Start UTW Wydarzenia

Wydarzenia UTW

SANATORIUM W TRUSAWCU

   W dniach od 14 do 25 listopada około 30 osób z naszego uniwersytetu brało udział w wyjeździe na Ukrainę do sanatorium w Truskawcu. Byliśmy zakwaterowani w pokojach dwuosobowych. Średnio dziennie mieliśmy około czterech zabiegów. Ich ilość zależała od tego, ile zlecił lekarz, z którym mieliśmy spotkanie w pierwszym dniu naszego pobytu. Jeżeli ktoś chciał to mógł wykupić sobie dodatkowe zabiegi lub badania. Zabiegi odbywały się w godzinach przedpołudniowych, gdyż po południu były organizowane dodatkowe atrakcje, ale już płatne. Mieszkając tam przez 10 dni mieliśmy również okazję dowiedzieć się jak żyją ludzie na Ukrainie. Myślę, że wszyscy uczestnicy tego wyjazdu wrócili do domu bardzo zadowoleni.


                                                                           Pierwszy spacer po Truskawcu z przewodnikiem.                                                                           Pierwszy spacer po Truskawcu z przewodnikiem.                                                                                                Wieczorek zapoznawczy.                                                                              Znane piosenki ukraińskie w  pięknym wykonaniu.                                                                                          Na stołówce - pora obiadu.                                         Tak wyglądał stół na "Wieczorze Ukraińskim" i grał śpiewał zespół "Barwy Karpat".                                                                                 A tak bawiliśmy się na "Wieczorze Ukraińskim".                         Budynek Sanatorium "Szachtar".                                                                     Pijalnia wód leczniczych.                                                                                         Widoki na miasto Truskawiec.                        Wszyscy chcą już do domu.                                                                          Nareszcie w autobusie.


 

ZABAWA ANDRZEJKOWA

  Nikt nie potrafi docenić dobrej zabawy tak jak seniorzy. Nie czekając, słuchacze UTW  zorganizowali w dniu 10 listopada Wieczór Andrzejkowy. Co prawda tradycyjnych wróżb andrzejkowych zabrakło, ale jest to drobne niedopatrzenie, które na przyszły rok zostanie naprawione, bo któż nie chciałby się dowiedzieć co go czeka niezwykłego a przede wszystkim szczęśliwego w nadchodzącym roku? Ale i bez wróżb zabawa była przednia. Zresztą jak zawsze, kiedy spotykamy się organizując wspólną imprezę. Smaczne i apetyczne jedzenie przygotowały Panie działające w Grupie Kulinarnej pod kierunkiem p. Agnieszki Wereszczuk.

  W trakcie wspaniałej zabawy nasza Grupa Wokalna w ramach próby generalnej przed występem z okazji Święta Niepodległości wykonała mini koncert. W chóralny śpiew włączyli się pozostali uczestnicy zabawy.

   Jak zwykle trudno było zakończyć tak świetne spotkanie, a to znaczy, że niedługo trzeba będzie zorganizować następną imprezę.


 

"TEN CENNY CZAS" - podsumowanie

   18.10.2018 r. w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta gala podsumowująca zakończenie projektu (jego inauguracja miała miejsce wiosną w Andrzejewie) Fundacji DONUM "Ten cenny czas", którego koordynatorem była pani Ewa Jarocka. W projekcie realizowanym z pieniędzy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego udział brały Uniwersytety Trzeciego Wieku z subregionu siedleckiego: z Sokołowa Podlaskiego, Siedlec, Łosic, Mordów, Andrzejewa i Zbuczyna.
   Na scenie SOK wystąpili studenci sześciu UTW, którzy zaprezentowali swoje umiejętności, nabyte podczas cyklu zajęć warsztatowych, które odbywały się od kwietnia do października w ramach projektu; a były to m.in. : występy wokalne, pokazy gimnastyczne i scenki teatralne.
   Podsumowania projektu dokonali: pan Marcin Celiński dyrektor SOK i pani Ewa Jarocka prezes Fundacji DONUM. Były przemówienia gospodarzy i gości, a pani Ewa Jarocka, koordynator projektu zbierała gratulacje i podziękowania, którym nie było końca. Pokazy , przygotowane przez grupy reprezentujące poszczególne UTW zostały przyjęte przez widownię owacyjnie.
   Pan Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji jako gość honorowy uroczystości, skierował do seniorów wiele ciepłych słów i sprezentował ciekawe upominki wszystkim studentom UTW.
   SOK profesjonalnie, z dużym zaangażowaniem i serdecznością przygotował tę uroczystość i tu należy wspomnieć o ciekawej wystawie prac plastycznych jako imprezie towarzyszącej.
   Na zakończenie, a jakże, było "rodzinne" zdjęcie i smaczny obiad.

                                                                                                       Sokołów Podlaski - Brawo!
                                                                                                                                            Dziękujemy.

 

       Otwarcia spotkania dokonuje dyr. SOK p. Marcin Celiński.                             Podsumowania projektu dokonuje p. Ewa Jarocka.                       Był również wykład.......                                                                                   Licznie zgromadzona publiczność.


                 Prezentacja UTW Sokołów Podl.                                                                     Prezentacja UTW z Mordów.                         Prezentacja UTW z Mordów.                                                              Koordynator UTW Łosice p. Marianna Demianiuk.                                                                                               Prezentacja UTW Łosice.                        Prezentacja UTW ......                                                               Prezentacja UTW ........


              Minister Cyfryzacji p. Marek Zagórski.                                                             Podziękowanie p. Ewie Jarockiej.


                  Koordynatorzy z poszczególnych UTW.                                                          Wystawa prac plastycznych.                             Wystawa malarstwa.                                                                                 Oczekiwanie na pyszny obiad.


                     Oczekiwanie na pyszny obiad.                                                              Chóralne Sto lat p. Ewie Jarockiej. 

Róbmy swoje

   Dobiega końca projekt „TEN CENNY CZAS”, w którym uczestniczył Uniwersytet Trzeciego Wieku. Ostatni wykład „Róbmy swoje” to spotkanie z p. Igorem Pogorzelskim reżyserem dźwięku i wykładowcą akademickim. P. I. Pogorzelski od 20 lat działa jako prelegent muzyczny w zakresie muzyki klasycznej i jazzowej w Filharmonii Narodowej. Jest ekspertem w zakresie archiwizacji i digitalizacji dźwięku i w tym zakresie od lat współpracuje z Polskim Radiem i Telewizją Polską oraz Uniwersytetem Muzycznym w Warszawie.

   12.10. 2018r. przedstawił słuchaczom sylwetkę niezwykłego i oryginalnego twórcy jakim był Wojciech Młynarski. Przyjemność była tym większa, że mogliśmy posłuchać wielu piosenek w wykonaniu W. Młynarskiego np. „Jesteśmy na wczasach”, „ Niedziela na Głównym”. Nie bez znaczenia było też to, że przypomniał w pigułce historię kabaretu polskiego ze szczególnym uwzględnieniem kabaretu „Dudek”, z którym był związany W. Młynarski. Słuchacze UTW dobrze pamiętają lata 60-te z autopsji. Była to więc pewnego rodzaju podróż do czasów młodości.

   Jak hasło w codziennym działaniu słuchaczy UTW brzmi cytat z piosenki W. Młynarskiego „Róbmy swoje” :

                                          „ Niejedną jeszcze paranoję przetrzymać przyjdzie

                    robiąc swoje.”

   Tym nietypowym wykładem zakończony został projekt realizowany przez Fundację DONUM


                                                                Prezes UTW Andrzej Zając przedstawia prowadzącego wykład.                                                                            Wykład prowadzi p. Igor Pogorzelski.


                                                                  Zgromadzona publiczność słucha z wielkim zainteresowaniem.


                                                                                                   Podziękowanie. 

Ostrożności nigdy dość

   Kolejny wykład dla UTW, w ramach projektu „ TEN CENY CZAS” realizowanego przez Fundację DONUM, został wygłoszony 9.10.2018r. w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur przez p. Małgorzatę Kazimierczak na temat: „Ostrożności nigdy dość”.

Pani M. Kazimierczak jest prawnikiem i w swoim wykładzie podjęła takie problemy-zagadnienia jak:

  • Unikanie pułapek umów z firmami, których przedstawiciele odwiedzają nas w domach
  • Z czym wiąże się poręczenie kredytu
  • Odpowiedzialność za zobowiązanie kredytu współmałżonka
  • Odpowiedzialność za długi spadkowe
  • Działania komornika (postępowanie egzekucyjne)
  • Co to jest upadłość konsumencka.

   Wykład wzbudził bardzo żywe zainteresowanie u słuchaczy, przede wszystkim ze względu na sposób przekazywania informacji ale też na ich praktyczne wykorzystanie. Słuchacze zadawali wiele pytań i otrzymywali ważne, życiowe wskazówki. Jeszcze długo po wykładzie pani wykładowczyni, otoczona wianuszkiem słuchaczy, udzielała indywidualnych porad prawnych.

   W spotkaniu uczestniczyły też pracownice Biura Porad Obywatelskich Urzędu Miasta i Gminy Łosice, które zachęcały do korzystania z usług i pomocy biura w razie potrzeby.

    Temat wykładu okazał się wyjątkowo trafiony.

 
             Prezes UTW przedstawia prowadzącą wykład.                                                                  Słuchacze UTW.                                                                           Wykład prowadzi p. Małgorzata Kazimierczak.                                                                                                      Podziękowanie.


 

WYKŁAD

   W dniu 5.10.2018 r. w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur odbył się kolejny wykład w ramach projektu „Ten cenny czas”, realizowanego przez Fundację DONUM ze środków Ministerstwa  Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wykład audytoryjny wygłosiła p. Iwona Więckowska psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łosicach.

   Z wykładu, którego tematem były: „Psychologiczne aspekty normatywnego starzenia się” uzyskaliśmy wiele nowych i ciekawych informacji, ale też potwierdziło się wiele rzeczy znanych nam z autopsji.

   Jesteśmy całością i starzejemy się w zakresie biologicznym (fizycznym), psychicznym i społecznym. Słabną na zmysły, pamięć, orientacja, zmniejsza się zdolność koncentracji i skupienia, wolniej wykonujemy czynności manualne. Pocieszające jest to, że sprawność intelektualna do 75 roku życia obniża się w małym stopniu. Poza tym wzrasta mądrość życiowa, wiedza ekspercka, umiejętność rozwiązywania problemów. Starzenie się jest sztuką. A tę sztukę, wg pani I. Więckowskiej, słuchacze UTW posiedli, gdyż są otwarci na zmiany, chętni na nowe doznania, wiedzę i  doświadczenia, aktywni fizycznie i społecznie. Towarzyskie spotkania, aktywny udział w grupach zainteresowań, wzajemne wsparcie wyzwalają energię i opóźniają procesy starzenia. Jednak najbardziej słuchaczom wykładu przypadł do gustu podział wg amerykańskich naukowców na: młodszych starszych – ludzi w wieku 60-70 lat, i starszych starszych – wiek 70-85 lat. Seniorzy to ci, którzy ukończyli 85 rok życia.

   Ale skoro starość to nie wiek a stan umysłu, stwierdzam autorytatywnie, że wśród słuchaczy UTW są tylko młodsi starsi. No chyba, że jeszcze juniorzy starsi. I tego się trzymajmy.


        Kol. Jadwiga Świderska Dudziuk przedstawia p. psycholog.                                                   Słuchacze UTW.                                                                                 Wykład wygłosiła p. Iwona Więckowska.    W czasie przerwy w wykładzie dyskusja na temat starzenia się.                              Podziękowanie za bardzo ciekawy wykład.


 
Więcej artykułów…