Start Aktualności

"17 DNI W TREBLINCE"

  Informujemy, iż posiadamy drugie poprawione i uzupełnione wydanie  książki pt. "17 dni w Treblince".

                                                              

 

Wieczór pieśni patriotycznej.

    30 czerwca 2012 r. o godz 18 w lesie pod Jeziorami zbierają się jeźdźcy z różnych zakątków kraju, drużyny harcerskie Zespołu Szkół Nr 1 oraz mieszkańcy Łosic i okolic. Wszyscy stają do apelu, by uczcić 67 rocznicę bitwy pod Jeziorami. To już drugi taki wieczór ze śpiewami pieśni patriotycznych, ogniskiem i kiełbaskami ufundowanymi przez władze miasta i gminy.
     Oprócz śpiewów z akompaniamentem ( akordeony: Bronisław Charytoniuk i Andrzej Michaluk ) harcerze pod opieką druhny Małgorzaty Szymańskiej przygotowali krótką inscenizację oraz wianki, które zostały puszczone na wodę o zmroku. Patriotyczne śpiewanie zakończone zostało apelem jasnogórskim.
     Podsumowując, rzec można, że to bardzo udana impreza.

    A o to pamiątkowe fotografie:


        p. Wanda Frączek otwiera "Wieczór pieśni patriotycznej".                                           Uczestnicy spotkania przy ognisku.



                              Wspólne śpiewanie.                                                      Uczestnik bitwy opowiada jej historię i prezentuje sztandar.



     Prezentacja listu dziękczynnego od uratowanych Amerykanów.                         Druhna Natalia Wołos recytuje wiersz.



                       Zapowiedź pokazów sztuk walki.                                                                       Pokazy sztuki walki.



       Pielęgniarki przyjechały wozem drabiniastym _ inscenizacja.                   Występ grupy wokalnej "Sąsiadeczki" z Kobylan.



           Śpiew Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji.                                                                 Puszczanie wianków.



         Apel Jasnogórski prowadzi ks. Dariusz Cabaj z Tucznej.




 

Dni Łosic.

   W dniach 16 - 17.06.2012 r. Odbyły tzw. "Dni Łosic". Z tej okazji na placu targowym odbył się festyn w którym brało udział wielu mieszkańców Łosic i okolic.

     Oto co zarejestrowały nasze kamery:



 

Historia kapliczki w Zakrzu.

Zakrze jest miejscowością położoną w pobliżu Łosic. Jej historia to dzieje pełne burz, wojen, najazdów, doświadczeń wzniosłych i bardzo przykrych. – one hartowały przodków i jednocześnie kształtowały ich postawy – otwarte i bohaterskie. Tu obserwowano przez wieki niezwykłe przywiązanie do tradycji narodowej i chrześcijańskiej.

Na początku XIX wieku właściciel majątku w Zakrzu sprzedaje modrzewiowy dworek biskupowi podlaskiemu – Franciszkowi Ignacemu Lewińskiemu. Nabywcy ta okolica bardzo się podobała – i to miejsce obrał sobie na rezydencję. W latach trzydziestych XIX wieku w tej okolicy rozszalała się straszliwa zaraza – „morowe powietrze”. Z opisów, które pozostały wynika, że mogła być to epidemia cholery. Dziesiątkowała ona ludność. Kiedy wreszcie w 1840 roku – to zagrożenie minęło, ocalała ludność postanowiła podziękować  Bogu za ocalenie i wzniosła kapliczkę na skrzyżowaniu ówczesnych dróg. Ks. Biskup F. I. Lewiński ofiarował z własnych zbiorów figurę Chrystusa Zmartwychwstałego i uroczyście kapliczkę poświęcił.
Ta kapliczka stoi w Zakrzu od 172 lat, a figura jak pokazały badania przy konserwacji jest około 200 lat starsza – i w niezłym stanie przetrwała  około 400 lat.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków przygotowano dokumentację i rozpoczęto prace związane z remontem kapliczki. Planowano wykonać nowy fundament i  przenieść cokół kapliczki trochę dalej od drogi dla większego bezpieczeństwa. Niestety 8 października 2011 roku doszło do wypadku drogowego, który zniszczył remontowany obiekt, był on bowiem zbudowany z cegły suszonej. Na szczęście figura Chrystusa Zmartwychwstałego była w tym czasie poddawana pracom konserwatorskim.

Trzeba było wykonać nową dokumentację i odbudować kapliczkę. Starostwo Powiatowe – jako poszkodowany z trudem uzyskało częściowe odszkodowanie, resztę prac sfinansowali: Starostwo Powiatowe w Łosicach, burmistrz Łosic, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej, Jolanta i Józef Zawadzcy, Waldemar i Elżbieta Kosieradzcy, Jan Kobyliński, Jacek Szewczuk, Jerzy Wawryniuk, Marian Chromiński, Andrzej Chromiński,  Wojciech Goś, Paweł Tarkowski, Leszek Bandzarewicz, Zbigniew Rabuski, Wiesław Wasiluk, Wiesław Mikołajczuk, Jerzy Raszuk i Mariusz Wyganowski.

Po zakończeniu prac budowlanych, wykonaniu ogrodzenia i utwardzeniu terenu wokół kapliczki prezentuje się ona okazale. W dniu 28 kwietnia odbyło się uroczyste poświęcenie odbudowanej kapliczki z odrestaurowaną figurą Chrystusa Zmartwychwstałego.


         Kapliczka przed remontem - 08.05. 2011 r.                                                                      Tablica pamiątkowa.


        Resztki starej kapliczki i odbudowa nowej - 13.10.2011 r.                    Odbudowana kapliczka w stanie surowym - 11.12.2011 r.

              
     Kapliczka odbudowana - stan w dniu poświęcenia 28.04.2012 r.                Odrestaurowana figura Chrystusa Zmartwychwstałego.




 
Więcej artykułów…