Start Aktualności

Uroki Ziemi Najbliższej.

GEOGRAFICZNO – HISTORYCZNA WYCIECZKA CZŁONKÓW I SYMPATYKÓW TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ ZIEMI ŁOSICKIEJ

 

Niedzielny poranek 19 września 2010r. wyruszamy w trasę, która prowadzi przez miejscowości, chociaż na co dzień znane każdemu mieszkańcowi powiatu łosickiego – to jest co podziwiać i czym się zachwycić – i tu chce się przywołać znane powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Trasa wycieczki to miejscowości Nadbużańskiego Podlasia: Łosice – Toporów – Czuchleby – Hruszniew – Hołowczyce – Mierzwice – Fronołów – Sarnaki – Łosice.

Zaopatrzeni w prowiant i akcesoria na ognisko, wyjeżdżamy z Łosic autobusem o godzinie 9.00 w kierunku wschodnim. Zostawiając po prawej stronie Chotycze, skręcamy w lewo drogą do Meszek i dojeżdżamy do Kapliczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanego Poczęcia w Toporowie, pamiątki Misji Bazyliańskich z 1790r. Staraniem TPZŁ 15 września 2010r. miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie odrestaurowanej figury NMP. W parku krajobrazowym, na skraju którego stoi figurka, znajdują się ruiny dworu z I połowy XIX w. i pomnik przyrody – jesion „Napoleoński”. Jak powiadają mieszkańcy, pod tym drzewem odpoczywał i spożywał obiad Napoleon Bonaparte, który ciągnął z wojskami na Moskwę. Dalej trasa wycieczki prowadzi przez Czuchleby w kierunku Hruszniewa. Tu znajdują się pozostałości niegdyś pięknego zespołu pałacowego – wybudowanego w XVIII w. przez Szydłowskich, a rozbudowanego w XIX w. przez Platerów. Wjeżdżamy na dziedziniec, widok nieciekawy, wszystko chyli się ku ruinie, chociaż wyobraźnia może podpowiedzieć, że było tu niegdyś uroczo a bystre oko jeszcze dziś dostrzeże akcenty Dalekiego Wschodu w architekturze pałacu. Wyjeżdżamy z Hruszniewa, na horyzoncie mamy kościół w Górkach, do którego prowadzi zabytkowa aleja lipowa, my skręcamy w prawo kierując się na wschód i szykując się na spotkanie z największą rzeką Nadbuża, jaką jest Bug. Jedziemy przez Chłopków, Litewniki, Hołowczyce do Mierzwic – każda z tych miejscowości ma swoją ciekawą historię oraz legendy wpisane w wieść gminną. Mijamy bardzo urokliwe miejsce zwane „Trojan” (łąka, jeziorko, strome zbocze i wąski kręty Bug). W lesie przy drodze prowadzącej do Mierzwic zatrzymujemy się przed Mogiłą żołnierzy AK z oddziału „Zenona”, którzy tu zginęli podczas akcji V-2 w 1944r. W Mierzwicach zatrzymujemy się nad samą rzeką, na wysokim jej brzegu aby napawać się malowniczym widokiem w zakolu Bugu. To w tym miejscu, jak głoszą podania, niegdyś Tatarzy przeprawiali się przez Bug na białostocką stronę.

W odległości około 4 km za Mierzwicami zatrzymujemy się nieco dłużej, podjeżdżamy bardzo blisko mostu kolejowego na Bugu we Fronołowie. Miejsce to robi wrażenie; spacerujemy wzdłuż mostu, pod mostem (oj! zejście jest bardzo strome w dół) i pięknym skrajem lasu – spotykamy grzybiarzy i sami rówinież oddajemy się tej uciesze.

Zgodnie z programem wycieczkę kończymy ogniskiem i śpiewami. Zatrzymujemy się na polanie w lesie mierzwickim. Co bardziej zapaleni grzybiarze z naszej wycieczki udają się jeszcze raz na zbieranie grzybów a pozostali przygotowują ognisko i biesiadę. Ognisko rozpalone, kiełbaski się pieką, śpiewamy harcerskie i biesiadne piosenki, a wśród nich nie zabrakło i tej, której refren brzmi:

„Oh! Podlasie jakie cudne

Gdzie jest taki drugi kraj

Tu przeżyjesz chwile cudne

Tu przeżyjesz życia maj”

Pełni doznań estetycznych, zdrowotnych, z koszami grzybów, radośni i zadowoleni wracamy przez Sarnaki do Łosic. Pogoda była wspaniała, humory dopisywały – kto nie był niech żałuje.

A oto co utrwaliło oko aparatu fotograficznego:

Pałac w Hruszniewie.                                                                      Mogiła żołnierzy AK.

Malownicze zakole Bugu.                                                            Most kolejowy na Bugu.

Na moście kolejowym na Bugu.                                                 Kto chce to na grzyby.

Efekty grzybobrania.                                                                 Płonie ognisko w lesie ...

 

KOMUNIKAT ZARZĄDU TPZŁ.


            Nasz adres e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


 

IX SPOTKANIA HISTORYCZNE.

 

Już po raz dziewiąty regionaliści z Podlasia mogli spotkać się na organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej – Podlaskich Spotkaniach Historycznych. W tegorocznej konferencji popularnonaukowej, która trwała dwa dni, 5 – 6 listopad 2010r. pod hasłem „Ku Wolności Demokracji, Suwerenności – Dzieje Ziemi Łosickiej 1939 – 1989”, wzięło udział ponad 100 osób, które wysłuchały 19 referatów wygłoszonych przez pracowników naukowych z Lublina, Siedlec, Warszawy i Łosic członków TPZŁ oraz przedstawicieli Młodzieżowego Koła Historycznego z LO w Łosicach prowadzonego przez panie: Katarzynę Hryć i Joannę Tarasiuk nauczycielki historii. Referaty wygłosili:

 

1. S. Hordejuk: Sierżant pilot Stanisław Karabin 1915 – 41. As lotnictwa myśliwskiego w

w bitwie o Anglię.

2. T. Demidowicz: Porucznik inżynier Władysław Aleksander Kozłowski 1907 – 44.

Zapomniany pilot i konstruktor Ziemi Łosickiej.

3. I. Tyczyno ucz. kl. IIIb LO: Syberyjskie wspomnienia – praca wyróżniona w konkursie.

4. Małgorzata Piałucha ucz. kl. IId LO: Bohater mojej rodziny zasłużonym Polakiem.

5. Martyna Lipińska ucz. kl. IId LO: Z opowieści rodzinnych przy kominku.

6. S. Szańkowski: Pomocna dłoń duchowieństwa Ziemi Łosickiej w drodze do niepodległości.

7. T. Dobrowolski: „Katyniach” Ziemi Łosickiej.

8. B. Kozaczyńska: Pomoc mieszkańców Ziemi Łosickiej wysiedleńcom z Zamojszczyzny, Pomorza i Śląska w latach okupacji hitlerowskiej 1939 – 44.

9. G. Kornać: Tajna oświata na Ziemi Łosickiej 1939 – 44.

10. H. Piskunowicz: Organizacje podziemne w okresie okupacji hitlerowskiej 1939 – 44 na Ziemi Łosickiej.

11. K. Krajewski: Konspiracja antykomunistyczna na Ziemi Łosickiej 1944 – 56.

12. S. Kryński: Stefan Wyrzykowski „Zenon”.

13. F. Gryciuk: Reforma rolna PKWN, jej realizacja w Powiecie Siedleckim.

14. J. Gmitruk: Ludowcy Ziemi Łosickiej w Strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

15. A. Indraszczyk: Mikołajczykowski PSL w Powiecie Siedleckim.

16. J. Nasiadko: Powiat Łosicki 1956 – 74. Tworzenie miejsca i szansy na rozwój w określonej sytuacji.

17. G. Janowski: Historia NSZZ RI „Solidarność”.

18. R. Dydycz: Kapucyni w Serpelicach 1945 – 89.

19. F. Krasuski: Wolność, demokracja w twórczości artystycznej na Ziemi Łosickiej.

Sławomir Hordejuk.

 

Tomasz Demidowicz.

 

Martyna Lipińska ucz. kl. IId LO Łosice.

 

Małgorzata Piałucha uc. kl. II d LO Łosice.

 

Tomasz Dobrowolski.

 

Stefan Szańkowski.

 

Franciszek Krasuski.

 

H. Piskunowicz.

 

K. Krajewski.

 

S. Kryński.

 

R. Dydycz.

 

Stało się już tradycją, iż ważnym punktem programu naszej sesji są imprezy towarzyszące, tzn.:

- wystawy fotograficzne

- kiermasz książek regionalnych

- projekcje filmów

- prezentacje multimedialne.

Historia dywizjonu 303 - wystawa.

Dyskusja przy kawie.

Kiermasz wydań dotyczących Ziemi Łosickiej.

Dyskusja przy kawie.

Mieczysław Czarnecki podpisuje swoje książki.

 

W tym miejscu należy przyznać, iż społeczeństwo Ziemi Łosickiej jest w dużym stopniu zainteresowane naszą konferencją, która stała się na tyle popularna, iż wpisała się na stałe w rytm życia naszego Regionu. Większość wpisów w naszej Kronice zaczyna się od słowa: gratuluję ….. gratulujemy ….. .

Uczestnicy konferencji.

 

Uczestnicy konferencji.

 

Wystąpienie Starosty Powiatu Łosickiego Czesława Gizińskiego.

 

Wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Łosice  Janusza Kobylińskiego.

 

Odznaczeni tytułem "Zasłużony dla Ziemi Łosickiej"  stoją od lewej:

Wojciech Bolesta, Roman Kasprowicz, Ryszard Dziedzic.

 

Zarząd TPZŁ składa serdeczne podziękowania współorganizatorom Konferencji naukowej.

Dziękujemy: Staroście Powiatu Łosickiego, Burmistrzowi MiG Łosice, Dyrekcji MHRL w Warszawie, Dyrekcji, Nauczycielom i Młodzieży I LO w Łosicach.

Bardzo dziękujemy za współpracę, Życzliwość i pomoc panu Mariuszowi Kucewiczowi, pani Małgorzacie Wojcieszuk, pracownikom ŁCI; pani Dorocie Kozłowskiej, pani Annie Jóźwiuk, panu Radosławowi Gosiowi pracownikom LDKiS; Redakcji Gazety Łosickiej oraz państwu Ewie i Andrzejowi Kowalskim za kwiaty.

Serdeczne podziękowania kierujemy ku mieszkańcom miasta i powiatu Łosickiego i Siedleckiego za zainteresowanie naszą działalnością i wsparcie duchowe i materialne, bowiem jak powiedział nasz myśliciel Tadeusz Kotarbiński:

„ Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”.

 

 

OTWARCIE CENTRUM ADMINISTRACYJNEGO.

29 października 2010 roku miała miejsce podniosła uroczystość otwarcia Powiatowego Centrum Administracyjnego w Łosicach przy ul. Narutowicza 6.

W bogatym programie tejże uroczystości był bardzo ważny moment – wręczenie honorowych tytułów „Zasłużony dla Ziemi Łosickiej”.

W skład Kapituły tego odznaczenia wchodzą członkowie Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej, stąd też laudację i wręczenie plakiet dokonali przedstawiciele Naszego Zarządu. A zatem do grona 67 osób już odznaczonych tą plakietą w latach 2000 – 2009, w tym roku dołączyli:

1. Czesław Baran.

2. Wojciech Bolesta

3. Henryk Brodowski

4. Ryszard Dziedzic

5. Roman Kasprowicz

6. Stanisław Michalak

7. Jerzy Nasiadko

8. Adam Struzik

9. Szczepan Wereszczyński

10. Jan Okruch (pośmiertnie).

W gronie kilkudziesięciu osób uhonorowanych tytułem „Zasłużony dla Ziemi Łosickiej” są odznaczenia pośmiertne dla tych, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w rozwój naszego Regionu odcisnęli swój bardzo znaczący ślad na Ziemi Łosickiej, bo:

Człowiek tak długo żyje

Jak długo trwa pamięć o nim.

Część w/w odznaczeń wręczono w czasie tej uroczystości. Pozostali otrzymają je podczas „IX Spotkań Historycznych” które odbędą się 05 – 06. 11.2010r.


Uroczyste przecięcie wstęgi Powiatowego Centrum Administracyjnego.

 

Uhonorowani tytułem "Zasłużony dla Ziemi Łosickiej".

Marszałek Województwa Mazowieckiego  Adam Struzik.

 

Dyr. szpitala Henryk Brodowski.

 

Jerzy Nasiadko.

 

Szczepan Wereszczyński.

 

 
Więcej artykułów…