Start Aktualności

TPZŁ - ZAPROSZENIE 

UTW - Ogłoszenia

           Zajęcia warsztatowe na UTW

     1. Zajęcia komputerowe

- poniedziałek: 9oo – grupa początkująca

                        1000 – grupa zaawansowana (exsel)

- piątek: 800 – grupa początkująca

               900 – grupa początkująca

    2. Wyjazd na basen do Siedlec

- środa godz. 1000 – zbiórka na placu TCDK (Centrum)


     3. Brydż, szachy

- czwartek godz. 1900 TCDK


 

UTW - OGŁOSZENIE

   W dniu 24.10.17 r. o godz. 1600 w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur w Łosicach odbędzie się wykład dr Jana Borkowskiego na temat: "Kulturowa specyfika Królestwa Niderlandów z polskiej perspektywy". Serdecznie zapraszamy słuchaczy UTW.

                                                                                                                                                Zarząd i Rada Słuchaczy


 

WYCIECZKA - KRAKÓW

                  Wycieczka „Śladami św. Jana Pawła II


   W dniach 25 – 28.07.2017 r. odbyliśmy wycieczkę śladami polskiego papieża. Wczesnym rankiem wyjechaliśmy z Łosic w kierunku południowym. Pierwszym przystankiem był Sandomierz. Z udziałem przewodnika zwiedziliśmy ratusz, katedrę, kościół św. Jakuba (najstarszy w Sandomierzu), ucho igielne. Wędrowaliśmy uliczkami, po których jeździ Ojciec Mateusz. Dalsza trasa wiodła do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (był czas na indywidualną modlitwę) oraz pod Kopiec Kościuszki w Krakowie. Późnym wieczorem dotarliśmy na nocleg w Ośrodku Wczasowo – Rekolekcyjnym  Caritas  im. Jana Pawła II w Zakrzowiu k/Kalwarii Zebrzydowskiej.

   Drugi dzień przeznaczony był na zwiedzanie Krakowa. Wędrówkę rozpoczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego. Podziwialiśmy wspaniałą katedrę z jej podziemiami (osoby chętne weszły na wieżę aby zobaczyć dzwon Zygmunta), Komnaty Królewskie na Wawelu, pomnik Tadeusza Kościuszki i rzeźbę „Smok Wawelski”. Dalsza wędrówka wiodła uliczkami starego Kazimierza od kościoła „Na Skałce” przez rynek aż do synagogi na ul. Szerokiej. Ostatnim punktem było zwiedzanie Rynku Głównego i jego otoczenia z zabytkowymi budowlami (kościół Mariacki, sukiennice, Brama Floriańska, barbakan). W drodze do autokaru dotarliśmy do słynnego okna papieskiego w siedzibie arcybiskupiej.

   Następnego dnia odwiedziliśmy rodzinne miasto JP II – Wadowice. Wielkie wrażenie wywarło na nas muzeum znajdujące się w jego rodzinnym domu. Nie odmówiliśmy sobie zjedzenia słynnych kremówek. Wspólne zdjęcie wykonaliśmy      w miejscu upamiętniającym wizytę papieża w Siedlcach. Z Wadowic ruszyliśmy do Suchej Beskidzkiej. Tu obejrzeliśmy dawny zamek, a atrakcją pobytu była wizyta w słynnej karczmie „Rzym”. Wędrówkę tego dnia zakończyliśmy w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przewodnik opowiadał o powstaniu sanktuarium, jego historii, wizytach Karola Wojtyły i współczesnym jego funkcjonowaniu. Na zakończenie dnia było wspólne ognisko.

   Ostatni dzień to droga powrotna do Łosic. Rozpoczęliśmy ją od zwiedzania kopalni soli w Wieliczce. Wszyscy byliśmy zauroczeni pięknem podziemnych wyrobisk, a szczególnie kaplicą królowej Kingi. Dalsza trasa prowadziła przez Tarnów. Krótki pobyt wystarczył na zwiedzenie starówki i zjedzenie obiadu. Do Łosic, wszyscy zdrowi i zadowoleni, dotarliśmy późnym wieczorem. Podsumowanie wycieczki odbyło się w Ośrodku „Partner” w Serpelicach.


                       Sandomierz - pamiątkowe zdjęcie.                                                                  Kraków - Kopiec Kościuszki.                                                                       Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.                                        Na Wawelu.                                                                                   Dzwon Zygmunta.


                     Kościół Mariacki i Sukiennice.                                                                         Kraków - Barbakan.                    Tu jako dziecko mieszkał św. Jan Paweł II.                                                          Nareszcie kremówki.


                                                          Pamiątkowe zdjęcie w Wadowicach   i    w  Suchej Beskidzkiej.                        Ta karczma Rzym się nazywa.                                                    Makieta Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.           Ostatniego dnia kolacja przy ognisku.                                                              Przed ratuszem w Tarnowie.                                                                                           Kopalnia soli w Wieliczce.                                                                                Podsumowanie wycieczki w Serpelicach.
 
Więcej artykułów…