Start

Wydarzenia UTW


INAUGURACJA PROJEKTU ' TEN CENNY CZAS'

   23 kwietnia 2018 r. w Starym Młynie odbyło się uroczyste rozpoczęcie realizacji projektu „Ten cenny czas”. Projekt realizowany jest przez Fundację DONUM, a finansowany z funduszy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczestniczą w nim UTW z Siedlec, Sokołowa Podlaskiego, Łosic, Zbuczyna oraz dwa stowarzyszenia z Mordów i Andrzejewa, które mają chęć przekształcić się w UTW.

   Uroczystego otwarcia dokonała Prezes Fundacji DONUM p. Ewa Jarocka. Koordynatorzy poszczególnych UTW zaprezentowali swoje organizacje. UTW im. TON w Łosicach prezentowała p. Maria Demianiuk. Spotkanie uatrakcyjniły występy zespołów ludowych z gminy Andrzejewo. Po krótkim wykładzie inauguracyjnym, nastąpił czas konsumpcji. Gospodarze ugościli nas bardzo smacznymi potrawami. Na zakończenia wszyscy uczestnicy spotkania pozowali do wspólnego zdjęcia.

   Dzięki udziałowi w projekcie będziemy mogli ponownie uczestniczyć w bardzo ciekawych inicjatywach oraz wzbogacimy się o nowe dobra materialne.


                      Oficjalne otwarcie spotkania.                                                              Pani M. Demianiuk prezentuje UTW Łosice.                                                                                           Słuchacze UTW Łosice.                                                                                         Występy zespołów ludowych.                                                                        Grają zespoły ludowe, a słuchacze UTW bawią się.                                 A teraz coś dla ciała.                                                        Pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników spotkania. 

WYKŁAD p. A. SZPURY

    Dnia 20.04. 2018 r. grupa chętnych słuchaczy UTW wyjechała na wykład pani Anny Szpury do Kornicy. Powitano nas tam bardzo mile kawą i ciasteczkami, a oprócz tego zespół "Korniczanie" umilał nam czas swoim śpiewem.
    Następnie pani Ania zapoznała zebranych z historią miejsca w którym przebywaliśmy, by potem przejść do tematu głównego "Mąka glutenowa i bezglutenowa w życiu współczesnego człowieka". Wykład był bardzo ciekawy. Mieliśmy też okazję obejrzeć z bliska wszystkie rodzaje mąki.  Na koniec dostaliśmy wydruki informacji na temat różnych rodzajów mąki i korzyści z ich użytkowania.
     Pobyt w Kornicy zakończył się śpiewem i planami na przyszłość.
 

WYKŁAD prof. Z. GAŁECKIEGO

    Dnia 18.04.2018 r. w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur odbył się wykład p. prof. Zygmunta Gałeckiego na temat "Podlasie, Łosice, Inne Nazwy i Nazwiska w Świetle Historycznym". Dowiedzieliśmy się skąd pochodzą i jak odmieniać nazwy niektórych miejscowości np. należy mówić: do Szpak czy do Szpaków, do Mórd czy do Mordów? Okazało się, że obydwie formy są poprawne. Uczestnicy nie tylko słuchali, ale i włączali się w dyskusję.
    Wykład odbył się w ramach projektu "Ten cenny czas". Projekt realizowany jest przez Fundację DONUM w ramach Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W związku z tym gościliśmy również p. Ewę Jarocką , która jest autorką tego projektu.


                                                                      Dr hab. prof. KUL-u p. Zygmunt Gałecki podczas wykładu.


 
                                                                                                Uczestnicy spotkania.               Udzielanie odpowiedzi na zadane pytania.                                                                       Podziękowanie. 

BEZPIECZNY SENIOR

   14.03.2018 r. w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur odbył się wykład na temat "Bezpieczny Senior". Panowie policjanci z Komendy Powiatowej w Łosicach zapoznali zebranych z metodami jakie stosują gangi zajmujące się wyłudzaniem pieniędzy od osób starszych. Spotkanie było bardzo pouczające i ciekawe.


                               Uczestnicy wykładu.                                                                  Wykład poparty prezentacją multimedialną.                                                   Rozdanie ulotek informujących jak należy się zachować w podejrzanych sytuacjach.


                 Panowie policjanci prowadzący wykład.                                                          Pani Wanda Frączek dziękuje za wykład.
 

TŁUSTY CZWARTEK

    Dnia 09.02.18 r. odbyło się spotkanie słuchaczy UTW w celu podsumowania I semestru roku akademickiego 2017/18, oraz zapoznania z planami pracy na II semestr, a przy okazji tradycyjnego Tłustego Czwartku był pączek i herbata.
     Otwarcia zebrania dokonała v-ce prezes p. Jadwiga Michaluk. Następnie zapoznała zebranych z planem pracy na okres luty - czerwiec 2018 r.

                    Proponowane wykłady:
    - bezpieczeństwo seniorów - wykład przeprowadzony przez komendę powiatową policji
    - wykład na temat zdrowia przeprowadzony przez zaprzyjaźnioną siedlecką uczelnię
    - wykład wyjazdowy do Woli Okrzejskiej - muzeum Henryka Sienkiewicza

                   Spotkania integracyjne:
    - spotkanie z UTW w Siemiatyczach przy okazji wyjazdu do muzeum do Drohiczyna
    - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w czerwcu w Jeziorach
    - zakończenie roku akademickiego 2017/18 w pasiece

                Wycieczki:
     - 4 dniowa - Bieszczady - Lwów
     - 1 dniowa do Białegostoku z wizytą w filharmonii
     - 1 dniowa - Suchożebry - ogród japoński
     - rajd pieszy Walentynkowy pod hasłem "Z miłości do Niepodległej" w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
     - rajd nadbużański - szlakiem niepodległości

     Zajęcia warsztatowe będą odbywały się wg ustalonego wcześniej harmonogramu z niewielkimi zmianami. Ulega zmianie sposób opłacania zajęć. Wszyscy ,którzy zapiszą się do danej grupy warsztatowej zobowiązani są do wpłacenia 15 zł na początku każdego miesiąca. Oprócz grup płatnych są jeszcze grupy bezkosztowe tj. brydżowa i nordic walking.

     Następnie p. Marian Czmoch - sekretarz Zarządu przedstawił informacje dotyczące wycieczki oraz wyjazdu do Truskawca na Ukrainie.

      Na koniec części oficjalnej p. Marianna Demianiuk - skarbnik Zarządu przedstawiła słuchaczom sprawozdanie finansowe za rok 2017.

     Po części oficjalnej uczestnicy spędzili mile czas przy pączkach i herbacie.


 
Więcej artykułów…