Start Aktualności

ZAPROSZENIE !

Zarząd Towarzystwa przyjaciół Ziemi Łosickiej  ZAPRASZA Członków i Sympatyków naszego Stowarzyszenia (szczególnie mile widziani są młodzi miłośnicy Regionu) na  WALNE  ZEBRANIE, które odbędzie się  14 kwietnia (czwartek) 20011r.

Rozpoczęcie obrad nastąpi o godz  1600 (drugi termin godz  1630)  w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Łosice ul. Piłsudskiego 6.

PORZĄDEK  OBRAD:

1.  Otwarcie zebrania.

2.  Wybór przewodniczącego.

3.  Przyjęcie porządku obrad.

4.  Sprawozdanie Prezesa Zarządu TPZŁ z działalności w roku 2010.

5.   Sprawozdania finansowe skarbnika TPZŁ za rok 2010.

6.  Przyjęcie protokołu Komisji Rewizyjnej.

7. Dyskusja nad sprawozdaniami.

8.  Udzielenie absolutorium Zarządowi TPZŁ za rok 2010.

9.  Plan pracy na 2011 rok.

10.  Dyskusja nad programem i wolne wnioski.

11.  Zamknięcie obrad.

WALNE  ZGROMADZENIE  TPZŁ  MA CHARAKTER OTWARTY !

 

 

Spotkanie okolicznościowe.

 

Dnia 31 stycznia 2011r. w łosickim lokalu gastronomicznym odbyło się okolicznościowe spotkanie w ramach współpracy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej, Łosickiego Stowarzyszenia Informacji Społecznej oraz władz Miasta i Gminy Łosice i Starostwa Łosickiego. Spotkanie miało charakter towarzysko – szkoleniowy. Po ceremonii podzielenia się opłatkiem (zważywszy na trwający jeszcze okres świąteczny) i krótkich wystąpieniach z życzeniami przedstawicieli obu Stowarzyszeń i władz miasta i powiatu odbyły się kuluarowe rozmowy przy biesiadnym stole, podczas których dominowały tematy najbliższej działalności i współpracy.

W bardzo miłej i serdecznej atmosferze przy kawie i smacznym cieście minęła pierwsza część spotkania po czym nastąpiła druga, tzn. szkolenie przygotowujące do wypełnienia wniosków aplikacyjnych dotyczących działań PROW 2007-2013, połączone z promocyjną inauguracją Projektu.

A oto co uchwyciła kamera (aparat fotograficzny)

 

Uroki Ziemi Najbliższej.

GEOGRAFICZNO – HISTORYCZNA WYCIECZKA CZŁONKÓW I SYMPATYKÓW TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ ZIEMI ŁOSICKIEJ

 

Niedzielny poranek 19 września 2010r. wyruszamy w trasę, która prowadzi przez miejscowości, chociaż na co dzień znane każdemu mieszkańcowi powiatu łosickiego – to jest co podziwiać i czym się zachwycić – i tu chce się przywołać znane powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Trasa wycieczki to miejscowości Nadbużańskiego Podlasia: Łosice – Toporów – Czuchleby – Hruszniew – Hołowczyce – Mierzwice – Fronołów – Sarnaki – Łosice.

Zaopatrzeni w prowiant i akcesoria na ognisko, wyjeżdżamy z Łosic autobusem o godzinie 9.00 w kierunku wschodnim. Zostawiając po prawej stronie Chotycze, skręcamy w lewo drogą do Meszek i dojeżdżamy do Kapliczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanego Poczęcia w Toporowie, pamiątki Misji Bazyliańskich z 1790r. Staraniem TPZŁ 15 września 2010r. miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie odrestaurowanej figury NMP. W parku krajobrazowym, na skraju którego stoi figurka, znajdują się ruiny dworu z I połowy XIX w. i pomnik przyrody – jesion „Napoleoński”. Jak powiadają mieszkańcy, pod tym drzewem odpoczywał i spożywał obiad Napoleon Bonaparte, który ciągnął z wojskami na Moskwę. Dalej trasa wycieczki prowadzi przez Czuchleby w kierunku Hruszniewa. Tu znajdują się pozostałości niegdyś pięknego zespołu pałacowego – wybudowanego w XVIII w. przez Szydłowskich, a rozbudowanego w XIX w. przez Platerów. Wjeżdżamy na dziedziniec, widok nieciekawy, wszystko chyli się ku ruinie, chociaż wyobraźnia może podpowiedzieć, że było tu niegdyś uroczo a bystre oko jeszcze dziś dostrzeże akcenty Dalekiego Wschodu w architekturze pałacu. Wyjeżdżamy z Hruszniewa, na horyzoncie mamy kościół w Górkach, do którego prowadzi zabytkowa aleja lipowa, my skręcamy w prawo kierując się na wschód i szykując się na spotkanie z największą rzeką Nadbuża, jaką jest Bug. Jedziemy przez Chłopków, Litewniki, Hołowczyce do Mierzwic – każda z tych miejscowości ma swoją ciekawą historię oraz legendy wpisane w wieść gminną. Mijamy bardzo urokliwe miejsce zwane „Trojan” (łąka, jeziorko, strome zbocze i wąski kręty Bug). W lesie przy drodze prowadzącej do Mierzwic zatrzymujemy się przed Mogiłą żołnierzy AK z oddziału „Zenona”, którzy tu zginęli podczas akcji V-2 w 1944r. W Mierzwicach zatrzymujemy się nad samą rzeką, na wysokim jej brzegu aby napawać się malowniczym widokiem w zakolu Bugu. To w tym miejscu, jak głoszą podania, niegdyś Tatarzy przeprawiali się przez Bug na białostocką stronę.

W odległości około 4 km za Mierzwicami zatrzymujemy się nieco dłużej, podjeżdżamy bardzo blisko mostu kolejowego na Bugu we Fronołowie. Miejsce to robi wrażenie; spacerujemy wzdłuż mostu, pod mostem (oj! zejście jest bardzo strome w dół) i pięknym skrajem lasu – spotykamy grzybiarzy i sami rówinież oddajemy się tej uciesze.

Zgodnie z programem wycieczkę kończymy ogniskiem i śpiewami. Zatrzymujemy się na polanie w lesie mierzwickim. Co bardziej zapaleni grzybiarze z naszej wycieczki udają się jeszcze raz na zbieranie grzybów a pozostali przygotowują ognisko i biesiadę. Ognisko rozpalone, kiełbaski się pieką, śpiewamy harcerskie i biesiadne piosenki, a wśród nich nie zabrakło i tej, której refren brzmi:

„Oh! Podlasie jakie cudne

Gdzie jest taki drugi kraj

Tu przeżyjesz chwile cudne

Tu przeżyjesz życia maj”

Pełni doznań estetycznych, zdrowotnych, z koszami grzybów, radośni i zadowoleni wracamy przez Sarnaki do Łosic. Pogoda była wspaniała, humory dopisywały – kto nie był niech żałuje.

A oto co utrwaliło oko aparatu fotograficznego:

Pałac w Hruszniewie.                                                                      Mogiła żołnierzy AK.

Malownicze zakole Bugu.                                                            Most kolejowy na Bugu.

Na moście kolejowym na Bugu.                                                 Kto chce to na grzyby.

Efekty grzybobrania.                                                                 Płonie ognisko w lesie ...

 

KOMUNIKAT ZARZĄDU TPZŁ.

Apel do wszystkich Firm, osób i ich rodzin odznaczonych honorową plakietą "Zasłużony dla Ziemi Łosickiej" w latach 2000 - 2010.  Bardzo prosimy o nadsyłanie swoich zdjęć i krótkich tekstów biograficznych, które będą zamieszczone w publikacji "Zostawiłem swój ślad na Ziemi Łosickiej". Adres do korespondencji pocztowej:    
Jadwiga Michaluk - sekretarz Towarzystwa
ul. Rynek 10
08-200 Łosice

adres e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
Więcej artykułów…