Start UTW Wydarzenia WYCIECZKA DO WOLI OKRZEJSKIEJ

WYCIECZKA DO WOLI OKRZEJSKIEJ

   Dnia 11.05.2018 r. w ramach projektu "Ten cenny czas" realizowanego przez fundację DONUM w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się wycieczka literacko - historyczna. Większość kosztów tej wyprawy została pokryta z funduszy projektu. Słuchacze UTW z Łosic pojechali do Woli Okrzejskiej by poznać miejsce, w którym urodził się i dzieciństwo spędził nasz Noblista Henryk Sienkiewicz. Pan kustosz muzeum zapoznał nas z wieloma faktami z życia pisarza, obejrzeliśmy też pamiątki po nim. Następnie grupa pojechała do Okrzei obejrzeć kościół, w którym został ochrzczony Sienkiewicz. Wspięliśmy się tam również na kopiec usypany przez okolicznych mieszkańców w ramach podziękowań za to co zrobił pisarz dla Polski.
   Kolejny etap to Wola Gułowska, gdzie zwiedziliśmy muzeum ostatniej bitwy w Kampanii Wrześniowej oraz kościół, który tę bitwę pamięta, zostały po niej ślady kul na ogrodzeniu. Na kilka chwil zatrzymaliśmy się też na cmentarzu żołnierzy gen. Kleberga w Kocku, gdzie znajdują się również jego prochy sprowadzone z Niemiec do Polski.
   Na koniec - gril w gospodarstwie "Konarewka", gdzie zostaliśmy hojnie ugoszczeni. Wracaliśmy późnym popołudniem do Łosic pełni wrażeń i zdziwieni, że wcale nie musimy jechać do Włoch, żeby zobaczyć coś ciekawego.         Wykład w muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.                                            Pamiątkowe zdjęcie z Sienkiewiczem.                             Przed muzeum Sienkiewicza.                                                    Przy grobie matki pisarza na cmentarzu w Okrzei.                                                                                   Miejsce chrztu pisarza w kościele w Okrzei.                                                                                                 W kościele w Okrzei.                                                                    Kopiec usypany Nobliście przez wdzięcznych rodaków.                                                      Muzeum w Woli Gułowskiej poświęcone gen. F. Klebergowi i jego żołnierzom.