Start

Wydarzenia UTW


Róbmy swoje

   Dobiega końca projekt „TEN CENNY CZAS”, w którym uczestniczył Uniwersytet Trzeciego Wieku. Ostatni wykład „Róbmy swoje” to spotkanie z p. Igorem Pogorzelskim reżyserem dźwięku i wykładowcą akademickim. P. I. Pogorzelski od 20 lat działa jako prelegent muzyczny w zakresie muzyki klasycznej i jazzowej w Filharmonii Narodowej. Jest ekspertem w zakresie archiwizacji i digitalizacji dźwięku i w tym zakresie od lat współpracuje z Polskim Radiem i Telewizją Polską oraz Uniwersytetem Muzycznym w Warszawie.

   12.10. 2018r. przedstawił słuchaczom sylwetkę niezwykłego i oryginalnego twórcy jakim był Wojciech Młynarski. Przyjemność była tym większa, że mogliśmy posłuchać wielu piosenek w wykonaniu W. Młynarskiego np. „Jesteśmy na wczasach”, „ Niedziela na Głównym”. Nie bez znaczenia było też to, że przypomniał w pigułce historię kabaretu polskiego ze szczególnym uwzględnieniem kabaretu „Dudek”, z którym był związany W. Młynarski. Słuchacze UTW dobrze pamiętają lata 60-te z autopsji. Była to więc pewnego rodzaju podróż do czasów młodości.

   Jak hasło w codziennym działaniu słuchaczy UTW brzmi cytat z piosenki W. Młynarskiego „Róbmy swoje” :

                                          „ Niejedną jeszcze paranoję przetrzymać przyjdzie

                    robiąc swoje.”

   Tym nietypowym wykładem zakończony został projekt realizowany przez Fundację DONUM


                                                                Prezes UTW Andrzej Zając przedstawia prowadzącego wykład.                                                                            Wykład prowadzi p. Igor Pogorzelski.


                                                                  Zgromadzona publiczność słucha z wielkim zainteresowaniem.


                                                                                                   Podziękowanie. 

Ostrożności nigdy dość

   Kolejny wykład dla UTW, w ramach projektu „ TEN CENY CZAS” realizowanego przez Fundację DONUM, został wygłoszony 9.10.2018r. w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur przez p. Małgorzatę Kazimierczak na temat: „Ostrożności nigdy dość”.

Pani M. Kazimierczak jest prawnikiem i w swoim wykładzie podjęła takie problemy-zagadnienia jak:

  • Unikanie pułapek umów z firmami, których przedstawiciele odwiedzają nas w domach
  • Z czym wiąże się poręczenie kredytu
  • Odpowiedzialność za zobowiązanie kredytu współmałżonka
  • Odpowiedzialność za długi spadkowe
  • Działania komornika (postępowanie egzekucyjne)
  • Co to jest upadłość konsumencka.

   Wykład wzbudził bardzo żywe zainteresowanie u słuchaczy, przede wszystkim ze względu na sposób przekazywania informacji ale też na ich praktyczne wykorzystanie. Słuchacze zadawali wiele pytań i otrzymywali ważne, życiowe wskazówki. Jeszcze długo po wykładzie pani wykładowczyni, otoczona wianuszkiem słuchaczy, udzielała indywidualnych porad prawnych.

   W spotkaniu uczestniczyły też pracownice Biura Porad Obywatelskich Urzędu Miasta i Gminy Łosice, które zachęcały do korzystania z usług i pomocy biura w razie potrzeby.

    Temat wykładu okazał się wyjątkowo trafiony.

 
             Prezes UTW przedstawia prowadzącą wykład.                                                                  Słuchacze UTW.                                                                           Wykład prowadzi p. Małgorzata Kazimierczak.                                                                                                      Podziękowanie.


 

WYKŁAD

   W dniu 5.10.2018 r. w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur odbył się kolejny wykład w ramach projektu „Ten cenny czas”, realizowanego przez Fundację DONUM ze środków Ministerstwa  Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wykład audytoryjny wygłosiła p. Iwona Więckowska psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łosicach.

   Z wykładu, którego tematem były: „Psychologiczne aspekty normatywnego starzenia się” uzyskaliśmy wiele nowych i ciekawych informacji, ale też potwierdziło się wiele rzeczy znanych nam z autopsji.

   Jesteśmy całością i starzejemy się w zakresie biologicznym (fizycznym), psychicznym i społecznym. Słabną na zmysły, pamięć, orientacja, zmniejsza się zdolność koncentracji i skupienia, wolniej wykonujemy czynności manualne. Pocieszające jest to, że sprawność intelektualna do 75 roku życia obniża się w małym stopniu. Poza tym wzrasta mądrość życiowa, wiedza ekspercka, umiejętność rozwiązywania problemów. Starzenie się jest sztuką. A tę sztukę, wg pani I. Więckowskiej, słuchacze UTW posiedli, gdyż są otwarci na zmiany, chętni na nowe doznania, wiedzę i  doświadczenia, aktywni fizycznie i społecznie. Towarzyskie spotkania, aktywny udział w grupach zainteresowań, wzajemne wsparcie wyzwalają energię i opóźniają procesy starzenia. Jednak najbardziej słuchaczom wykładu przypadł do gustu podział wg amerykańskich naukowców na: młodszych starszych – ludzi w wieku 60-70 lat, i starszych starszych – wiek 70-85 lat. Seniorzy to ci, którzy ukończyli 85 rok życia.

   Ale skoro starość to nie wiek a stan umysłu, stwierdzam autorytatywnie, że wśród słuchaczy UTW są tylko młodsi starsi. No chyba, że jeszcze juniorzy starsi. I tego się trzymajmy.


        Kol. Jadwiga Świderska Dudziuk przedstawia p. psycholog.                                                   Słuchacze UTW.                                                                                 Wykład wygłosiła p. Iwona Więckowska.    W czasie przerwy w wykładzie dyskusja na temat starzenia się.                              Podziękowanie za bardzo ciekawy wykład.


 

INAUGURACJA 2018/19

   20 września 2018 r. w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury odbyła się INAUGURACJA kolejnego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w Łosicach.

   Uroczystość miała charakter bardzo podniosły; rozpoczęto od odśpiewania Gaudeamus, następnie hymnu studentów UTW Łosice "My Młodzi" w wykonaniu zespołu wokalnego pod dyrekcją pana Tadeusza Gosia. Wystąpiła również grupa taneczna prowadzona przez panią Agnieszkę Dudziuk. Grupy pracują w ramach projektu pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Ten cenny czas", którego koordynatorem jest pani Ewa Jarocka - prezes Fundacji DONUM.

   W spotkaniu Uczestniczyli: p. prof. nadzwyczajny dr hab. Anna Charuta prorektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, p. Bożena Niedzielak - starosta i p. Karol Szymaniuk zastępca starosty powiatu Łosickiego, p. Mariusz Kucewicz - burmistrz Miasta i Gminy Łosice, p. Dorota Kozłowska - dyrektor Łosickiego Domu Kultury, p. Ewa Jarocka - prezes Fundacji DONUM oraz słuchacze zaprzyjaźnionych Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Siedlec, Zbuczyna, Mordów i gospodarze uroczystości - słuchacze UTW Łosice.

   Uczestników spotkania powitał p. Andrzej Zając - prezes Zarządu UTW Łosice, który bardzo serdecznie przywitał gości i przedstawił w zarysie działalność łosickiego uniwersytetu. Spotkanie uświetnił koncert pod tytułem "Tylko u nas kwitną kwiaty szczęścia" w wykonaniu p. Anny Marii Ostrowskiej i p. Tomasza Ostrowskiego. Koncert ten został sfinansowany w ramach projektu "Ten cenny czas".

   Końcowym akcentem było plenerowe spotkanie integracyjne (grill, ognisko, pląsy) w gospodarstwie agroturystycznym p. Waldemara Bielaka w Ostromęczynie. Było ciepło, smacznie i bardzo wesoło.


               Występ zespołu pod dyrekcją p. T. Gosia.                                            Grupa taneczna prowadzona przez p. A. Dudziuk.         Otwarcie spotkania przez prezesa UTW p. A. Zająca.                             P. prorektor A. Charuta pogratulowała nam działalności.                                           Wiele ciepłych słów usłyszeliśmy od p. starosty B. Niedzielak i p. burmistrza p. M. Kucewicza.                Fundację DONUM reprezentowała p. E. Jarocka, która w ramach projektu przekazała nam nowy aparat fotograficzny.


     Występ p. Anny Marii Ostrowskiej i p. Tomasza Ostrowskiego.                  P. prezes UTW A. Zając dziękuje artystom za występ.


                        Licznie zgromadzona publiczność.                                                                        Pamiątkowe zdjęcie.


                                                                           Przyjęcie plenerowe u p. W. Bielaka w Ostromęczynie.


                                                                               Po przyjęciu trzeba spalić trochę kalorii. 

WYCIECZKA - BIESZCZADY

                                                                                  Witaj przygodo.
   Kolejny raz wybraliśmy się na wycieczkę zorganizowaną przez naszego kolegę Mariana Czmocha i tym razem nie czuliśmy się niczym zawiedzeni (no, może trochę pogoda nie dopisała). Zaczęliśmy od Zamościa, który zwiedzaliśmy już kilka lat temu, ale tym razem zobaczyliśmy zupełnie inne rzeczy niż ostatnio. Na obiadokolację dotarliśmy do Ustrzyk Dolnych w godzinach wieczornych, by następnego dnia o świcie dotrzeć na granicę z Ukrainą. Po kilku godzinach dojechaliśmy do Lwowa i zaczęliśmy zwiedzanie. A było tego dużo. Przede wszystkim cmentarz na Łyczakowie, kawał polskiej historii. Niesamowite wrażenie robi też odnowiona jego część - cmentarz Orląt Lwowskich. Potem słynna opera, katedra polska i ormiańska i wiele innej ciekawej architektury. Późnym wieczorem wróciliśmy na nocleg. Następny dzień trzeba było nieco zmienić ze względu na pogodę, ale nie żałowaliśmy, ponieważ udało nam się zwiedzić muzeum Bojków, narodu, który został całkowicie wysiedlony z Bieszczad w ramach akcji Wisła. Potem pogoda pozwoliła nam na spokojną przejażdżkę kolejką z Cisnej, gdzie mogliśmy podziwiać piękno Bieszczad. No i ostatni dzień. Najpierw skansen w Sanoku, a potem z przygodami Łańcut. Obydwa miejsca warte obejrzenia. Po smacznym obiedzie w Łańcucie - do domu. Wycieczka jak zwykle udana nie tylko ze względu na to co zobaczyliśmy, ale również ze względu na miłych i wesołych jej uczestników.


                             Mury obronne Zamościa.                                                                              Makieta Zamościa.                                                               W tym domu w Zamościu mieszkał piosenkarz Marek Grechuta.                                                                                             Widoki z okien autokaru.         Mieszkaliśmy w takich domkach w Ustrzykach Dolnych.                                            Widok z naszego domku.                            Grób poetki Marii Konopnickiej.                                                                  Grób malarza Artura Grottgera.                                                                                           Cmentarz Orląt Lwowskich.                                  Opera Lwowska.                                                                                 Zwiedzanie Opery Lwowskiej.                                                                                                Zapora w Solinie na Sanie.                                                                      Muzeum Bojków dawnych mieszkańców Bieszczad.                                                                                         Przejazd kolejką wąskotorową.                                                                                             Słynny bar Siekierezada.                                                                                               Wieczorek pożegnalny.                                                                                                 Skansen w Sanoku.                                                                                                 Zamek w Łańcucie.
 
Więcej artykułów…