Start Aktualności

ROŚLINY LECZNICZE

  

   26 kwietnia 2017 r. w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur w Łosicach odbył się wykład dr Lidii Borkowskiej (pracownika naukowego UPH w Siedlcach). Tematem wykładu były "Rośliny lecznicze".  Uczestniczyli w nim słuchacze UTW w Łosicach. Tematyka dotyczyła ziołolecznictwa w schorzeniach reumatycznych, skórnych, prostaty.

   "Dojrzałość okresem jest złotym" - projekt autorski Ewy Jarockiej realizowany przez Fundację DONUM ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu Ministra "Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku"


               Wszystkich powitał p. Marian Czmoch.                                            Kilka słów powiedziała p. Ewa Jarocka z Fundacji DONUM.                                                                Wykład poprowadziła p. dr Lidia Borkowska z UPH w Siedlcach.                                                                                                     Słuchacze UTW.

 
       Podziękowanie za wykład złożył prezes UTW p. S. Szańkowski. 

RAJD ROWEROWY


 

INAUGURACJA PROJEKTU

   „Dojrzałość okresem jest złotym” - to tytuł projektu skierowanego do słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku ze wschodniej części Mazowsza. Jego inauguracja odbyła się 24 kwietnia w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. Zamysłem podjętych działań będzie aktywizacja seniorów.

   W spotkaniu uczestniczyli  przedstawiciele Uniwersytetów III wieku z Siedlec, Sokołowa Podlaskiego, Łosic, Węgrowa i Zbuczyna. Każda grupa zaprezentowała ciekawy program artystyczny.

   Łosicki UTW im. Tajnej Organizacji Nauczycielskiej reprezentował chór, jego członkowie zaśpiewali dwie piosenki. W uroczystości udział wzięli  Burmistrz MiG Łosice oraz członkowie Zarządu UTW z prezesem Stefanem Szańkowskim.

   Realizacja projektu przyniesie znaczne korzyści finansowe oraz umożliwi rozszerzenie oferty edukacyjnej dla słuchaczy. 

CUDZE CHWALICIE

    22 kwietnia odbył się kolejny Rajd Pieszy i Nordic Walking organizowany przez Starostwo Powiatowe w Łosicach, Klub Sportowy „Jedynka” Łosice, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Tym razem pod hasłem „Cudze chwalicie swego nie znacie” ośmioosobowa grupa w sobotni ranek wyruszyła z Łosic do Dzięcioł, aby tam zobaczyć pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzisku.

   Nasz przewodnik Marian Czmoch w trakcie marszu opowiadał historię i ciekawostki związane z terenami oraz grodziskiem. Po przejściu ponad 9 km do dotarliśmy do grodziska skrytego pośród drzew i usłanego dywanem wiosennych kwiatów m.in. zawilcami, przylaszczkami, kokoryczą. Aby dotrzeć do centrum grodziska pokonaliśmy jeszcze wały i fosy, które w średniowieczu służyły jako element obronny. Na placu wewnętrznym czekał na nas sołtys wsi Dzięcioły Pan Zdzisław Mieleszko, który również opowiedział klika historii związanych z grodziskiem potocznie nazywanym „okopami”.

   Po zregenerowaniu nadwątlonych marszem sił, nastąpił moment dekoracji pamiątkowymi medalami, po którym wyruszono w drogę powrotną.


 
 
Więcej artykułów…