Start Aktualności

WYCIECZKA - KRAKÓW

                  Wycieczka „Śladami św. Jana Pawła II


   W dniach 25 – 28.07.2017 r. odbyliśmy wycieczkę śladami polskiego papieża. Wczesnym rankiem wyjechaliśmy z Łosic w kierunku południowym. Pierwszym przystankiem był Sandomierz. Z udziałem przewodnika zwiedziliśmy ratusz, katedrę, kościół św. Jakuba (najstarszy w Sandomierzu), ucho igielne. Wędrowaliśmy uliczkami, po których jeździ Ojciec Mateusz. Dalsza trasa wiodła do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (był czas na indywidualną modlitwę) oraz pod Kopiec Kościuszki w Krakowie. Późnym wieczorem dotarliśmy na nocleg w Ośrodku Wczasowo – Rekolekcyjnym  Caritas  im. Jana Pawła II w Zakrzowiu k/Kalwarii Zebrzydowskiej.

   Drugi dzień przeznaczony był na zwiedzanie Krakowa. Wędrówkę rozpoczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego. Podziwialiśmy wspaniałą katedrę z jej podziemiami (osoby chętne weszły na wieżę aby zobaczyć dzwon Zygmunta), Komnaty Królewskie na Wawelu, pomnik Tadeusza Kościuszki i rzeźbę „Smok Wawelski”. Dalsza wędrówka wiodła uliczkami starego Kazimierza od kościoła „Na Skałce” przez rynek aż do synagogi na ul. Szerokiej. Ostatnim punktem było zwiedzanie Rynku Głównego i jego otoczenia z zabytkowymi budowlami (kościół Mariacki, sukiennice, Brama Floriańska, barbakan). W drodze do autokaru dotarliśmy do słynnego okna papieskiego w siedzibie arcybiskupiej.

   Następnego dnia odwiedziliśmy rodzinne miasto JP II – Wadowice. Wielkie wrażenie wywarło na nas muzeum znajdujące się w jego rodzinnym domu. Nie odmówiliśmy sobie zjedzenia słynnych kremówek. Wspólne zdjęcie wykonaliśmy      w miejscu upamiętniającym wizytę papieża w Siedlcach. Z Wadowic ruszyliśmy do Suchej Beskidzkiej. Tu obejrzeliśmy dawny zamek, a atrakcją pobytu była wizyta w słynnej karczmie „Rzym”. Wędrówkę tego dnia zakończyliśmy w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przewodnik opowiadał o powstaniu sanktuarium, jego historii, wizytach Karola Wojtyły i współczesnym jego funkcjonowaniu. Na zakończenie dnia było wspólne ognisko.

   Ostatni dzień to droga powrotna do Łosic. Rozpoczęliśmy ją od zwiedzania kopalni soli w Wieliczce. Wszyscy byliśmy zauroczeni pięknem podziemnych wyrobisk, a szczególnie kaplicą królowej Kingi. Dalsza trasa prowadziła przez Tarnów. Krótki pobyt wystarczył na zwiedzenie starówki i zjedzenie obiadu. Do Łosic, wszyscy zdrowi i zadowoleni, dotarliśmy późnym wieczorem. Podsumowanie wycieczki odbyło się w Ośrodku „Partner” w Serpelicach.


                       Sandomierz - pamiątkowe zdjęcie.                                                                  Kraków - Kopiec Kościuszki.                                                                       Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.                                        Na Wawelu.                                                                                   Dzwon Zygmunta.


                     Kościół Mariacki i Sukiennice.                                                                         Kraków - Barbakan.                    Tu jako dziecko mieszkał św. Jan Paweł II.                                                          Nareszcie kremówki.


                                                          Pamiątkowe zdjęcie w Wadowicach   i    w  Suchej Beskidzkiej.                        Ta karczma Rzym się nazywa.                                                    Makieta Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.           Ostatniego dnia kolacja przy ognisku.                                                              Przed ratuszem w Tarnowie.                                                                                           Kopalnia soli w Wieliczce.                                                                                Podsumowanie wycieczki w Serpelicach.
 

UTW - OGŁOSZENIE

            Dnia 26.10.17 r. odbędzie się rajd pieszy dla seniorów, (około 5 km) organizowany w ramach UTW przez p. Wandę Frączek. Koszt 30 zł - wpłata na konto UTW lub bezpośrednio w autobusie. Spotkanie wyjazdowe o godz. 900  przed Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur ul. B. Joselewicza. Ci którzy chcą się jeszcze zapisać proszeni są o kontakt z p. W. Frączek - tel. 608366923.


 

UTW - Ogłoszenia

   1). Grupa taneczno-ruchowa w szkole podstawowej nr 2 przy ul. Bialskiej w poniedziałki i czwartki o godz. 1830. Pierwsze spotkanie 02.10.17r.

    2). Grupa Nordic walking - spotkania na stadionie przy ul. Szkolnej we wtorki o godz. 1000.

    3). Grupa rękodzieła artystycznego - w Domu Kultury w Łosicach  w czwartki o godz. 1500.

    4). Grupa brydżowa - pierwsze spotkanie 10.10.17r. w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur ul. B. Joselewicza o godz. 1100.

    5). Wyjazdy na basen - prosimy o kontakt z organizatorem p. Tadeuszem Górniakiem.

    6). Język angielski - spotkania w czwartki o godz. 1100 w Zespole Szkół Nr 2 (sala nr 17 w budynku warsztatowym).

    7). Grupa komputerowa - pierwsze spotkanie organizacyjne 10.10.17r. (wtorek) o godz. 1700 w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur ul. B. Joselewicza.

     8). Spotkania grupy kulinarnej będą odbywać się co drugi tydzień we wtorki o godz. 1500 w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur. Następne spotkanie 17.10.17r.


 

UTW - Wykład

   Dnia 06.10.17 r. o godz 1600 w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur w Łosicach odbędzie się wykład p. Anny Szpury na temat:      " Korowaj - symbol dawnego wesela" Serdecznie zapraszamy słuchaczy UTW.


 
Więcej artykułów…