. Jaszczuk



     Prowadzący konferencję - Barbara Wachowicz i Jan Berger.                              Zgromadzona publiczność.



                  Laudację wygłasza Marian Czmoch.                                                        Wręczenie odznaczenia p. Marii Grochowskiej.



                Laudację wygłasza Dariusz Kazun.                                                         Tańce i śpiewy odznaczonego zespołu "Pasieka" z Platerowa.



       Wyniki konkursu szkolnego ogłasza p. Jadwiga Michaluk.                               Wręczanie nagród uczestnikom konkursu szkolnego.


              Prezentacja twórczości p. Barbary Wachowicz.                                                     Prace konkursu szkolnego.



                   Referat tematyczny - p. Franciszek Gryciuk.                                                    Rozmowy przy kawie w czasie przerwy.



        Wystawa dokumentów z Powstania Styczniowego.                                       Referat tematyczny - p. Sławomir Kordaczuk.



     Referat tematyczny - p.                                                                     Referat tematyczny - p.



 Montaż słowno-muzyczny ucz. z Gimnazjum nr 1 w Łosicach.                              Wzór biżuterii z okresu Powstania Styczniowego.



                Występy zespołu wokalnego "Aura" z Sarnak.                                           Występu Kwartetu Mandolinistek z Sarnak.



 

ZAPROSZENIE.

        Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej zaprasza członków i sympatyków  Towarzystwa na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się 23 stycznia 2014 r. o godz 16oo w sali restauracji "Zielona Azja" w Łosicach, ul. Kolejowa 10.

                                Program spotkania:

                    1)  Wystąpienie Prezesa TPZŁ.
                    2)  Dzielenie się opłatkiem i Życzenia Noworoczne.
                    3)  Wystąpienia Gości.
                    4)  Uroczysta kolacja.

            Informację o chęci wzięcia udziału w/w uroczystości należy zgłosić telefonicznie pod numer 83 3572555 lub 668128654 do dnia 18.01.2014r. Przewidywany koszt - 30 zł na osobę.

                                                                                                                           Serdecznie zapraszamy
                                                                                                                               Zarząd TPZŁ.

     

 

11.XI. ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - POLSKIE ŚWIĘTO NARODOWE.

    Zarząd Towarzystwa Przyjaciół  Ziemi Łosickiej postanowił rozpocząć radosne świętowanie tego DNIA już w przeddzień, tzn. 10 listopada. Członkowie i sympatycy naszego Towarzystwa spotkali się w łosickiej restauracji "Zielona Azja" w Galerii M. Spotkanie miało charakter towarzyski przy lampce wina i daniu - specjalność kuchni tejże restauracji.
     Miła i sympatyczna atmosfera sprzyjała rozmowom, a swoistą "kartą wstępu" na to spotkanie była biało-czerwona kokardka.

     Pomnik Józefa Piłsudskiego znajdujący się przy ul. Piłsudskiego 4 w Łosicach, jest każdego roku 11 listopada miejscem uroczystości patriotycznych społeczeństwa naszego miasta. Ceremoniał wpisany w tradycję  tego święta to: msza św. za ojczyznę w kościele św. Zygmunta, przemarsz pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz, stowarzyszeń i gości reprezentujących Sejm Polski. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, po złożeniu kwiatów przez w/w delegacje licznie zgromadzeni mieszkańcy Łosic wysłuchali wystąpienia pana Czesława Gizińskiego starosty łosickiego i zostali zaproszeni na okolicznościową część artystyczną do sali widowiskowej ŁDK i tu po przemówieniach władz powiatu i gminy widownia miała okazję obejrzeć  swoistą "lekcję patriotyzmu" - widowisko na bardzo wysokim poziomie przygotowane i zaprezentowane przez młodzież ZS Nr 3 (Szkoła Rolnicza) w Łosicach wyreżyserowane przez nauczyciela historii pana ....  Stasiuka. Ostatnim akcentem programu był, jak zapowiedział prowadzący całą uroczystość pan Waldemar Jakubiak, " Mini koncert pieśni patriotycznej" laureatów konkursu pod tym samym hasłem. Młodzież ze szkół  podstawowych i gimnazjów pow. łosickiego została nagrodzona gromkimi brawami publiczności.
     W holu ŁDK także można było obejrzeć ciekawą wystawę tematycznie związaną z tym świętem, a przygotowaną przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Łosicach.
     Nasza refleksja - miło, iż z roku na rok widoczne jest większe zainteresowanie społeczeństwa naszego Regionu, tym co dzieje się w naszej Małej Ojczyźnie - rośnie świadomość lokalnego patriotyzmu - zatem do zobaczenia na "XII PODLASKICH SPOTKANIACH HISTORYCZNYCH" 07.12.2013r. w I LO w Łosicach.

                                                                                                                                                                                          Zarząd TPZŁ.



                       Zielona Azja w Galerii M.                                                                        Spotkanie przy lampce wina.



            Msza za Ojczyznę w kościele pw. św. Zygmunta.                                       Wyjście pocztów sztandarowych z kościoła.



        Warta honorowa pod pomnikiem J. Piłsudskiego.                                   Poczty sztandarowe przed pomnikiem J, Piłsudskiego.



        Powitanie zebranych przez Starostę Cz. Gizińskiego.                          Składanie kwiatów pod pomnikiem J. Piłsudskiego.



        Przemówienie Burmistrza Janusza Kobylińskiego.                                                        Publiczność w ŁDK.




 

ZAPROSZENIE.

             XII PODLASKIE  SPOTKANIA HISTORYCZNE.

     150 lat Powstania Styczniowego na Ziemi Łosickiej.


 

Premiera filmu.

    W dniu 14.09.2013r. na zaproszenie głównego sponsora i realizatora filmu pt. Szlakiem Bojowym Oddziału Partyzanckiego   Zenona 33 p. p. 9 Podlaskiej Dywizji AK" p. Waldemara Kosieradzkiego członkowie zarządu TPZŁ udali się do ŁDK-u, by obejrzeć film oraz spotkać żyjących jeszcze trzech partyzantów Oddziału Zenona. Było mnóstwo gości, a po zakończeniu projekcji gromkie brawa były dowodem na to, iż film się widzom podobał. Pan Kosieradzki zaprosił wszystkich na koniec na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na Tatarską Górę. A tu niespodzianka, stoły uginały się od  różnorakiego jadła i napitków. Po zjedzeniu kiełbasek, sałatek i ciast zaczęły się śpiewy pieśni partyzanckich i nie tylko. Wręczone zostały również podziękowania głównym realizatorom filmu. podsumowując należy podkreślić, iż pan Kosieradzki jest osobą, która ma niesamowity dar jednoczenia ludzi. Było ich tam bardzo dużo i wszyscy czuli się znakomicie.



 
Więcej artykułów…