Start Aktualności

ZAPROSZENIE

Zapraszamy Wszystkich Państwa na Uroczystości Łosickie związane z 76 rocznicą  Zbrodni Katyńskiej i 6-tą rocznicą Katastrofy Smoleńskiej, które odbędą się w NIEDZIELĘ 10 kwietnia 2016 roku;

W programie:

1. Msza św. Za Ojczyznę, za duszę pomordowanych na Ziemi Katyńskiej, w Ostaszkowie, Miednoje i innych miejscach kaźni; za dusze poległych w Katastrofie Smoleńskiej – Kościół p.w. św. Zygmunta – g.12.00;

2. Przemarsz na Plac Katyński – przy Kościele p.w. św. Stanisława – ok. 13.00;

3. Przemówienia okolicznościowe i APEL POLEGŁYCH.

4. Złożenie kwiatów pod tablicą Katyńską /Skwer Katyński/.

 

TOWARZYSZY: Wystawa okolicznościowa przygotowana przez ŁDK i Infocentrum Łosice

 

Uczcijmy godnie pamięć tych, co oddali swe życie na okrutnej Ziemi Smoleńskiej i Rosyjskiej – służąc naszej ukochanej Ojczyźnie.

Organizatorzy:

Dziekan łosicki

Burmistrz Miasta i Gminy Łosice

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej


 

UTW PIERWSZY WYKŁAD

                                                                                         Semestr zerowy rozpoczęty!

   23 lutego 2016 r. o godz 16oo wykładem inauguracyjnym n. t. "Atrakcje turystyczne wschodniej części województwa mazowieckiego" Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął działalność w Łosicach. W styczniu odbyło się zebranie otwarte dla zainteresowanych uczestnictwem w spotkaniach Uniwersytetu, a miesiąc później, "studenci" niezwykłej uczelni mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu-pokazu przedstawionego przez p. Sławomira Kordaczuka.
   Pan S. Kordaczuk jest znany wszystkim, którzy interesują się własnym regionem, jego historią, zabytkami i ciekawostkami. Jest zastępcą dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach, autorem wielu książek o zabytkach Podlasia, niezawodnym prelegentem i uczestnikiem corocznych Konferencji Historycznych organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej.
   Słuchacze uczestniczyli w wędrówce po ziemi siedleckiej, garwolińskiej, sokołowskiej, węgrowskiej i łosickiej. Wykład niezwykle interesujący i angażujący, gdyż znamy te zabytki z codziennego z nimi obcowania i mamy do nich osobisty stosunek. Pałac w Korczewie, Patrykozach, Wielgolesie, Podzamczu czy Cisie Zagrudzie - gdzie kręcono film "Czas Honoru". Dwory w Mościbrodach, Krzesku, Sarnakach czy Huszlewie. Piękne kościoły, przydrożne kapliczki, krzyże, mała architektura  drewniana itp., wszystko umieszczone na fotografiach i opatrzone informacją historyczną i anegdotą. Obok budowli odrestaurowanych, udostępnionych dla zwiedzających są też takie, które pełniąc funkcje użyteczne wynajmowane są na konferencje, uroczystości rodzinne itp. Są też takie jak np. pałac w Mordach, dwór w Łysowie, które czekają na ratunek.
   Wykład przybliżył zabytki godne zwiedzania i pokazania innym, szczególnie ludziom spoza naszego regionu. Równie cennym dobrem naszego regionu jest pejzaż. Różnorodny, piękny, przechowujący ślady epok minionych. Jest się czym pochwalić!

   Następny wykład UTW  odbędzie się 07.04.16 r. o godz 17oo w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur na ul. Berka Joselewicza. Wykład poprowadzi p. prof. Barbara Gąsiorowska - prorektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.  Zapraszamy!



           Wypełnianie kwestionariusza i wpłata czesnego.                                                  "Studenci" grzecznie zajmują miejsca.  

   


                                                             Rozmowy z nowymi znajomymi przed rozpoczęciem wykładu.



     Wszystkich zebranych powitał prezes TPZŁ Stefan Szańkowski.                              Tak wygląda odbudowany pałac w Dąbrowie.



                                                                              Wszyscy z zainteresowaniem słuchają wykładu.



        Podziękowanie w formie dyplomu za wspaniały wykład.                        Prezes TPZŁ również dziękuje p. S. Kordaczukowi za wykład.



 

I WYKŁAD UTW

   Dnia 23.02.2016 r. o godz 1600 w sali obrad Urzędu Miasta i Gminy Łosice odbędzie się wykład inauguracyjny Uniwersytetu III Wieku. Poprowadzi go znany regionalista Sławomir Kordaczuk. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
                                                                                             
                                                                                                                                                                   Grupa organizacyjna

 

UNIWERSYTET III WIEKU

   Już jest. W Łosicach powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) im. Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.  Zebranie organizacyjne odbyło się 2 lutego 2016 r. w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur. Uniwersytet powstał z inicjatywy działaczy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej. Pod względem organizacyjnym jest samodzielnym stowarzyszeniem, zarejestrowanym w sądzie.

   W pierwszym organizacyjnym spotkaniu uczestniczyli działacze TPZŁ oraz zainteresowane osoby. Frekwencja dopisała. Przybyli również przedstawiciele jednostek wspierających: wicestarosta – p. Iwona Muder, burmistrz – p. Mariusz Kucewicz, dyrektor Łosickiego Domu Kultury – p. Grzegorz Dołęgowski.

   Spotkanie prowadził prezes TPZŁ – p. Stefan Szańkowski. W swoim wystąpieniu przedstawił historię, cele i działalność UTW w kraju oraz ogólne zamierzenia powstałego stowarzyszenia w Łosicach. Ze Statutem oraz Regulaminem łosickiego UTW zapoznała p. Jadwiga Michaluk. Zaproponowała również propozycje różnych form działalności, podzieliła się wrażeniami z wizyt na UTW w Zbuczynie i Siemiatyczach.

   Życzliwe słowa do słuchaczy skierowali p. Iwona Muder,  p. Mariusz Kucewicz i p. Grzegorz Dołęgowski. W swoich wystąpieniach zapewnili o poparciu i pomocy w organizacji i prowadzeniu UTW.

   Uczestnicy otrzymali do wypełnienia deklaracje wstąpienia na UTW. Wypełnienie deklaracji będzie równoznaczne z wstąpieniem i przestrzeganiem regulaminu.

   Powołana została Rada Słuchaczy: pp. Urszula Guz, Anna Jurzyk, Jadwiga Kluj, Irena Lipińska, Roman Szymanowicz, Jadwiga Świderska-Dudziuk, Ryszard Zieliński.

    W ramach działalności turystycznej organizowana jest wycieczka na Mazury (25-27.06.2016 r.).

   Pierwszy inauguracyjny wykład wygłosi 23 lutego 2016 r. p. Sławomir Kordaczuk – zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach.


           Otwarcia spotkania dokonał p. Stefan Szańkowski.                                                             Uczestnicy spotkania.



                                                              Słowa wsparcia od p. Iwony Muder i p. Grzegorza Dołęgowskiego.



                               Propozycje form działalności i regulamin przedstawiły p. Jadwiga Michaluk i p. Jadwiga Parafiańczuk.



                                                                             Rozdanie druków deklaracji i regulaminu.



       
P. Marian Czmoch przedstawia program wycieczki.                            Na zakończenie słowa wsparcia wygłosił p. Mariusz Kucewicz.



 
Więcej artykułów…