Start Aktualności

PROMOCJA KSIĄŻKI

    Na zaproszenie pana Sławomira Kordaczuka, dyr. Regionalnego Muzeum w Siedlcach, dnia 28 lutego 2020 roku przedstawiciele Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej uczestniczyli  w promocji książki pt. "Próby z latającymi bombami V-1 i rakietami balistycznymi V-2 we wschodniej Polsce w 1944 roku" autorstwa Sławomira Kordaczuka wydanej przez Regionalne Muzeum w Siedlcach.
   Uroczystość odbyła się w podniosłej i pełnej uroku atmosferze. Wystąpienia gości odnosiły się do wydarzeń opisanych w książce, jak również do jej recenzowania.
   Mieliśmy również okazję obejrzeć bardzo ciekawą wystawę "W obozie rycerskim" przygotowaną przez pracowników muzeum.
   Z wyrazami szacunku i uznania autorowi gratulujemy ciekawej publikacji.

                                                                                                                                         Zarząd TPZŁ


          Otwarcia spotkania dokonuje autor książki.                                                        Fotografie z tej książki.                                                                                Licznie zgromadzeni zaproszeni goście.                                                         Składanie gratulacji p. Sławomirowi Kordaczukowi.                                                                                          Autor podpisuje książki.                                                                                      Wystawa "W obozie rycerskim".
 

W KOLĘDOWY CZAS

   W ten bożonarodzeniowy czas, kiedy rozbrzmiewa śpiew kolęd i pastorałek, a w powietrzu unosi się zapach choinek, tysiące migocących światełek i lampek; tradycją stały się spotkania opłatkowo - noworoczne.
   Już od wielu lat członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej spotykają się, aby w podniosłej, acz radosnej atmosferze spędzić ten kolędowy czas.
   11 stycznia 2020 r. w godzinach popołudniowych w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur przy wigilijnym stole spotkali się członkowie TPZŁ i zaprzyjaźnieni z nami studenci UTW w Łosicach, aby tradycji i obyczajom stało się zadość. W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście:  pani Małgorzata Łaska -sekretarz UMiG Łosice, p.p. Weronika Sakowska, Waldemar Jakubiak, Łukasz Wawryniuk Konrad Górzyński - koordynatorzy i instruktorzy UTW pracownicy ŁDK, pani Małgorzata Wojcieszuk reprezentująca Łosickie Centrum Informacji i pani Danuta Parafiańczuk red. naczel. Gazety Łosickiej.
   Wieczerzę wigilijną rozpoczęto od wspólnego odśpiewania kolędy, podzielenia się opłatkiem i życzeń, które popłynęły od pani Katarzyny Chryć - prezes TPZŁ.
   Na pięknie udekorowanych stołach pojawiły się bardzo smaczne potrawy wigilijne przygotowane i pięknie podane przez członków grupy kulinarnej UTW, prowadzonej przez panią Agnieszkę Wereszczuk. Pod jej kierunkiem przygotowane pyszne i cieszące oko swą estetyką potrawy, budziły apetyt i zachwyt.
   Spotkanie upłynęło w miłej, rodzinnej i serdecznej atmosferze, zaś nastrój tego wyjątkowego wieczoru umilił wspólny śpiew kolęd i kuluarowe rozmowy przy biesiadnym stole.

   A oto co zarejestrowała swym okiem kamera:


                                                  Otwarcia spotkania dokonała prezes TPZŁ p.Katarzyna Kobylińska-Chryć.                                                                     Na początek wspólne odśpiewanie kolędy.                                                                          Następnie podzielenie się opłatkiem.               Prezent od przedszkolaków ze Starej Kornicy.                                                     Grupa kulinarna pracuje.                                                       Zupa grzybowa była bardzo dobra i bigos też.                                                                       By mógł się bawić ktoś - ktoś inny musi pracować.                                                                           Była również muzyka i tańce. 

'SZAFING'

   Dnia 14grudnia 2019 r. odbył się VI Łosicki Jarmark Bożonarodzeniowy i pierwsza wigilia miejska w Łosicach. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej postanowiło włączyć się aktywnie w  te uroczystości. Koleżanka Jadwiga Michaluk zaproponowała akcję "Szafing". Do budynku Transgranicznego Centrum Dialogu Kultur można było przynieść swoje rzeczy, które wiszą bezużytecznie w naszych szafach i wymienić je na inne. Przy okazji w ramach zbiórki na kolejne wydawnictwa książkowe można było swoim skromnym groszem zasilić skarbonkę. Zbiórkę rozpoczęto już 13 grudnia i wtedy też można było już dokonać pierwszej wymiany towarów.
   Członkowie TPZŁ dyżurowali zarówno w piątek, jak i w sobotę. Pogoda jednak nie dopisała, a w związku z tym liczba odwiedzających nie była zbyt imponująca. Zebrane towary, które pozostały po tej akcji zostaną wykorzystane przy następnej okazji.


                                                              Ofiarodawców było więcej niż chętnych do brania towarów.
 

Ogłoszenie


 
Więcej artykułów…