Start Aktualności

UROCZYSTOŚCI W OSTROŻANACH

   29 sierpnia 2015 r. w Ostrożanach odbyło się poświęcenia tablicy pamiątkowej upamiętniającej kapelana Oddziału Partyzanckiego „Zenona” ks. Jana Karnickiego ps. „Miś”. Inicjatorem wmurowania tablicy był Waldemar Kosieradzki, a organizacją zajęła się Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji.

   Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną przez proboszcza parafii ks. dr Romana Szmurło. Uczestnikami liturgii byli: ostatni żyjący partyzant Oddziału „Zenona” mjr Tadeusz Sobieszczak ps. „Dudek”, poczty sztandarowe, starosta siemiatycki – Jan Zalewski, członkowie Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji, delegacja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej, Barbara Wyczółkowska-Łotocka autorka wielu opracowań o Oddziale „Zenona”, społeczeństwo powiatu siemiatyckiego. W wygłoszonej homilii celebrans odniósł się do historii parafii i cudownego obrazu umieszczonego w głównym ołtarzu. Po Mszy św. informacje dotyczące inicjatywy i realizacji zamierzenia przekazał Waldwmar Kosieradzki, a biografię ks. Jana Karnickiego nakreślił Bogdan Niemirka. Następnie proboszcz dokonał poświęcenia pamiątkowej tablicy, która została wmurowana w ścianę dzwonnicy. Do obecnych skierował kilka słów 91-letni mjr Tadeusz Sobieszczak.


PROBOSZCZOWI PARAFII OSTROŻANY KSIĘDZU

JANOWI KARNICKIEMU PSEUDONIM „MIŚ”

KAPELANOWI ODDZIAŁU PARTYZANCKIEGO

34 PUŁKU PIECHOTY AK

9 PODLASKIEJDYWIZJI AK

W DOWÓD WDZIĘCZNEJ PAMIĘCI


KONNA STRAŻ OCHRONY

PRZYRODY I TRADYCJI

ORAZ MIESZKAŃCY ZIEMI ŁOSICKIEJ


   Po uroczystościach oficjalnych uczestnicy spotkali się na obiedzie w Zespole Szkół Rolniczych  im. W. Witosa w Ostrożanach. Jak zwykle przy takich spotkaniach śpiewano pieśni patriotyczne i wojskowe.

   Piękna inicjatywa. Należy pogratulować pomysłodawcom i realizatorom przedsięwzięcia. Wcielają w czyn powiedzenie: „Budując przyszłość, pamiętajmy o przeszłości”.



                                  Ks. Jan Karnicki ps. „Miś”

    Jan Karnicki urodził się 26.01.1908 r. w Lucynie (Lucyn) na Wileńszczyźnie (obecnie Łotwa). Rodzicami jego byli Antoni i Magdalena z d. Michalkiewicz. Do Seminarium Duchownego uczęszczał w Pińsku. Święcenia kapłańskie otrzymał 18.04.1935 r. W latach 1935-38 był wikarym w Rubieżycach (Rubieżewiczach), a w 1938 r. objął probostwo w Minaszewicach (Minaszewiczach).

    Od 1 stycznia 1939 r. został powołany na kapelana Wojska Polskiego. Sprawował funkcję  administratora parafii wojskowej w Słonimiu. Brał udział w kampanii wrześniowej jako kapelan 20 Dywizji piechoty armii gen. F. Kleeberga (SGO „Polesie”).  W miejscowości Krzywda k/Adamowa dostał się do niewoli niemieckiej, skąd wkrótce zbiegł. Następnie ukrywał się w parafiach podwarszawskich, był m.in. pomocnikiem proboszcza, a następnie kapelanem sióstr urszulanek w Miedzeszynie.

    W okresie okupacji hitlerowskiej był kapelanem Oddziału Partyzanckiego  „Zenona”, który wchodził w skład 34 pp 9 Podlaskiej Dywizji Piechoty AK. Wraz z oddziałem przeszedł cały szlak bojowy. W dniu 29 czerwca 1944 r. w Jeziorach miało miejsce przekazanie przez społeczeństwo oddziałowi sztandaru. Uroczystą mszę polową odprawił i poświęcenia sztandaru dokonał  ks. Jan Karnicki ps. „Miś”.

   Po wojnie podjął działalność duszpasterską na Ziemiach Odzyskanych. Został mianowany pierwszym proboszczem w Miastku (obecnie diecezja koszalińsko-kołobrzeska). Pierwszym istotnym problemem z jakim musiał się zmierzyć  był brak środków do życia. Początkowo zaopiekował się nim  kolejarz z Chojnic pan Dębski, a w późniejszym czasie katolicy (Kaszubi) z Brzeźna Szlacheckiego.

   Powiat miastecki został utworzony decyzją rządu polskiego 14.03.1945 r.  W związku z ucieczką i wysiedleniami rdzennej ludności niemieckiej z Miastka i stałym napływom polskich osadników ulegały zmianom proporcje wyznaniowe. (W 1933 r. w powiecie miasteckim mieszkało 40329 obywateli; w tym 39476 ewangelików, 613 katolików, 20 pozostałych chrześcijan i 82 Żydów). Stopniowo ubywało ewangelików, a stale wzrastała liczba katolików.

    Dla potrzeb napływającej ludności utworzono pierwszą parafię rzymsko-katolicką, a pierwszą świątynią była kaplica przy ulicy Michniewicza. W związku ze stałym napływem nowych wiernych, wkrótce kaplica okazała się za mała. Za zgodą władz państwowych 20 grudnia 1945 r. został przejęty dotychczasowy kościół ewangelicki w centrum miasta. Proboszcz wraz z wiernymi  dokonał adaptacji świątyni i już 23 grudnia 1945 r. w IV niedzielę adwentu dokonał poświęcenia świątyni i odprawił pierwszą mszę. Kościół otrzymał tytuł NMP Wspomożenia Wiernych. W pierwszych latach pobytu na Pomorzu ks. Jan Karnicki zajmował się tworzeniem od podstaw struktur kościoła katolickiego. Za jego przyczyną powstawały nowe parafie. Przystosował do kultu katolickiego, poświęcił i nadał tytuły następującym kościołom: 28 lipca 1946 pw. św. Anny w Barcinie, 15 września 1946 pw. św. Andrzeja Boboli w Biesowicach, w 1946 pw. Chrystusa Króla w Kołczygłowach, 18 sierpnia 1946 pw. MB Bolesnej w Płocku, 13 kwietnia 1946 pw. św. Wojciecha w Sępolnie Wielkim, 13 kwietnia 1946 pw. św. Stanisława w Kołtkach, 2 lutego 1946 pw. św. Stanisława Kostki w Wałdowie, 16 czerwca 1946 pw. Najświętszego Serca Jezusa w Kramarzynach, 18 sierpnia 1946 pw. MB Różańcowej w Kępicach. 12 maja 1947 pw. Niepokalanego Serca Maryi w Świerznie, 27 września 1947 pw. św. Michała Archanioła w Miłocicach i w sierpniu 1947 kapliczka w Dretyniu. Ponadto był m.in. nauczycielem religii oraz geografii w gimnazjum w Miastku. Pełnił funkcję wicedziekana dekanatu bytowskiego, do którego należało wówczas Miastko.

   30 września 1962 powrócił na Podlasie i rozpoczął pracę w Wyszkach. W latach 1965-1970 był proboszczem w Ostrożanach, gdzie zmarł 7 lutego 1970 i został pochowany na cmentarzu parafialnym.

   Na wniosek duchowieństwa, przy wsparciu społeczeństwa miasteckiego i za zgodą biskupa drohickiego Antoniego Dydycza w 2011 r. dokonano ekshumacji zwłok.  Powtórny pochówek kapłana miał miejsce 9 kwietnia 2011 na cmentarzu komunalnym w Miastku, gdzie ks. Karnicki spoczął w grobowcu razem ze swoim ojcem – Antonim.

                                       
                                                                   Ks. Jan Karnicki ps. "Miś"


                  Wystawa zdjęć partyzantów "Zenona".                                                               Przyjazd "Konnej Straży .... ".


                     Prezentacja "Konnej Straży ... ".                                                      Msza św. w intencji ks. Jana Karnickiego.


                   Poczty sztandarowe "Konnej Straży .... ".                                   Poświęcenie tablicy poświęconej ks. Janowi Rudnickiemu.


                        Uczestnicy uroczystości.                                                                  Prezes TPZŁ składa kwiaty przed tablicą.


                 Tablica poświęcona ks. Janowi Rudnickiemu.                                                    Na koniec coś dla ciała.



 

Zaproszenie

 

OGŁOSZENIE

 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej, działając jako Partner „CENTRUM WOLONTARIATU” w Warszawie – Lidera Projektu „AKTYWNI DO SETKI”

Zaprasza

Na Dwa spotkania dla Seniorów 60 + i wszystkich chętnych do działania w ramach Wolontariatu

Mają one na celu upowszechnienie idei wolontariatu, wymianę doświadczeń, integrację i zachętę do działania, tym samym i promocję wolontariatu .

 

Spotkania odbędą się w nowym Centrum Współpracy i Kultury Polsko- Ukraińsko- Białoruskiej w Łosicach przy ul. B. Joselewicza 13, I piętro.

I spotkanie rozpocznie się w dniu 17 września 2015 r. (czwartek) - godz. 15.00

II spotkanie będzie miało miejsce w dniu 24 września 2015 r. ( czwartek)– o godz. 13.30.

 

 

 

Zaproszenie

 

OGŁOSZENIE

 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej, działając jako Partner „CENTRUM WOLONTARIATU” w Warszawie – Lidera Projektu „AKTYWNI DO SETKI”

Zaprasza

Seniorów i wszystkich chętnych do działania w ramach Wolontariatu

Na „Spacer historyczny po Łosicach” i promocję wolontariatu Seniorów (Akcja Społeczna)

 

Spacer rozpocznie się w dniu 21 września 2015 r. (poniedziałek). Zbiórka pod Starostwem Powiatowym w Łosicach, ul. Narutowicza 6 – o godz. 14.00.

Spacer potrwa do godz. 17.30. Przewodnikiem będzie historyk, publicysta Tomasz Dobrowolski.

Około godz. 17.30 spotkamy się wszyscy w Restauracji „ORCHIDEA” przy ul. Rynek 7 – przy kawie, herbacie, ciasteczkach, pełni wrażeń i chęci do pozytywnego działania.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!



 

 

WYCIECZKA DO TORUNIA

    W dniach od 30 czerwca do 02 lipca Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej zorganizowało trzy dniową wycieczkę na Kujawy. Trasa wiodła przez Płock, Ciechocinek, Toruń, Gniezno, Biskupin, Kruszwicę, Golub-Dobrzyń, Ciechanów, Pułtusk. Pogoda dopisała, było słonecznie ale nie za gorąco. Długa podróż nie była dokuczliwa – podróżowaliśmy klimatyzowanym autokarem z PKS Łosice.

   W Płocku zwiedzaliśmy katedrę (drzwi gnieźnieńskie, sarkofagi Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego), dom Władysława Broniewskiego, najstarszą polską szkołę „Małachowiankę”. Dalsza podróż wiodła do Ciechocinka. Spacer po słynnym deptaku oraz w pobliżu tężni wzmocnił nasze siły, a oczy cieszył wspaniałymi kolorami kobierców kwiatowych. Na zakończenie dnia spacer z przewodnikiem po starówce toruńskiej. Historia miasta opowiadana w bardzo ciekawy sposób, poparta konkretami w postaci staromiejskiej zabudowy. Atrakcją były próby utrzymania równowagi pod „Krzywą wieżą”.

   Drugiego dnia zwiedzaliśmy Gniezno.  Miejsce koronacji pierwszych pięciu królów Polski. Podziwialiśmy dwa najcenniejsze elementy katedry: grób św. Wojciecha oraz Drzwi Gnieźnieńskie. Następnym etapem była prehistoryczna osada w Biskupinie. Elementy oryginalne wystające z bagna, eksponaty oraz zrekonstruowana osada dają wyobrażenie o życiu ludzi na tym terenie przed 2700 laty. W drodze powrotnej na chwilę zatrzymujemy się w Marcinkowicach – miejscu śmierci Leszka Białego. Na pamiątkę tego wydarzenia (zbrodnia Gąsawska) postawiono biały pomnik władcy. Zderzenie legendy z rzeczywistością czekało na nas w Kruszwicy. „Mysia Wieża”, Jezioro Gopło, Popiel i współczesność: statki, masa turystów, sklepy z pamiątkami. Zakończenie dnia ponownie w Toruniu. Każdy wędrował swoimi ścieżkami. Wszyscy chętnie skorzystali z bezpłatnego wejścia do „Domu Kopernika”. Spacer bulwarami wzdłuż murów obronnych, wnętrza kościoła św. Janów, ratusz i obowiązkowe zakupy – słynne toruńskie pierniki.

   Trzeciego dnia wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Odbywają się w nim turnieje rycerskie i ogólnopolskie konkursy krasomówcze. Z historią Mazowsza zapoznaliśmy się na zamku w Ciechanowie. Relacje między Krzyżakami i Mazowszem decydowały o życiu ludzi na pograniczu. Pytanie: „Czy słusznym było sprowadzenie przez Konrada Mazowieckiego Krzyżaków do Polski?” pozostaje nadal otwarte, a odpowiedzi na nie są różne. Dodatkowym elementem podróży była niespodziewana wizyta w Opinogórze, miejscu gdzie mieszkał Zygmunt Krasiński, jeden z trójki wielkich romantyków. Spacer po parku, zdjęcia przy pomniku poety i na „ławeczce” oraz ciekawostki z życia poety wypełniły miło kilka chwil. Zwiedzanie najdłuższego rynku w Europie (w Pułtusku) zakończyło poznawczą część wycieczki. Teraz już tylko dojazd do Łosic.

   Noclegi bardzo tanie i o dobrym standardzie mieliśmy nad jeziorem – ośrodek „Polanka” w Kamionkach Małych (20 km. od Torunia). Obsługa bardzo dobra, wspaniała gościnność. Przejechaliśmy 1200 km., a koszt wycieczki wyniósł tylko 350 zł. Podsumowanie wycieczki odbyło się w Korczewie – zwiedzanie pałacu, parku i ognisko z kiełbaskami. Zapraszamy na następną wycieczkę za rok.


                Tu urodził się Władysław Broniewski.                                                 Płock - pamiątkowe zdjęcie z widokiem na Wisłę.


                Przed Pałacem Biskupim w Płocku.                                                  Sarkofag Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego.


      Ciechocinek - pamiątkowe zdjęcie pod "Grzybkiem".                                         Ciechocinek -zdjęcie na tle tężni.


                                                                                  Ciechocinek - piękne kwietniki.


                    Krzywa wieża w Toruniu.                                                                        W tym domu urodził się Kopernik.


         Toruń - pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.                                                   Zabytkowe kamienice Torunia.


    Kamionki - obiadokolacja smakuje wszystkim.                                                         Kamionki - widok na jezioro.


                        Katedra gnieźnieńska.                                                                    Gniezno - katedra - grób św. Wojciecha.


                             Drzwi Gnieźnieńskie.                                                            Pamiątkowe zdjęcie przed katedrą gnieźnieńską.


                Osada w Biskupinie.                                                                                      Biskupin - zwiedzanie osady.


                   Biskupin - pokaz narzędzi kamiennych.                                                 Biskupin - pokaz naczyń glinianych.


             Biskupin - grubość i wysokość wałów obronnych.                                     Pamiątkowe zdjęcie na tle wieży w Kruszwicy.


                Zamek w Golubiu-Dobrzyniu.                                                                       Golub-Dobrzyń - zwiedzanie zamku.


              Zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie.                                               Ciechanów - zwiedzanie zamku.


     Opinogóra - pałacyk - muzeum Zygmunta Krasińskiego.                                 Opinogóra - dwór - rekonstrukcja z 2008 r.


                 Pułtusk - najdłuższy rynek w Europie.                                                                  Pułtusk - ratusz.


                     Zwiedzanie pałacu w Korczewie.                                             Korczew - rozliczenie wycieczki przy grillu.



 
Więcej artykułów…