Start Aktualności

JEZIORY - 80 ROCZNICA

   30 czerwca członkowie TPZŁ uczestniczyli w obchodach 80 rocznicy bitwy oddziału partyzanckiego majora Stefana Wyrzykowskiego pseudonim "Zenon" z niemieckimi oddziałami pacyfikującymi. Było uroczyście, podniośle i patriotycznie. Msza święta, przemówienia, konna parada, wystawa zachowanych radioodbiorników i sprzętu do łączności z rządem RP w Londynie. Wszystko to stwarzało niepowtarzalną atmosferę, jednoczącą wszystkich uczestników uroczystości. Podziękowania i wielkie brawa dla jej organizatorów. 

ZAPROSZENIE - JEZIORY

    W imieniu organizatorów zapraszam członków TPZŁ na obchody 80 rocznicy Bitwy pod Jeziorami. Obchody bitwy zapoczątkowali 29 lat temu żyjący  żołnierze 34 Pułku Piechoty 9 Podlaskiej Dywizji Armii Krajowej, oddziału partyzanckiego majora Stefana Wyrzykowskiego   "Zenona" oraz ich rodziny. Szczególnie pani Elżbieta Łacic-Szozda z mężem, profesor Ludwik Maciąg. Stopniowo do obchodów rocznic włączali się Konna Straż Ochrony Przyrody I Tradycji  z panem Waldemarem Kosieradzkim, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej, Burmistrzowie Miasta i Gminy Łosice.
    W czerwcu 2018 r. w wieku 94 lat zmarł ostatni żołnierz oddziału Zenona.
    Poniżej fragment wiersza Marty -Alicji Chrzanowskiej-Fedorowicz, d-cy drużyny sanitarnej.
                      Hej ! już dudni od szosy obława pościgu
                     Wywiadowczy samolot pikuje nad rzeką ?
                     A od Nas przez zarośla i bagniste ługi -
                     Galopuje Zwiad konny....- Ocalenie zbiegów ! 

WYCIECZKA - STACJA NURZEC

W dniu 8 czerwca  32 osoby z TPZŁ uczestniczyły w wycieczce kolejowo-autokarowej. Zwiedziliśmy wieżę ciśnień w miejscowości Nurzec Stacja, gdzie bardzo ciekawie opowiadał o niej i o okolicy pan M. Korniluk. W samej wieży jest także świetna wystawa prac rzeźbiarskich pana Daniela  Ludwiczuka  z Kamianki w naszym powiecie. W dalszej części naszej wycieczki odwiedziliśmy Grabarkę, Rogawkę ze średniowiecznym grodziskiem, cerkiew Kosmy i Damiana w Narojkach, Drohiczyn z wieżą widokową i pysznymi zagubami w restauracji Pod Katedrą  oraz zapomniane przez historię i czas Gniazdo Sieroce  założone  dla dzieci przez hrabinę Ostrowską i jej syna Krystiana. Gniazdo nosiło nazwę Leosin. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Łosic. Dziękujemy szczególnie dyrektorowi PKS Łosice panu Stefanowi Chwedorukowi, który był z nami za piękny autobus i sympatycznego pana kierowcę . Do zobaczenia na kolejnym wyjeździe.
                                                                                                                                                                               Wanda Frączek


 

KONFERENCJA W SARNAKACH

   Dnia 19.05.2024 r. odbyła się kolejna konferencja naukowa pt. "Nasza Bohaterska", w której wzięła udział grupa członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej z p. prezes Wandą Frączek.
    Podczas konferencji wysłuchaliśmy wielu ciekawych wykładów związanych z historią Sarnak i okolic oraz o ludziach działających na tych terenach. Oprócz tego mieliśmy okazję obejrzeć wystawę rękodzieła p. Anny Jurzyk oraz zdjęcia związane z akcją V2. Mogliśmy też zakupić Roczniki Ziemi Sarnackiej oraz spróbować dań przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie gminy Sarnaki.


 
Więcej artykułów…