Start Aktualności

ZAWIADOMIENIE

   Zarząd i Rada Programowa UTW postanowili zorganizować kulig dla swoich słuchaczy. Odbędzie się on 14. 02. 17 r. (wtorek). w Klepaczewie. Wyjazd z Łosic o godz 1200 z parkingu obok ŁDK. Przejazd z Łosic do Klepaczewa i z powrotem będzie opłacony ze składek słuchaczy. Przejażdżka saniami, ognisko i wyżywienie kosztuje 60 zł. Chętnych prosimy o wpłaty na konto UTW lub bezpośrednio do skarbnika p. Marii Demianiuk. 

ZAPROSZENIE

    Zarząd Uniwersytetu III Wieku i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej zapraszają na wspólne kolędowanie, które odbędzie się dnia 15.01.17 r. (niedziela) o godz 1600 w sali widowiskowej Domu Kultury w Łosicach.

 

Wycieczka - Kraków 2017

Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łosicach

Termin: 25 – 28.07.2017 r. /wtorek – piątek/

Cena ok.: 550 zł. dla członków TPZŁ, UTW

600 zł. dla niezrzeszonych

Noclegi: Ośrodek Wypoczynkowo – Rekreacyjny im. Jana Pawła II  - Zakrzew 76

Trasa:

1 dzień – Sandomierz, Kraków – Planty, Rynek, Kościół Mariacki, Sukiennice

2 dzień – Kraków – Wawel, Katedra Wawelska, Skałka, Kazimierz, Łagiewniki

3 dzień – Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Sucha Beskidzka /ognisko/

4 dzień – Wieliczka, Tarnów

Dodatkowe informacje  Marian Czmoch tel. 510 666 933

Zgłoszenia wraz z wpłatą 200 zł. do 31.01.2017 r. /na konto lub do organizatorów, konieczny PESEL do ubezpieczenia/

 

Konto BS Łosice 50 8038 0007 0001 0051 2000 0010

 

Wykład na UTW

   1 grudnia w ŁDK odbył się pierwszy wykład w roku akademickim 2016/2017 na UTW w Łosicach. Tym razem prelegentem był Jerzy Dąbrowski – redaktor, publicysta, podróżnik. Rodzinnie związany z bohaterem powstania styczniowego – Władysławem Czarkowskim.  Prelekcja połączona z prezentacją multimedialną dotyczyła Ameryki Południowej, a w szczególności Paragwaju.

   Wykładowca przedstawił krótki rys historyczny Paragwaju, omówił osadnictwo Polaków, warunki z jakimi przyszło im się mierzyć po przybyciu na kontynent. Na slajdach prezentował współczesne życie i działalność kulturalną tamtejszej Polonii. Konsolidacja Polaków w Paragwaju skupia się wokół dwóch wartości: kościoła katolickiego i poczucia więzi z macierzą. W wielu miejscach w kościołach widoczny jest obraz „Jezusa Miłosiernego”, a w budynkach świeckich wystrojem są flagi narodowe i orzeł biały.

   W drugiej części wykładu odbyliśmy podróż do najciekawszych miejsc w kraju. Fascynujący okazał się wodospad  Iguazu. Wodospad znajduje się na granicy argentyńsko-brazylijskiej. 80% obszaru wodospadu jest na terytorium Argentyny, natomiast pozostałe 20% na obszarze Brazylii. Widoczny jest też doskonale z terytorium Paragwaju. Wodospad ma szerokość około 2 km i składa się z 275 odrębnych progów skalnych. Niedaleko wodospadu położony jest „trójstyk”. W tym miejscu zbiegają się granice Brazylii, Argentyny i Paragwaju.

   Bardzo ciekawa podróż zakończyła się wśród Polonii, na obchodach naszego święta narodowego – 11 listopada. Jakże jest  tam ciepło w tym okresie.


       Otwarcia spotkania dokonał prezes UTW S. Szańkowski.                            Pan Jerzy Dąbrowski prezentuje zdjęcia z Paragwaju.


                                                                                     A oto niektóre z tych zdjęć:


     Polacy którzy w latach 30-tych XX w. przybyli do Paragwaju.                            Statek którym Polacy przypłynęli do Paragwaju.                                                                                                 Wodospad Iguazu.


                                                                                            Tak świętują w Paragwaju.
 
Więcej artykułów…